Argentina má jedinečný tank vlastní výroby, který nenajdete v žádné jiné armádě. V bojovém arzenálu slouží dodnes

Jedním ze států, které se pokusily o produkci vlastních tanků, je Argentina. Slouží dodnes, ale jeho kvality se jen velmi obtížně posuzují.

i Zdroj fotografie: Gobierno Argentino / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V 70. letech minulého století potřebovala Argentina nahradit tanky, které ještě pamatovaly druhou světovou válku. Zvažovala několik variant od tradičních producentů těžkých obrněnců, ale žádný jí nevyhovoval nebo se objevily komplikace. Argentinské vedení se nakonec rozhodlo jít vlastní cestou. Vznikl tak takzvaný TAM tank, který v jiných než argentinských ozbrojených silách nenajdete.

Inspirace v Německu

Problémem Argentiny bylo, že neměla s výrobou tanků žádné zkušenosti. Argentinské armáda požadovala lehké vozidlo, které by vážilo maximálně 30 tun. Muselo být vhodné pro místní terén a infrastrukturu. Podvozek měl sloužit nejen pro tank, ale i bojová a další speciální vozidla. Proto se země nakonec obrátila na německou společnost Thyssen-Hensche. Ta navrhla tank, který byl založen na konceptu německého bojového vozidla Marder.

iZdroj fotografie: Public domain

V Argentině vyrostla továrna, která měla produkci obrněného vozidla na starosti. Výroba začala v roce 1979. Asi sedmdesát procent dílů se vyrobilo v jihoamerické zemi, zbylé byly dovezeny z Německa. Do produkce tanků, ale i bojových vozidel, která byla na stejném podvozku, negativně zasáhly ekonomické problémy Argentiny. Výroba byla dokonce na nějakou dobu přesušena. Původně země chtěla více než 500 vozidel všeho druhu. Postaveno nakonec bylo 150 tanků a stovka bojových vozidel.

Dělo, ale i houfnice

Tank má nízký profil, ale nejde o nijak silně pancéřovaný stroj. Vzhledem k hmotnostnímu omezení je síla čelního pancíře jen 50 milimetrů. Vozidlo je ale velmi pohyblivé. Na silnici dosahuje rychlosti až 75 kilometrů v hodině. Samotný tank je vyzbrojený 105 milimetrovým dělem a dvěma kulomety. Existuje varianta, která používá 155 milimetrovou houfnici. Bojové vozidlo má 20 milimetrový kanon, existují verze s minometem nebo raketovou výzbrojí.

iZdroj fotografie: Public domain

Tank se neúčastnil žádného konfliktu. V době války o Falklandské ostrovy s Velkou Británií ho ještě argentinské armáda neměla zaveden ve výzbroji. Několik vozidel ale Argentina nasadila při mírových misích v bývalé Jugoslávii. V minulosti existovalo i několik zájemci o koupi TAM tanku. Například Malajsie, Panama nebo Írán. Žádná zakázka se neuskutečnila. Továrnu na výroku TAM tanků proto Argentina v roce 1995 uzavřela.

Zdroj: MilitaryFactory

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články