Božena 5: slovenský kolos na dálkové ovládání, který zvládne odstranit miny

V Evropě už není mnoho míst, kde by se ženisté museli potýkat s minovými poli a obdobnými nástrahami. Nebezpečí stále ještě hrozí v některých částech Balkánského poloostrova coby pozůstatek místních konfliktů a podle některých mezinárodních pozorovatelů také nově na sporných územích Ukrajiny.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale v Afghánistánu, Iráku i dalších oblastech, kde zasahují vojska zemí NATO, jsou zakopané protipěchotní i protitankové miny stále ještě běžné. Právě k jejich odstraňování jsou určena vozidla, jako je Božena 5.

Na dálkové ovládání

Zásadní výhodou systému Božena 5 je samozřejmě skutečnost, že je na dálkové ovládání. I pokud vozidlo narazí na nálož, která jej dokáže vážně poškodit, nemůže dojít na ztrátách na životech. Božena 5 dokáže pracovat prakticky celý den, s objemem nádrže 270 litrů a výdrží baterie 11 hodin může být nasazena od východu do západu slunce. Tady jsou její základní charakteristiky:

  • Hmotnost stroje včetně cepového odminovače: 12 020 kg
  • Šířka odminovaného pásu: 2 655 mm
  • Pracovní rychlost: 4-9 km/h
  • Garantovaná odolnost proti výbuchu: 9 kg TNT
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Božena 5 pochází ze Slovenska

Vyrobeno pod Tatrami s motorem Tatra

Božena 5 je slovenský výrobek, stojí za ní firma WAY Industries z Krupiny, která ji na trh uvedla v roce 2005. Stroj je poháněn slabším motorem T3C-928-81 z automobilky Tatra, ale výkon motoru a maximální rychlost pochopitelně nejsou hlavními devízami tohoto stroje. Naopak nižší spotřeba slabšího motoru je výhodou, kterou ocení zásobovači.

Ze Slovenska až na konec světa

Kromě slovenské armády, která má k dispozici celkem čtyři vozidla Božena 5, a české se třemi vozy, se firmě WAY Industries dařilo i na světových trzích. V současnosti je ve výzbroji zhruba desítky armád přes padesát Božen 5, další využívají nevládní neziskové organizace, které se snaží zlikvidovat pozůstatky minových polí v Angole a Ázerbájdžánu. Podle posledních informací by měla být alespoň jedna Božena 5 na každém kontinentu s výjimkou Antarktidy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky