Americká armáda opět nakupuje, tentokrát mobilní protivzdušnou obranu

Pokaždé, když Američané začnou nakupovat vojenskou techniku, vyrojí se spekulace, proti komu zbrojí. Obvyklí podezřelí jsou Rusové, ale stále častěji se zmiňuje také Čína. Je pravdou, že jak Rusko, tak hlavně nastupující asijská supervelmoc nezůstávají ve zbrojení nikterak pozadu, obě země vyvíjejí a pravidelně testují nové supermoderní technologie a zbraně.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A zejména Číňané se těmi svými chlubí, byť většinu podrobností o nových tancích či letadlech střeží jako oko v hlavě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Proč USA tolik zbrojí?

Proti komu zbrojí?

Tentokrát si americká armáda pořídila moderní mechanizovanou protivzdušnou obranu pro pěší a motorizované jednotky. V ozbrojených konfliktech posledních dekád se Američané s hrozbou ze vzduchu příliš nepotýkali, v drtivě většině případů se letectvo protivníka ani pořádně nedostalo do akce, nebo dokonce vůbec neexistovalo. Připomeňme třeba vzdušnou část operace Pouštní bouře, kdy spojenecké síly během jednoho týdne zlikvidovaly irácké letectvo a pěchota byla nasazena až poté. Otázka proti komu Američané zbrojí je tak znovu na místě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Důraz na protivzdušnou obranu

IM-SHORAD systém

Zakázku na vývoj nového mobilního protivzdušného systému vypsala armáda před dvěma roky, přidělena byla firmě General Dynamics Land Systems, která vyrábí tanky a lehká obrněná bojová vozidla. Mezi její nejznámější produkty patří:

  • Bojový tank M1 Abrams
  • Lehké obrněné vozidlo Stryker
  • Buffalo – vozidlo kategorie MRAP
  • Autonomní víceúčelové vozidlo MUTT

General Dynamics Land Systems dodá armádě celkem 144 kompletních systémů IM-SHORAD, které mají být schopny efektivně detekovat a sestřelit více různých cílů. Za tímto účelem mají hned několik zbraňových systémů – rychlopalný automatický kanon, koaxiální kulomet a odpalovač řízených střel dvou kategorií. Díky těmto zbraním, nejmodernějším čidlům a senzorům a vysoké mobilitě má být systém IM-SHORAD schopen ochránit jednotky nasazené v první linii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články