Americká armáda chce zrychlit dodávky svých nových obrněných transportérů AMPV, velmi nutně je potřebuje kvůli válce na Ukrajině

Obrněná vozidla jsou jedním ze základních dopravních prostředků vojáků v blízkosti bojové linie. Zvládají těžký terén, vojáky chrání a mohou se zapojit do boje.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Americká armáda chce co nejrychleji dostat svá nová obrněná vozidla AMPV. Zatím jich má kolem 130, ale celkem by jich měla dostat až 2 900. Požadavek na rychlejší dodávky přichází především kvůli válce na Ukrajině. Američané totiž jako pomoc poslali kolem 200 svých starších M113 a nyní je zkrátka potřebují nahradit. Nebude to tak jednoduché, bude to nejspíše vyžadovat dodatečné peníze.

Staré transportéry jsou letité

Hledat náhradu za M113 americké ozbrojené síly začaly kolem roku 2013. Jejich dosavadní obrněné transportéry pochází již z 60. let a neposkytují vojákům dostatečnou ochranu. Proto je již před mnoha lety nahradily v přední linii vozidla Bradley. Starší M113 však zůstaly ve službě v zadnějších liniích, ale zkušenosti z Iráku armádě naznačily, že již ani tam nevyhovují a používání MRAP je nedokázalo nahradit. Nakonec byl v roce 2014 vybrán návrh společnost BAE Systems. Po testech a úpravách začala výroba v roce 2019.

Firmou nabízené AMPV má pro americké ozbrojené síly jednu nespornou výhodu. Je totiž založeno na bojovém vozidle pěchoty Bradley, které US Army používá. To znamená, že má mnoho dílů shodných, což značně zjednodušuje logistiku a údržbu. AMPV však nemá bojovou věž, kterou disponuje bojové vozidlo pěchoty. Existuje v 5 variantách, v nichž ho armáda dostane. Univerzální vozidlo, pro zdravotní evakuaci, velitelské, lékařské a jako nosič minometu.

Vozidlo je vybaveno zadní rampou, která usnadňuje nastupování a manipulaci s nákladem. Jeho hmotnost je kolem 36 tun. Posádce poskytuje ochranu proti těžkým pěchotním zbraním. Je ho možné vybavit dodatečným reaktivním pancéřováním proti HEAT střelám, případně slat mříží. V budoucnu by na něho měl být namontován i systém aktivní ochrany. Uvnitř univerzálního vozidla je místo pro šest vojáků. Lékařská evakuační verze dokáže odvézt až šest pacientů.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
AMPV, evakuační a zdravotnická varianta

Výzbroj kulometem nebo granátometem

Univerzální vozidlo je vybaveno otevřenou věží. V ní může být nainstalován kulomet ráže 7,62 nebo 12,2 milimetru, případně granátomet ráže 40 milimetrů. Existuje i demonstrátor, který je vybaven dálkově řízenou stanicí s kanonem ráže 30 milimetrů a protitankovou střelou Javelin. Vozidlo se dokáže pohybovat rychlostí až 61 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 362 kilometrů.

V současné době BAE vyrábí vozidla rychlostí 12 kusů za měsíc. V příštím roce by se měla montáž zrychlit a vozidel by mohlo z výrobní linky měsíčně sjet i 16. Firma tvrdí, že by byla produkci schopna navýšit na 22 AMPV měsíčně, ale to by si vyžádalo značné investice. Otázkou je, zda potřeba náhrady M113 vyvolaná válkou na Ukrajině bude tak veliká, že peníze nakonec americká administrativa uvolní.

Jaký nejbližší ekvivalent APMV ve světě podle vás existuje?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články