Američtí tankisté testují novou střelu. Multifunkční granát nahradí většinu munice

Každý typ tankového granátu se hodí k něčemu jinému. Posádka tedy podle situace nabije takový, jaký potřebuje. To ale někdy může působit i problémy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dvě tankové posádky obrněného týmu 4. pěší divize americké armády dostaly před nedávnem nový úkol. Jako první měly čest vyzkoušet, co dokáže vyvíjený multifunkční tankový granát od společnosti Northrop Grumman Defense Systems. Nová střela, kterou společnost vyvíjí již 15 let, má nahradit většinu druhů munice, kterou s sebou dosud musí americké tanky vozit. Taková změna by tankistům poskytla řadu výhod.

Nová střela vzbudila nadšení

Posádky vedené poručíkem Jakem Hallem a štábním seržant Nicholas Smearman mohly vypálit 86 výstřelů. Nový náboj nese označení XM-1147 Advanced Multi-Purpose. Posádky z něho byly nadšené. Otestovaly ho totiž v různých situacích, se kterými se mohou tankisté na reálném bojišti setkat. Například proti bunkrům nebo obrněným cílům.

iZdroj fotografie: Uživatel Bukvoed / Creative Commons / CC BY-SA

Americké tanky A1M2 Abrams s sebou dnes vozí hned pět druhů granátů. Nový typ má nahradit hned čtyři z nich a to M830 HEAT, M830A1 MPAT, M908 OR a M1028 CAN. První dva druhy jsou určené k ničení méně obrněných cílů. MPAT jde dokonce použít k sestřelování letících objektů, například vrtulníků. Třetí typ náboje slouží k ničení překážek. Čtvrtý pak obsahuje řadu malých projektilů a slouží jako kartáčová střela proti živé síle.

Tankisté musí předvídat, co mají nabít

Smearman tvrdí, že pokud budou mít tankisté takovou munici, poskytne jim to nespornou výhodu. Dnes totiž do bitevního prostoru vstupují s granátem nabitým na situaci, kterou očekávají. Může se ale stát, že se dostanou do nečekané situace, ale granát, co mají zrovna nabitý, se na její vyřešení nehodí. Posádka tak ztratí drahocenné sekundy, které jí mohou stát i život. Toto dilema by s multifunkčním granátem odpadlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tank by vozil jen dva druhy munice Tento univerzální granát a pak munici na ničení obrněných cílů, k čemuž Američané používají střely z ochuzeného uranu M829 APFSDS. Navíc by to znamenalo, že nehrozí tak velké nebezpečí, že jim v bitvě některý druh střeliva, který zrovna potřebují, dojde a oni budou muset použít nevhodný druh. S takovými náboji by pak měly americké Abramsy nad nepřítelem velmi značnou výhodu.

Tušili jste, že tanky s sebou vozí tolik druhů munice?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články