Američané během studené války vyvinuli několik tanků, které se měly postavit Sovětům v případě války

Silné tankové vojsko je jednou ze složek armády, bez které nejde vyhrát významný konflikt. I přes existenci protitankových zbraní je jejich úloha nezastupitelná.

i Zdroj fotografie: Uživatel mark6mauno / Creative Commons / CC BY
                   

Během studené války byla vojska Sovětského svazu a jeho spojenců známá silnými a početnými divizemi tanků, které hrozily, že se převalí přes celou Evropu. Proto i Spojené státy musely do vývoje obrněnců vkládat velké prostředky. Americké tanky pak sloužily v mnoha armádách světa a někdy se se sovětskými typy musely i utkat. Zde jsou nejvýznamnější americké obrněnce období studené války.

Lehký M24 Chaffee

Tank M24 vznikl již za druhé světové války. Měl nahradit předválečné tanky Stuart, které od počátku nestačily ani proti starším německým strojům. Neměl silné pancéřování, ale díky dvěma motorům byl velmi rychlý. Jeho hlavní zbraní bylo dělo ráže 75 milimetrů a disponoval dvěma kulomety. Do Evropy se dostal na sklonku roku 1944, ale do konfliktu významně nezasáhl. Působil i v konfliktu v Koreji, ale proti korejským tankům T-34-85 sovětské konstrukce nebyl moc účinný. Američané ho vyřadili v 50. letech, v jiných armádách sloužil do 70. let.

Těžký M26 Pershing

I tento tank pochází z období druhé světové války a byl navržený, aby se mohl postavit těžkým německým strojům Tiger i Panther. Proto byl dobře pancéřovaný a disponoval dělem ráže 90 milimetrů, které se mělo vyrovnat novějším německým tankovým zbraním. Do konfliktu v Evropě téměř nezasáhl, byl ale nasazený v Koreji. Jeho dělo bez problému ničilo T-34, ale měl problém s pohyblivostí v hornatém terénu, proto ho brzy nahradily jiné stroje,

M41 Walker Bulldog

Lehký tank, které byl navržen jako náhrada za M24. Byl lépe vyzbrojen, disponoval dělem ráže 76 milimetrů a dvěma kulomety. Již nestačil zasáhnout do korejského konfliktu. Několik tanků dostali k dispozici kubánští exulanti při útoku v Zátoce sviní, kde si po vylodění zpočátku vedly docela dobře. Jakmile kubánská armáda ale přitáhla více protitankových zbraní a přijelo více T-34, M24 ztrácela na efektivnosti a při váznoucím zásobování střelivem nakonec přestala být funkční zbraní. Používala je i jihovietnamská armáda a další státy.

M47 Patton

Jde o model tanku, ve kterém se v poválečné době Američané snažili využít nových technologií a poznatků. Přesto jej Američané chápali jako jakési provizórium. Vyzbrojen byl dělem ráže 90 milimetrů a třemi kulomety. Nestihl již korejský konflikt a ve službách USA nikdy nebojoval. Tankem ale byla vyzbrojena řada zemí. Účastnil se tak například konfliktů mezi Indií a Pákistánem, turecké invaze na Kypr nebo je využilo Jordánské království v roce 1967 proti Izraeli v šestidenní válce.

M48 Patton

Tank, který měl nahradit M47, který jak víme měl být jen provizorní stroj. Oproti svému předchůdci získal mnoho inovací, jakými byl vzduchem chlazený dieselový motor, nová převodovka nebo nové řízené palby. Tank býval vyzbrojen dělem 90 a později 105 milimetrů. Americká armáda stovky těchto tanků nasadila ve Vietnamu a ve výzbroji je měla řada zemí NATO a dalších států. V několika konfliktech je například použil Izrael.

M60 Patton

Poslední z řady tanků označených Patton. Jde vlastně o vylepšený tank M48, které dostal nový motor a především nové dělo ráže 105 milimetrů. Byl hlavním americkým bitevním tankem od 60. do 80. let. Byl vyvezen do mnoha zemí a i když jej Američané vyřadili, je stále ve výzbroji mnoha států. Mnohdy s četnými modifikacemi, při kterých byl přidán třeba reaktivní pancíř, vyměněno dělo nebo vylepšena mobilita. USA tanky využily ještě v první válce v zálivu. S úspěchem je nasadil třeba Izrael.

Nepovedený M103

Těžký tank vyvíjený v období války v Koreji. Podepsal se na něm překotný vývoj a trpěl řadou problémů. Největším byl málo výkonný motor a obrovská spotřeba, plná nádrž benzínu 710 litrů mu stačila jen na dojezd 130 km. Měl údajně dosáhnout nejvyšší rychlosti 37 km/hod na silnici, ale nikdy tak rychle nejel.

Tank byl vyzbrojen dělem ráže 120 milimetrů, které bylo schopné probít pancíř 210 mm na vzdálenost 1 km, ale armáda se do jeho zavedení příliš nehrnula. Nakonec dostal přednost projekt tanků řady Patton a jen část ze 300 vyrobených kusů M103 byla držena do začátku 70. let, (jen 80 kusů) u námořní pěchoty, spíše jako záloha.

M551 Sheridan

Lehký tank, který byl postaven jako náhrada za M41. Měl lehký hliníkový pancíř korby a dělo ráže 152 milimetrů. Jeho vývoj byl uspěchán a ačkoli nebyly odstraněny všechny nedostatky, byl v polovině 60. let dán do výroby. Byl to poslední tank, který byl v USA konstruován jako výsadkový.

Velký problém měl s municí, protože celospalitelné nábojnice granátů byly velice citlivé na vlhkost, což zvláště ve Vietnamu způsobilo i několik ztrát tanků po výbuchu granátů ještě v hlavni. Na druhou stranu speciální šipkové granáty si vedly v džungli skvěle, a vegetace podél cest pro ně nebyla žádnou překážkou, což Vietkong, útočící z džungle na konvoje amerických a jihovitenamských vozidel pocítil poměrně výrazně.

Přesto nedostatečná ochrana posádky v korbě, kdy stačila i malá protitanková mina, a došlo k proražení nezvyklého hliníkového pancéřování, byla skutečně na pováženou. Zvláště ve Vietnamu to bylo předmětem velké kritiky jejich posádek. Přesto byl použit v Panamě i proti Iráku, protože mohl být vysazován z letících transportních letadel, a to dokonce na speciální plošině i bez padáku.

M1 Abrams

Hlavní bitevní tank USA současnosti vstoupil do služby na začátku 80, let. Byl vybaven mnoha revolučními technologiemi a dostal i speciální kompozitní pancíř na ochranu posádky. Vyzbrojen je dělem ráže 120 milimetrů. S úspěchem byl použit ve válkách proti Iráku, kde si hravě poradil s tanky sovětské konstrukce.

Tank je stále modernizován, aby se udržel na světové špici. Na zcela novou kvalitativní úroveň se dostal třeba zavedením sdílení on-line informací pro každého velitele jednotlivých tanků o dění na celém bojišti. Ve výzbroji ho mají i někteří američtí spojenci.

Který z amerických tanků studené války byl ve své době nejlepší?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články