Armáda ČR navyšuje záložáky a záložačky. Do roku 2030 chce navýšit počet vojáků aktivní zálohy na 10 tisíc

Armáda láká do aktivních záloh. Když jde do tuhého, ať už z jakéhokoli důvodu – ohrožení státu, válečnému stavu, živelné pohromě nebo pandemii, kapacity ozbrojených sil doplňují aktivní zálohy. Česká armáda má plán do roku 2030 navýšit počet vojáků aktivní zálohy až na celých 10 tisíc. Opět zahájila nábor k novým jednotkám.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Snáňka po různých profesích

Armáda pokračuje v úspěšných náborech, shání:

  • Střelce
  • Řidiče
  • Kuchaře
  • IT specialisty
  • Lékaře

Zatím to vypadá, že by se jí mohlo podařit ambiciózní cíl splnit. Zájem o práci v armádě stále roste. Na začátku října letošního roku sloužilo u aktivní zálohy 3 309 žen a mužů. V roce 2025 chce mít armáda 5 873 vycvičených aktivních záložáků a v roce 2030 už zmíněných 10 000.

iZdroj fotografie: Pixabay
Záložníků může být více

Už jednou se to povedlo

Už dříve se armádě podařilo naplnit stav tak, jak si plánovala. A tak se teď soustředí na další rozvoj. Od roku 2018 převzala náborovou aktivitu Agentura personalistiky AČR a začala průběžně upravovat rekrutační cíle aktivní zálohy, aby se vize armády naplnila.

Záložáci jsou potřeba i v době míru

Aktivní zálohy mají smysl i v době míru. Všechny záložáky i záložačky si totiž armáda zve na pomoc nejen ve chvíli, kdy je země v ohrožení, ale také v období přírodních katastrof nebo pandemie, které zrovna teď v současné době čelíme. Nyní je tak aktivní záloha téměř u všech útvarů Armády ČR. Naštěstí je zájem o službu stále velký, už loni armáda pro velký zájem navýšila počty některých pěších rot.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Armáda chce navyšovat stavy

Do aktivní zálohy dokonce přicházejí i bývalí vojáci z povolání, v současné době jich je asi 10%. Zpravidla je tomu ale naopak, aktivní záloha pro mnohé slouží jako vstupní brána k profesionálům. Zatím se v roce 2020 rozhodlo z aktivní zálohy do profesionální armády přejít 76 vojáků. Nováčky lákají především nově vznikající útvary nebo odbory, jež armáda potřebuje. Například kybernetické síly nebo centra biologické ochrany.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články