Ozbrojené složky v Česku mají několik elitních útvarů. Umí tvrdě bojovat a vypořádají se se zločinci či teroristy

Mít dokonale vycvičené policejní nebo vojenské síly je pro stát velmi důležité. Jsou připraveny reagovat na hrozby, se kterými by mohli mít třeba běžní vojáci problémy.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Historie různých speciálních jednotek má v české nebo československé historii dlouhou tradici, která se datuje minimálně od období druhé světové války. I dnes mají české ozbrojené síly elitně vycvičené jednotky, přičemž se nemusí jednat jen o ty armádní. Toto je 5 v současné době nejelitnějších a opravdu špičkově vycvičených jednotek v České republice.

102. průzkumný prapor

Jediný průzkumný prapor Armády České republiky. Jeho členové jsou určeni k výsadkům za nepřátelskými liniemi a provádění průzkumu. Prapor má i zpravodajskou sekci. Členem praporu se může stát voják až po 2 letech služby a musí být ve špičkové kondici. Členové musí zvládat seskoky padákem, výsadky z vrtulníků a působení i ve špatných povětrnostních podmínkách. Mohou být však nasazeni třeba ke střežení hranice nebo jako pomoc české policii.

Skupina operativního nasazení

Elitní jednotka českých celníků, spadá tedy pod ministerstvo financí. Celníci se zaměřují na odhalování závažné činnosti, jako je pašování drog, tabáku a dalších komodit, kde se pohybují nebezpeční zločinci. I z tohoto důvodu celní správa zřídila špičkově vycvičenou a vyzbrojenou SON. Členové musí projít přísnými testy a tvrdým výcvikem. Mají výzbroj srovnatelnou se zásahovými jednotkami policie, například samopaly MP5 a další.

JTAC

Jednotka předsunutých leteckých návodčích české armády. Jejich úkolem je působit na zemi a navézt letouny nebo vrtulníky na cíle. Pohybují se hlavně v předních liniích, musí být proto špičkově vycvičení, fyzicky zdatní a i ve stresových situacích, například pod palbou, zvládat perfektní komunikaci v angličtině s pilotem, kterého navádí. Kvůli tomu jsou při výběrovém řízení podrobeni velmi přísnému výběru. V armádě fungují od roku 2001 a je jich jen několik desítek.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Slaňování policistů z vrtulníku

URNA

Zásahová a protiteroristické jednotka české policie. Povolána bývá nejen k teroristickým hrozbám, ale například i k únosům lidí či dopravních prostředků a k zadržení mimořádně nebezpečných pachatelů. Její historie a tradice sahá do roku 1981. Členem se může stát policista po 3 letech služebního poměru a ve věku nad 23 let, který projde extrémně náročnými testy. Řadí se mezi nejlepší speciální jednotky svého druhu působící na evropském kontinentu.

Speciální síly AČR

Nejelitnější část české armády. Tvoří ji zhruba 200 nejlepších českých vojáků. Jsou nasazováni k hloubkovým průzkumům nebo úderným akcím, často utajeným. Musí být připraveni se vypořádat s hrozbami pro Českou republiku. Proto jejich členové musí projít přísným výběrem s třífázovými testy. Vojáci pak podstupují velmi tvrdý neustálý výcvik, během kterého se musí naučit ovládat různé druhy zbraní a mnoho dalších dovedností. Jejich schopnosti jsou srovnatelné s nejelitnějšími vojenskými jednotkami NATO.

Kterou českou elitní jednotku považujete za nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články