Americká armáda postupně, ale jistě nahrazuje obrněné vozy Humvee odolnější verzí Oshkosh L-ATV

Nová vozidla nahradí postupně legendární terénní vůz, který sloužil přes tři desetiletí. Vojáci se v něm nemusí obávat nástražných náloží a budou cestovat mnohem rychleji.

i Zdroj fotografie: Oshkosh Defence / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když je před 15 lety američtí vojáci a mariňáci dostali do tvrdých bojů s rebely v Iráku, zhruba šedesát procent ztrát jim způsobily nástražné systémy u silnic. Scénář byl podobný. Nálož povstalci zahrabali u silnice a když kolem jel konvoj, odpálili ji. Pro obrnění vozy Humvee to byla katastrofa, nedokázaly posádku proti takovému nebezpečí ochránit. Vojáci museli přesedlat do odolnějších vozů MRAP. Ty jsou ale příliš těžké a na mnohé úkoly prostě nevhodné.

Hledání nového vozu

Americké ozbrojené síly věděly, že potřebují vůz nových parametrů. Podobně lehký a veliký jako Humvee, ale mnohem odolnější a se skvělými jízdními vlastnostmi v terénu. Tak vznikl program Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). Jako nejvhodnější se nakonec ukázal Oshkosh’s L-ATV. V roce 2016 armáda objednala první vozy. Pro firmu Oshkosh’s půjde o velikou zakázku. Americké ozbrojené síly mají v plánu do roku 2040 odebrat zhruba 60 tisíc těchto vozů.

iZdroj fotografie: Oshkosh Corporation / Creative Commons / CC BY-SA

Nový automobil se od Humvee v mnoha směrech odlišuje. Je větší než starý vůz. Firma ho bude pro ozbrojené síly dodávat ve dvou verzích, ale dá se samozřejmě upravovat dle potřeby vojáků. První bude bojové vozidlo pro čtyřčlennou posádku. Druhým pak dvousedadlové podpůrné vozidlo určené pro přepravu nákladů. Čtyřsedadlová verze může uvézt 1600 kilogramů, dvousedadlová 2300 kilogramů nákladu.

Jako lehký tank

Oshkosh L-ATV není žádné neohrabané vozidlo. V roce 2010 se stalo prvním vozidlem vojenské třídy, které dokončilo pouštní závod Baja 1000. Podle oficiálních údajů může jet maximální rychlostí 110 kilometrů v hodině. Viceprezident firmy John Briant dokonce prohlásil, že jejich vozidlo posádce poskytuje ochranu srovnatelnou s lehkým tankem. Ochrana má být srovnatelná s vozy MRAP a navíc se dá k auto přidělat další přídavné pancéřování. Vozidlo je přepravitelné pod těžkým vrtulníkem jakým je Chinook.

iZdroj fotografie: Oshkosh Defence / Creative Commons / CC BY-SA

Armádě je vozidlo dodávané beze zbraní. Těch může nést celou škálu, buď ovládaných ručně z otočné věže, nebo elektronicky z vnitřku vozidla. Auta bývají vyzbrojeny lehkými nebo těžkými kulomety, případně granátometem. Přidělat se k němu může i odpalovač protitankových raket a na obranu může být vůz vybaven dýmovnicemi. O kvalitách Oshkoshe svědčí to, že si ho objednávají nebo plánují objednat ozbrojení síly několika amerických spojenců.

Zdroj: Road and Track

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články