Británie přitvrzuje: Navzdory Putinovým výhružkám dodá protiruským silám salvové raketomety M270 s dostřelem až 80 km

Vladimir Putin je přesvědčen, že západní dodávky zbraní prodlužují válku na Ukrajině, která trvá již více než tři měsíce.

i Zdroj fotografie: Uživatel Micki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Navzdory nedělním výhružkám ruského prezidenta Vladimira Putina oznámili britští představitelé dodání blíže nespecifikovaného počtu odpalovacích zařízení raket dlouhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám. Ty momentálně čelí na východě země neutuchající palbě ruského dělostřelectva. V nadcházejících týdnech čeká určené ukrajinské jednotky speciální výcvik k obsluze systémů. 

Intenzivnější dodávky raket dlouhého doletu

Ben Wallace, britský ministr obrany, v pondělí uvedl: „Spojené království stojí v tomto boji na straně Ukrajiny a ujímá se vedoucí úlohy v dodávkách zbraní, které stateční ukrajinští vojáci potřebují k obraně své země před nevyprovokovanou invazí.“ Wallace ve svém proslovu opakovaně zdůrazňoval potřebu aktivnějších dodávek západních zbraňových systémů.  

Zejména pak raketových systémů dlouhého dosahu, o které Ukrajina žádala své západní spojence již nesčetněkrát. Rozhodnutí britské vlády o postoupení těchto systémů Ukrajině bylo koordinováno s Washingtonem. A přichází týden poté, co Spojené státy americké oznámily dodávku dělostřeleckých raketových systémů M142 High Mobility Artillery Rocket Systems neboli HIMARS.  

Systém M270 MLRS je v britské armádě označen jako Guided Multiple Rocket Launch System (GMLRS), ale podle některých pramenů byl britskými vojáky přejmenován na Grid Square Removal System. I když britští představitelé neuvedli, kolik systémů M270 (oficiální název zní Launcher, Rocket, Armored Vehicle Mounted, M270) ukrajinským silám dodají, lze předpokládat, že Británie dorovná americkou dodávku. S největší pravděpodobností se tak bude jednat o 3–4 raketomety M270.

Systém M270 MLRS je samohybný obrněný salvový raketomet, na jehož vývoji se společně podílely Spojené království, Spojené státy, Německo a Francie. V letech 1980–2006 ho v USA vyráběla firma Lockheed Martin Missiles. Británie si koupila v letech 1988–1994 celkem 63 exemplářů, z toho 44 postupně modernizovala na verzi M270B1. Systém M270 může odpalovat celou řadu střel, využívaných různými zeměmi a určených pro různé platformy, například: M26, M26A1, M26A2, M27, M28 či AT2 a další.  

Se střelami typu ATACMS má M270 dostřel 80 km

Systém rovněž odpaluje balistické střely ze série ATACMS, využívaných k likvidaci velmi vzdálených pozemních cílů. Rakety jsou umístěny ve výměnných boxech – zásobnících, přičemž každý modul obsahuje buď šest standardních raket 227 mm, nebo jednu řízenou střelu ATACMS. Střely nelze kombinovat. Systém pojme najednou až dva odpalovací boxy – moduly, které se mimo jiné nabíjejí ručně. A to pomocí integrovaného navijákového systému.

Všech dvanáct raket ráže 227 mm (někdy se uvádí pro přepočet ráže 8,9 in i hodnota 226 mm) naváděných pomocí GPS lze odpálit za méně než minutu a celá salva může obsahovat celkem až 7 728 kusů submunice. Přitom pouhých 644 kusů submunice pokryje deštěm střepin a smrtících výbuchů plochu o velikosti fotbalového hřiště. Raketomety M270 MLRS byly iráckou armádou za Války v Zálivu přezdívány „železný déšť” právě pro tuto svou vysokou palebnou sílu. 

Maximální dolet raket ráže 227 mm se přitom pohybuje kolem 30 kilometrů. Do odpalovacího kontejneru lze vsunout dva boxy určené pro odpal dvou střel typu ATACMS ráže 610 mm. Pak činí dostřel až 80 km. Náměr odpalovacího kontejneru činí až 60 stupňů, odměr +- 194 stupňů. Celý systém obsluhují tři vojáci. Je instalován na platformě M993 Carrier Vehicle, což je pásový podvozek BFV například známého obrněného vozidla M2 a M3 Bradley.

Raketomet v přepravní poloze je dlouhý 6,86 metru, široký 2,972 metru a vysoký 2,59 metru. Bojová hmotnost plně naloženého, nabitého a natankovaného raketometu M270 činí 25 191 kg. Pohání ho motor Cummins VTA-903, což je osmiválcový přeplňovaný diesel do V s výkonem 373 kW (500 koní) při 2 400 otáčkách za minutu.

Speciální hydromechanická převodovka HMPT-500 automaticky podle polohy škrtící klapky a zatížení vozidla přenáší výkon s plynule měnitelnými poměry pomocí tří rozsahů rychlostí vpřed a jednoho vzad na pásový podvozek. Nejvyšší rychlost na silnici dosahuje hodnoty 64 km/h, jízdní dosah činí 480 km. Vozidlo raketometu M270 bez problému přebrodí vodní překážku hlubokou až 1,1 metru, či překročí příkop o šířce 2,29 m.

Ruské síly upevňují pozice na Donbase

Dle Sidhartha Kaushala, odborníka na raketové systémy z britského Royal United Service Institute, poskytnou raketové systémy MLRS Ukrajině na bojišti značnou výhodu. Zbraně umožňující protibaterijní palbu totiž momentálně Ukrajincům obecně scházejí, právě to se ale díky systémům M270 a HIMARS brzy změní. Díky schopnosti přesného navádění a dlouhého doletu dostanou ukrajinské jednotky šanci proniknout svojí palbou hlouběji za nepřátelské linie. 

M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS)

Zveřejnil(a) Teknologi & Strategi Militer dne Neděle 2. června 2013

Jedny z nejzuřivějších bojů probíhají v současné době v oblasti východního Donbasu. Přesněji v okolí města Severodoněck. Dobytím města by se Luhanská oblast dostala kompletně do rukou ruských sil a tamních separatistických spojenců, kteří kontrolují i podstatnou část sousedního Doněcku.

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém nedělním televizním výstupu opětovně pohrozil, že pokud rakety dlouhého doletu na Ukrajinu skutečně dorazí, jeho země „vyvodí příslušné důsledky“. Varování přišlo v době, kdy částmi Kyjeva otřásly po několikatýdenním klidu další výbuchy, zatímco ve východním Donbasu pokračují prudké boje o kontrolu nad klíčovými městy.  

Jak si podle vás stojí systém M270 ve srovnání s konkurencí?

Zdroj: Military-History, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články