Bělorusové také modernizovali své tanky T-72. Údajně mají v některých parametrech převyšovat ruské

Úpravy starších tanků jsou velmi častým řešením, jak udržet svá tanková vojska na patřičné výši. Koupit moderní stroje každé desetiletí bývá finančně neúnosné.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Tank T-72 je v dnešním světě nejspíše strojem, který nemá obdoby. Od roku 1973, kdy vstoupily do aktivní služby, jich bylo postaveno kolem 25 tisíc kusů a dostaly se do výzbroje zhruba 40 zemí. Ale dnes jde již o morálně zastaralý stroj, který není schopen se moderním obrněncům vyrovnat. I proto se mnoho zemí snaží různým způsobem jeho schopnosti vylepšit. Jednou z nich je Bělorusko, které představilo modernizované T-72BM2.

Modernizovaná je jen hrstka tanků

Bělorusko patří k úzkým spojencům Ruska a po rozpadu SSSR mu zůstalo velké množství sovětských zbraní. Další pak nakupuje téměř výhradně v Rusku, například moderní stíhací letouny a obdržet má i rakety Iskander a další. Ale také má vlastní zbrojní průmysl, který je schopen některých počinů. Jednou z těch nejzajímavějších je právě modernizace tanku T-72 konkrétně verze B. Má jich mít více než 800, ale modernizovaných bude maximálně 30.

Bělorusko se do značné míry zhlédlo v tom, jakým způsobem k vylepšení schopností T-72 přistoupilo Rusko, které je modernizovalo na verzi T-72B3. Řešení navrhli inženýři 140. opravárenského závodu v Borisově. Představena byla v létě 2022. Spočívá hlavně v instalaci vylepšeného řídícího systému, vícekanálového zaměřovače Sosna-U a nejspíše i nějakého systému nočního vidění. Nainstalovány mají být i běloruské typy výbušných reaktivních a lamelových pancířů. Ty zvyšují hlavně ochranu proti kumulativním zbraním.

Ochrana je lepší než ruská

Právě ochrana má být tím, čím se Bělorusko chlubí. Tvrdí, že chráněná část trupu a věže je větší než u ruských T-72B3. Zvýšení odolnosti sovětských konstrukcí tanků patří k tomu nejdůležitějšímu, co potřebují. Moderní zbraně totiž dokáží jejich pancíř překonat a v tomto případě pak tank velmi často zničí výbuch nevhodně uskladněné munice. Otázkou je, zda dokáže odolat tandemovým hlavicím. I když se to ruským tankům neosvědčilo, předvedlo Bělorusko na tanku i mřížovanou střechu proti raketám Javelin.

Dalším vylepšením, kterým má být tank vybaven, je autonomní napájecí jednotka. Zajišťuje provoz tankových systémů bez spuštění hlavního motoru. Dá se předpokládat, že instalace pancíře nejspíše mírně navýšila hmotnost stroje, která je 44,5 tuny. Ale například výzbroj zůstala standardní. Je jí stále dělo 2A46M s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů, koaxiální kulomet a těžký kulomet ve věži. Stroj má být schopen odpalovat i protitankové řízené střely.

V posledních týdnech byly zaznamenány dodávky běloruské výzbroje směrem do Ruska. S největší pravděpodobností jde o způsob, jakým se ruská armáda snaží nahrazovat ztráty z bojů na Ukrajině. Není známo, zda Bělorusko poslalo i tyto modernizované tanky. Jsou určitě tím, co by patřilo k tomu nejcennějšímu. Ovšem vzhledem k tomu, že jich dosud existuje jenom hrstka, je otázka, zda se jich bude chtít běloruská armáda vzdát.

Jaká podle vás bude běloruská modernizace T-72?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články