Co umí radarová stanice AN/TPQ-50 z USA, která zničí ruské minomety s přesností až 85 %, a jak citelná je ztráta této ojedinělé techniky

Přesně zaměřit pozice ruského dělostřelectva je pro Ukrajinu velmi důležité, od spojenců k tomu dostala několik typů protibaterijních radarů. Ztráta jakéhokoli z nich je problém.

Radar AN/TPQ-50 na vozidle Humvee i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jestliže chtějí armády zjistit, kde se nachází pozice nepřátelských minometů, dělostřelectva nebo raketometů, poslouží k tomu nejlépe speciální radary. Ty totiž dokáží detekovat nepřátelské projektily a střely, na základě jejich trajektorie přesně vypočítat, kde jsou umístěny baterie, a poté na ně navést palbu dělostřelectva. Na druhou stranu jsou samy tyto radary relativně snadnými a cennými cíli. A třeba ukrajinská armáda využívá americké radary AN/TPQ-50.

Moderních radarů poslali Američané několik

Vláda USA rozhodla o dodání moderních radarů AN/TPQ-50 detekujících pozice nepřátelského dělostřelectva na podzim roku 2022, v listopadu pak Ukrajina dostala první 3 kusy. Podle dostupných informací jich postupně měla obdržet více, přesný počet ale znám není. AN/TPQ-50 je přitom jeden z nejmodernějších systémů svého druhu na světě, do výzbroje americké armády byl zaveden v roce 2012, a je určen pro sledování projektilů na krátké vzdálenosti.

I z tohoto důvodu je konstrukce vysoce mobilní, nejčastěji bývá umístěna na vozidle Humvee. To je velmi důležité, protože když obsluha – v tomto případě je jenom dvoučlenná – radar zapne, aby mohla zaměřit nepřátelské dělostřelectvo, začne zařízení vysílat signál, čímž se naopak samotný systém stává zaměřitelným pro nepřítele. Jedinou obranou je pak radar vypnout a co nejrychleji se přemísti na jinou pozici. Minimálně v noci z 21. na 22. dubna 2023 se to však ukrajinským vojákům nepovedlo, načež ruská dělostřelecká palba jeden zničila.

Nejčastěji lokalizuje nepřátelské minomety

AN/TPQ-50 je označovaný jako „lehký protibaterijní radar“, protože je používán k detekci na krátké vzdálenosti, a navíc je malý. Obvykle slouží k určení polohy minometů, ale dokáže detekovat i dělostřelecké pozice a raketomety. Jeho efektivní dosah je 10 km, na tuto vzdálenost dokáže lokalizovat střílející zbraň s přesností 50 m, a již po první ráně s úspěšností 85 procent. Použitelný je přitom na vzdálenost až 15 km, ale přesnost pak významně klesá. Jelikož bývají raketomety a těžká děla většinou vzdálenější, jsou minomety jeho hlavní úlohou.

Ukrajinská armáda má ale i jiné radarové systémy na lokalizaci nepřátelského dělostřelectva, i když ztráta vysoce moderního AN/TPQ-50 je pro ni velmi citelná. Minimálně proto, že alespoň krátkodobě přijde na nějakém úseku fronty o možnost lokalizovat ruské nepřátele. „Žlutomodrá“ země má ve výzbroji i předchůdce moderního radaru s označením AN/TPQ-48, ale ten má nižší přesnost. Ze Spojených států amerických přitom dostala i radary AN/TPQ-36, ale ty jsou zase určeny k lokalizaci cílů na delší vzdálenosti.

Radar AN/TPQ-36

Který protibaterijní radar je nejlepší na světě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Okamžitý test schopností člověka: Jen velmi malé % pozorovatelů odhalí leoparda do 15 vteřin
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pomocník citron: Dokáže pomoci v boji proti cholesterolu, podpoří i čištění tepen
adbz.cz
adbz.cz
Aby dům příliš nevyčníval, bylo potřeba napodobit ducha místních statků: Prolnutí architektury minulých století s tou moderní