Britové modernizují své tanky Challenger. Dostanou nové dělo i aktivní obranu, bude jich ale jen hrstka

Hlavní bitevní tank je stále velmi důležitou zbraní armád. Moderní typ musí mít řadu pokročilých funkcí, ale i tak může být zranitelný zbraněmi pěšáků či drony.

Demonstrátor tanku Challenger 3 i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Spojeného království
                   

Po úvahách a analýzách budoucnosti tankového vojska se jeho kolébka Velká Británie v roce 2015 rozhodla, že zmodernizuje svůj tank z roku 1991 Challenger 2 programem LEP. Po výběrovém řízení ukončeném v roce 2021, v němž se poslední dva finalisté v roce 2019 spojili, je dnes jasné, že stroje dostanou řadu nových schopností a budou v dalších desetiletích patřit mezi světovou špičku. Modernizace, která je označována jako Challenger 3, se ale týká, především z ekonomických důvodů, jen části britských tanků.

Tanky ve výzbroji musí zůstat

Ve Velké Británii se v minulosti vyskytovala tvrzení některých odborníků a politiků, že by se země měla zbavit svých hlavních bitevních tanků, i když v nich má velkou tradici. Jejich úlohu měla převzít lehčí bojová vozidla. Zvítězil ale názor, že těžké tanky jsou stále nenahraditelnou vojenskou technikou, která však musí být organickou součástí celého komplexního zbraňového ofenzivního systému armády. Proto bude 148 strojů typu Challenger 2 za cenu 1,3 miliardy dolarů (28,6 miliardy korun) hluboce modernizováno.

Z tanku Challenger se ve verzi 3 v podstatě stane úplně nová zbraň. Na původní podvozek například bude instalována nová věž osazená novým dělem. Věž bývá popisována jako plně digitalizovaná, což lze chápat tak, že bude vybavena větším množstvím elektronických, elektrooptických, laserových a dalších senzorických systémů umožňujících rychlou detekci nepřítele na co největší vzdálenost. Zcela zásadní bude také nové on-line síťové propojení s dalšími jednotkami na bojišti, a tedy průběžné a vzájemné sdílení informací o celkové situaci.

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative Commons / CC BY
Britský MBT Challenger 2

Podstatnou změnou je výměna hlavní zbraně tanku. Současné verze Challengeru využívají kanón L30 A1 ráže 120 milimetrů s drážkovanou hlavní, což byla v zemích NATO rarita. Britové totiž preferovali střelivo typu HESH, k čemuž se drážkované hlavně hodí mnohem více. Modernizace ale bude znamenat, že tanky dostanou kanón Rheinmetall L55A1 ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem, což jsou zbraně využívané třeba na nejnovějších verzích tanků Leopard 2.

To tanku umožní vystřelovat i nové druhy munice a naváděných raketových střel, které jsou vyvíjené i proto, aby překonaly ruské Armata-14. A to včetně programovatelných druhů munice, jež by v kombinaci s novými zaměřovači měla přinést lepší šance na včasnější zneškodnění cíle a na mnohem větší vzdálenost. Navíc v samotné věži má být větší prostor nejen pro posádku, ale i pro nové systémy, a v samotném tanku bude k dispozici dostatek energie navíc, aby zvládl v budoucnosti další vybavení.

Přilétající rakety nedostanou šanci

Zásadní změnou bude i zvýšení ochrany tanku, a to především díky instalovanému izraelskému obrannému systému aktivní ochrany, v Anglii nazývanému Trophy. Systém dokáže detekovat přilétající střely a likvidovat je dříve, než se dostanou k samotnému tankovému pancíři, který bude nově i modulární. Modernizovaný stroj by měl zároveň dostat nové chlazení motoru a mění se i jeho zavěšení v konstrukci korby. Tím by se měla zklidnit jeho jízda a zvýšit pravděpodobnost zásahu při střelbě za pohybu.

Není vyloučeno, že tato modernizace na verzi Challenger 3 bude i možností pro export. Současnou verzi tanku v počtu 38 kusů + 2 ve cvičné verzi má i Omán. Dá se předpokládat, že své stroje bude chtít modernizovat na novou variantu také. Zbylé britské Challengery 2 zůstanou ve skladech, a je proto otázka, co s nimi bude. Jestli si je Velká Británie ponechá v záloze, někomu je prodá, případně se rozhodne pro modernizaci dalších kusů.

iZdroj fotografie: British army
Demonstrátor tanku Challenger 3 na louce

Challengerů všech verzí je na ostrovech kolem 400 kusů, ale jen 227 jich je nyní v aktivní službě. Modernizace znamená, že v roce 2027, kdy má být hotova, by měla země o 35 procent méně tanků v aktivní službě než nyní. Při současném pohledu na ukrajinské bojiště, kde hlavně kvůli moderním protitankovým zbraním Rusko za měsíc údajně ztratilo přes 500 tanků, se ukazuje, že to není vysoký počet.

Pravdou ale je, že o ruských ztrátách rozhodl na Ukrajině i způsob nasazení, který byl u ruské armády poněkud chaotický a až příliš konzervativní. První analýzy z Ukrajiny zcela jasně ukazují, že by tanky dnes měly být nasazovány jinak, především ve spolupráci s bitevními vozidly (v Británii typu Ajax), s aktivním on-line průzkumem prostoru, do kterého útočí, třeba vlastními drony, a s důraznou obranou před drony nepřátelské strany.

Je lepší modernizovat Challengery, nebo měla Británie koupit tanky Leopard 2 či jiné?

Zdroj: TheDrive, British Army

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články