Američané darovali chorvatské armádě 60 BVP M2A2 Bradley

Dodržovat závazky, které mají jednotlivé členské státy NATO vůči svým spojencům, není nic jednoduchého. Řada menších evropských zemí má potíže s financováním nutné modernizace vybavení. Jednak proto, že menší zakázky obvykle bývají o poznání nevýhodnější než velké nákupy, které uskutečňují například Německo či Francii, ale i proto, že veřejné mínění není v menších státech obvykle nákladným vojenským tendrům příliš nakloněno, zatímco občané velkých zemí si uvědomují, jak důležitá je armáda k zajištění bezpečnosti.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Chorvaté dostali techniku darem

Americký dar

Spojené státy americké, vojenský i technologický lídr Severoatlantické aliance, si tuhle skutečnost pochopitelně velmi dobře uvědomují, a tak se svým spojencům pokoušejí vycházet vstříc. Agentura DSCA federálního ministerstva obrany členským státům NATO nabízí zvýhodněné modernizační balíčky na míru. Loni pak Američané zdarma darovali chorvatské armádě 60 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley. K tomu přidali ještě 24 nepojízdných vozidel vhodných na náhradní díly. Celková hodnota daru dosáhla téměř 2 miliard korun.

M2A2 Bradley

Darované obrněné vozy pochopitelně nejsou zbrusu nové kousky. Jde o stroje v konfiguraci ODS, tedy Operace pouštní bouře. Tato konfigurace byla využívána v první polovině devadesátých let, a jak její název napovídá, v roce 1991 se zúčastnila také války v Perském zálivu. Tam se tito obrněnci s třicetimilimetrovým pancéřováním skvěle osvědčili.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dojde k vylepšení chorvatské armády

Od Operace pouštní bouře však už uteklo hodně vody a americká armáda přezbrojila. Ojeté M2A2 Bradley tak putovaly například do Saudské Arábie, Libanonu nebo právě do Chorvatska. Dalších 350 kusů by mělo převzít Řecko. Základní charakteristiky vozidel, která nyní Američané předávají dál, jsou:

  • Hlavní zbraň: 1x 25mm kanón M242 nebo 2x TOW
  • Sekundární zbraně: 1x 7,62mm kulomet M240
  • Typ motoru: dieselový osmiválec Cummins VTA-903T s výkonem 600 koní
  • Maximální rychlost: 66 km/h
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články