Božena 5: slovenský kolos na dálkové ovládání, který zvládne odstranit miny

V Evropě už není mnoho míst, kde by se ženisté museli potýkat s minovými poli a obdobnými nástrahami. Nebezpečí stále ještě hrozí v některých částech Balkánského poloostrova coby pozůstatek místních konfliktů a podle některých mezinárodních pozorovatelů také nově na sporných územích Ukrajiny.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale v Afghánistánu, Iráku i dalších oblastech, kde zasahují vojska zemí NATO, jsou zakopané protipěchotní i protitankové miny stále ještě běžné. Právě k jejich odstraňování jsou určena vozidla, jako je Božena 5.

Na dálkové ovládání

Zásadní výhodou systému Božena 5 je samozřejmě skutečnost, že je na dálkové ovládání. I pokud vozidlo narazí na nálož, která jej dokáže vážně poškodit, nemůže dojít na ztrátách na životech. Božena 5 dokáže pracovat prakticky celý den, s objemem nádrže 270 litrů a výdrží baterie 11 hodin může být nasazena od východu do západu slunce. Tady jsou její základní charakteristiky:

  • Hmotnost stroje včetně cepového odminovače: 12 020 kg
  • Šířka odminovaného pásu: 2 655 mm
  • Pracovní rychlost: 4-9 km/h
  • Garantovaná odolnost proti výbuchu: 9 kg TNT
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Božena 5 pochází ze Slovenska

Vyrobeno pod Tatrami s motorem Tatra

Božena 5 je slovenský výrobek, stojí za ní firma WAY Industries z Krupiny, která ji na trh uvedla v roce 2005. Stroj je poháněn slabším motorem T3C-928-81 z automobilky Tatra, ale výkon motoru a maximální rychlost pochopitelně nejsou hlavními devízami tohoto stroje. Naopak nižší spotřeba slabšího motoru je výhodou, kterou ocení zásobovači.

Ze Slovenska až na konec světa

Kromě slovenské armády, která má k dispozici celkem čtyři vozidla Božena 5, a české se třemi vozy, se firmě WAY Industries dařilo i na světových trzích. V současnosti je ve výzbroji zhruba desítky armád přes padesát Božen 5, další využívají nevládní neziskové organizace, které se snaží zlikvidovat pozůstatky minových polí v Angole a Ázerbájdžánu. Podle posledních informací by měla být alespoň jedna Božena 5 na každém kontinentu s výjimkou Antarktidy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články