Chrysler TV-8, obojživelný tank, který nikdy nespatřil světlo světa. Proč byl tento projekt zčistajasna ukončen?

Tank Chrysler TV-8 byl navržen tak, aby využíval jaderný pohon. Své výroby se však z mnoha důvodů nedočkal, a v roce 1956 byl tento projekt ukončen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Návrh společnosti Chrysler na středně těžký tank s jaderným pohonem vznikl v 50. letech. V té době představoval takový pohon novinku. Chrysler TV-8 byl navržen jak pro boj na souši, tak ve vodě, což z něj dělalo výhodnou obojživelnou zbraň pro útok ale i obranu. Nová jaderná technologie se mohla ukázat jako velmi účinná, protože kromě běžného zranění hrozilo posádce protivníka také ozáření.

Návrh na středně těžký tank s jaderným pohonem

V 50. letech byla v Americe velmi populární atomová technologie. Vznikaly plány na atomová letadla, automobily a dokonce i kosmické lodě. V té době vznikl také plán na tank s jaderným pohonem, který měl sklidit velkou slávu. Konstrukce nového tanku představovala velkou věž namontovanou na lehkém podvozku. TV-8 měl na své palubě místo pro čtyři členy posádky, kteří byli umístěni přímo ve věži tanku.

iZdroj fotografie: Uživatel Chrysler / Creative commons / Public Domain

TV-8 měl těžší věž než podvozek

Hmotnost tanku Chrysler TV-8 dosahovala celkem 25 tun s tím, že věž vážila 15 tun a o něco lehčí podvozek 10. Ve výzbroji měl 90 milimetrové dělo T208 s hladkým vývrtem a tři kulomety. Zvláštní technologií byla jakási „televizeˮ s uzavřeným okruhem, která měla posádce poskytnout ochranu před zábleskem jaderných zbraní, a zároveň sloužila pro zvětšení zorného pole vojáků uvnitř.

Chrysler TV-8 se může pohybovat po zemi i ve vodě

Pro pohon tohoto středně těžkého tanku byl použit motor Chrysler V-8 o výkonu 220 kW (300 koní), který byl připojen k elektrickému generátoru. Ten poháněl dva elektromotory v přední části. Pohyb tanku ve vodě zajišťovalo vodní tryskové čerpadlo namontované ve spodní části věže. Později byly navrhovány další možnosti pohonu, jako například motor s plynovou turbínou, elektro pohon s parním cyklem poháněný jaderným štěpením a další.

iZdroj fotografie: Uživatel Chrysler / Creative commons / Public Domain

TV-8 se nakonec výroby a použití v armádě nedočkal

Věž s podvozkem se od sebe daly oddělit, aby se tank lépe přepravoval například letecky. Vnitřní věž měla silný pancíř a byla obklopena vodotěsnou skořepinou, která vytvářela potřebný výtlak při pohybu po vodě. V roce 1956 se nakonec celý projekt Chrysler TV-8 zrušil s odůvodněním, že tato vyzkoumaná technologie bude později použita u nových tanků.

Jaderné palivo představovalo velké riziko pro posádky a obsluhu

Jedním z důvodů, proč tento koncept tanku nenašel své využití v armádě, byl právě jaderný pohon. Ten představoval značné riziko nejen pro posádky, ale také pro obsluhu a mechaniky. Bylo by totiž velmi problematické opravit nějakou část tanku, z které by unikalo radioaktivní palivo a vytvářelo kontaminovanou zónu.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články