Možná metla na íránské drony vypouštěné Ruskem má jméno Avenger. Jde o 8 raket Stinger na voze Humvee

Protivzdušná obrana je složena z mnoha vrstev, jednou z posledních jsou střely krátkého dosahu. Pokud je uděláte mobilní, může se jednat o skvělou zbraň.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Stálým nebezpečím pro ukrajinskou infrastrukturu jsou drony, které Rusko dostává z Íránu ve vysokých počtech. Spojenci proto postupně navyšují dodávky zbraní, aby Ukrajinci mohli proti dronům, avšak nejen proti nim, bránit svoje města. Jednou z posledních slíbených zbraní, jež je součástí balíku americké pomoci za 400 milionů dolarů (9,4 miliardy korun), jsou i protivzdušné systémy AN/TWQ-1 Avenger.

Stinger je osvědčená zbraň

Spojené státy již řadu let provozují velmi kvalitní systémy MANPAD FIM-92 Stinger. Jak je ze zařazení zbraně jasné, jedná se o protiletadlové střely odpalované z ramene s infračerveným naváděním. Ukrajina jich spoustu už obdržela. Jejich výhodou je, že si je mohou nosit jednotky s sebou. Jenže američtí vojáci potřebovali i systém, který by měl podobné parametry a poskytoval protivzdušnou obranu na krátké vzdálenosti, ale byl by zároveň vysoce mobilní.

Avenger v 80. letech vlastně vznikl jako soukromý projekt společnosti Boeing. Firma se rozhodla dohromady zkombinovat osvědčené systémy. Prvním byly výše zmíněné protiletadlové střely Stinger, druhým pak osvědčený terénní automobil, široce používaný americkými ozbrojenými silami, Humvee. Americkým ozbrojeným silám se koncept zalíbil, protože vlastně obsahoval jimi používané systémy, a proto ho nakonec objednaly.

Existuje více verzí a variant systému, jelikož byl různě doplňován a vylepšován. Ovšem tou nejdůležitější je základní verze Basic. Je tvořena dvěma gyroskopicky stabilizovanými věžemi umístěnými na terénním automobilu. Každá obsahuje 4 střely Stinger, k dispozici jich je tedy 8. Osádka je schopna je odpálit ve velmi rychlém středu. Vozidlo se může napojit i na velitelské systémy a dostávat informace o radarových kontaktech, které se blíží do oblasti jeho dosahu.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
Odpal střely z Avengeru

Letadla, drony, vrtulníky i střely

Avenger je vybaven optickým zaměřovačem, laserovým dálkoměrem a infračervenou kamerou. Jeho dosah je omezen schopnostmi střel, je tedy stejný jako u raket odpalovaných z ramene. Tedy asi 5 kilometrů do dálky a 3,8 kilometru do výšky. Zachytit může nízko letící letadla, vrtulníky, drony, ale i řízené střely. Létá rychlostí Mach 2,2 a má bojovou hlavici o hmotnosti 3 kilogramy. Kromě toho je na vozidle i kulomet.

Díky podvozku Humvee je systém velmi mobilní. Dokáže se pohybovat rychlostí až 90 kilometrů v hodině a dosah je téměř 500 kilometrů. Jelikož ho lze snadno přesunout, využívají ho armádní jednotky jako systém blízké ochrany, který může být k dispozici i v blízkosti oblasti bojů. Ve výzbroji ho má třeba i Tchaj-wan nebo Egypt. Ten například Avengery připoutal na palubu výsadkové lodi Mistral, aby posílil její protivzdušnou obranu.

Měla by Ukrajina Avengery nasadit u měst nebo na frontě?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články