Rusové mají na Ukrajině supermoderní systém protivzdušné obrany Barnaul-T. Ukrajincům se zřejmě podařilo zajmout velitelské vozidlo

Zařízení je schopno propojovat obousměrně širokou paletu systémů ruské protivzdušné obrany. Je účinné i proti dronům, jeho získání přinese vysoce cenné informace.

i Zdroj fotografie: Michal Derela / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské síly nadále zachytávají různorodé bojové prostředky používané Rusy. Zřejmě se podařilo zajmout i část velmi moderního systému protivzdušné obrany známého jako Barnaul-T. Jedná se o radarem vybavené velitelské vozidlo, objevené v severovýchodní oblasti Charkova, sloužící jako multisenzorické zařízení, vozidlo velení, řízení a komunikační uzel v jednom. Zisk takového stroje by přinesl neocenitelné zpravodajské informace a zároveň velkou ztrátu pro armádu Ruské federace.

Ukrajinci získali vozidlo relativně neporušené

Ukrajinská jednotka údajně našla toto vozidlo relativně neporušené. Je známé také pod zkratkou MRU-B a nejsnáze je identifikovatelné podle přehledového radaru 1L122 a radaru pro zachycování cílů, který je namontován na zadní části vozidla a během přepravy se složí. Vojáci také nalezli speciální přebíjecí vozidlo TZM-T pro termobarický dělostřelecký raketový odpalovací systém TOS-1A. Dle zpráv se jedná již o třetí konkrétní součást Barnaulu-T, již Ukrajinci objevili.

Barnaul-T je komplexní systém, který ruská armáda používá od roku 2009 a údajně dosáhl počáteční operační schopnosti v roce 2011. Je navržen tak, aby propojil různé systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD) a byl dostatečně mobilní v rámci spolupráce s pozemními silami. Jedná se o vysoce moderní automatizovaný systém, jehož úkolem je rychlá lokalizace nepřítele a okamžité předání informací v bojovém prostoru.

Na výše vloženém videu je vidět, jak odpaluje protivzdušnou raketu mobilní raketový systém krátkého dosahu 9K35 Strela-10, jenž právě může úzce kooperovat se systémem Barnaul-T. Dle záběrů Rusové překvapivě útočí na průzkumný dron ukrajinských sil, přičemž je jasné, že odpálená raketa je výrazně dražší než ukrajinský stroj samotný. V každém případě se jedná o zjevnou schopnost systému zasahovat velmi malé cíle.

Možnosti Barnaul-T jsou velmi rozsáhlé

Paleta zařízení, s nimiž může vozidlo spolupracovat, je velmi široká. Je přímo propojeno s jednotkami vybavenými různými systémy SHORAD, jako jsou pásové raketové systémy s plochou dráhou letu Tor-M-série a 9K35 Strela. Dále spolupracuje s vysoce mobilními protiletadlovými komplety krátkého dosahu 9K33 Osa, které disponují také vlastními radary.

Je propojen s hybridními systémy protivzdušné obrany 2K22 Tunguska, které mají za úkol chránit pozemní jednotky proti vzdušným útokům protivníka. Barnaul-T dále spolupracuje s raketami země-vzduch odpalovanými z ramene 9K333 Verba, známých také jako přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS). 

Díky integrovaným radarům je zařízení schopno datového přenosu, který umožňuje samotným systémům SHORAD přesně zaměřit protivníka a s vysokou účinností ho sestřelovat. Systém funguje v obou směrech, jednak data předává, ale také vyhodnocuje příchozí údaje, které odesílá nejvhodnějším kompletům pro samotnou akci – to vše automaticky.

V současnosti již existuje několik verzí systému, včetně vozidel BTR, které používají speciální jednotky při vzdušných výsadcích. Z výše uvedeného je zjevné, že celý komplet je velmi rozsáhlý a je těžké ho neutralizovat, spíše je reálné jeho schopnosti omezit likvidací jednotlivých částí systému. Právě zničení ruských systémů protivzdušné obrany patří mezi důležité úkoly ukrajinské armády.

Pokud skutečně Ukrajinci získali velitelské vozidlo Barnaul-T, jedná se o kapitální úlovek, který může NATO významně odkrýt nejmodernější techniku Ruska, její technologická provedení a účinnost či nebezpečnost. Dá se předpokládat, že zařízení bude též obsahovat velké množství operačních dat, jež mohou pomoci odhalit principy aktuálního operačního nasazení ruských vojsk.

Jak lze využít získání velitelského vozidla systému Barnaul-T?

Zdroj: The Drive

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články