Co umí radarová stanice AN/TPQ-50 z USA, která zničí ruské minomety s přesností až 85 %, a jak citelná je ztráta této ojedinělé techniky

Přesně zaměřit pozice ruského dělostřelectva je pro Ukrajinu velmi důležité, od spojenců k tomu dostala několik typů protibaterijních radarů. Ztráta jakéhokoli z nich je problém.

Radar AN/TPQ-50 na vozidle Humvee i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jestliže chtějí armády zjistit, kde se nachází pozice nepřátelských minometů, dělostřelectva nebo raketometů, poslouží k tomu nejlépe speciální radary. Ty totiž dokáží detekovat nepřátelské projektily a střely, na základě jejich trajektorie přesně vypočítat, kde jsou umístěny baterie, a poté na ně navést palbu dělostřelectva. Na druhou stranu jsou samy tyto radary relativně snadnými a cennými cíli. A třeba ukrajinská armáda využívá americké radary AN/TPQ-50.

Moderních radarů poslali Američané několik

Vláda USA rozhodla o dodání moderních radarů AN/TPQ-50 detekujících pozice nepřátelského dělostřelectva na podzim roku 2022, v listopadu pak Ukrajina dostala první 3 kusy. Podle dostupných informací jich postupně měla obdržet více, přesný počet ale znám není. AN/TPQ-50 je přitom jeden z nejmodernějších systémů svého druhu na světě, do výzbroje americké armády byl zaveden v roce 2012, a je určen pro sledování projektilů na krátké vzdálenosti.

I z tohoto důvodu je konstrukce vysoce mobilní, nejčastěji bývá umístěna na vozidle Humvee. To je velmi důležité, protože když obsluha – v tomto případě je jenom dvoučlenná – radar zapne, aby mohla zaměřit nepřátelské dělostřelectvo, začne zařízení vysílat signál, čímž se naopak samotný systém stává zaměřitelným pro nepřítele. Jedinou obranou je pak radar vypnout a co nejrychleji se přemísti na jinou pozici. Minimálně v noci z 21. na 22. dubna 2023 se to však ukrajinským vojákům nepovedlo, načež ruská dělostřelecká palba jeden zničila.

Nejčastěji lokalizuje nepřátelské minomety

AN/TPQ-50 je označovaný jako „lehký protibaterijní radar“, protože je používán k detekci na krátké vzdálenosti, a navíc je malý. Obvykle slouží k určení polohy minometů, ale dokáže detekovat i dělostřelecké pozice a raketomety. Jeho efektivní dosah je 10 km, na tuto vzdálenost dokáže lokalizovat střílející zbraň s přesností 50 m, a již po první ráně s úspěšností 85 procent. Použitelný je přitom na vzdálenost až 15 km, ale přesnost pak významně klesá. Jelikož bývají raketomety a těžká děla většinou vzdálenější, jsou minomety jeho hlavní úlohou.

Ukrajinská armáda má ale i jiné radarové systémy na lokalizaci nepřátelského dělostřelectva, i když ztráta vysoce moderního AN/TPQ-50 je pro ni velmi citelná. Minimálně proto, že alespoň krátkodobě přijde na nějakém úseku fronty o možnost lokalizovat ruské nepřátele. „Žlutomodrá“ země má ve výzbroji i předchůdce moderního radaru s označením AN/TPQ-48, ale ten má nižší přesnost. Ze Spojených států amerických přitom dostala i radary AN/TPQ-36, ale ty jsou zase určeny k lokalizaci cílů na delší vzdálenosti.

Radar AN/TPQ-36

Který protibaterijní radar je nejlepší na světě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články