AM General představila nové lehké taktické vozidlo X-LT3

Na letošním veletrhu AUSA, který se koronavirové krizi navzdory přeci jen uskutečnil, hrála podle odborníků prim zbrojařská firma AM General. Ta na veletrhu představila novou generaci legendárního vozidla Humvee, ale také zbrusu nové lehké taktické vozidlo X-LT3, které by mělo z výzbroje americké armády postupně vytlačit starší offroady.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Základní charakteristiky nového X-LT3 jsou:

  • Hmotnost prázdného vozidla v základní výbavě: 3 350 kg
  • Možná výzbroj: jeden kulomet ráže 7,62 nebo 5,56 mm
  • Dojezd na jedno dotankování: až 450 km

Maximální mobilita

Podle výrobce by armáda měla ocenit zejména skvělou mobilitu nového terénního vozidla. To je i s nákladem schopné bezpečně překonat 84° klesání and 68° stoupání. Poloměr otáčky má s pomocí speciální smykové brzdy jen necelých 6 metrů. Samozřejmostí je pohon všech čtyř kol na dvou na sobě nezávislých nápravách.

Vozidlo je navíc snadno přepravitelné a je uzpůsobené k tomu, aby mohlo být svrženo z letadla na padáku přímo do týlu nepřítele. Přizpůsobené je zejména pro transport nákladními letadly Airbus A400M a Lockheed C-130 Hercules, které k těmto účelům využívá americká armáda nejčastěji, testováno bylo však také pro transport vrtulníkem, který může být nutný například při rychlé evakuaci nebo přesunu přes nepřekonatelné přírodní překážky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
AM General počítá s tím, že vozidlo X-LT3 bude plnit různé funkce a úkoly

Maximální variabilita

AM General počítá s tím, že vozidlo X-LT3 bude plnit různé funkce a úkoly. Může převážet až 9 pasažérů, pět z nich ale sedí mimo kabinu a nejsou tolik chráněni před případným útokem. Vozidlo však lze snadno přestavět, například na vojenskou ambulanci s prostorem pro dva zraněné vojáky. Standardní konfigurace zahrnují hlídkový vůz pro dvě osoby, užitkový vůz pro čtveřici vojáků, osmimístné vyprošťovací vozidlo a devítimístný transportér, o kterém už byla řeč. Vozidlo je také připraveno k instalaci digitálních senzorů dle potřeby jednotky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články