Čína disponuje moderní houfnicí PLZ-05. Se speciálním střelivem má mít větší dostřel než západní zbraně

Řada zemí disponuje velmi moderním dělostřelectvem, o kterém se tolik nemluví. Jeho užitečnost ukazuje válka na Ukrajině, a do systémů se tak nejspíše bude investovat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728i / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Země, která bývá možná neoprávněně v síle dělostřelectva opomíjena, je Čína. Ta v minulosti budovala dělostřelectvo hlavně podle sovětského vzoru a kopírovala ruské zbraně, i když nakonec ve vlastních upravených verzích. Ve 21. století ale začala jít vlastní cestou a přiklonila se k západní koncepci, která vsází na dostřel a přesnost. Výsledkem jejího snažení je moderní samohybná pásová houfnice světové úrovně PLZ-05.

Přechod na jinou ráži zdržely zásoby munice

V 80. letech Čína produkovala samohybnou houfnici Typ 83. Měla ještě sovětskou ráži 152 milimetrů a krátce po jejím uvedení do výzbroje začalo být jasné, že je zastaralá. Čína na konci 80. let zakoupila v Kanadě licenci její houfnice GC-45 ráže 155 milimetrů a délce hlavně 45 ráží. Na jejím základě začala produkovat systém PLZ-45. Protože ale měla velké zásoby munice sovětské ráže, byl určený hlavně na export. Děla koupila třeba Saudská Arábie a Kuvajt, i když některá byla používána i doma v Číně.

iZdroj fotografie: Max Smith / Public Domain
Čínská houfnice PLZ-05

Čínská lidová armáda ale chtěla systém, který by se vyrovnal těm západním. V roce 2003 proto z PLZ-45 vznikl prototyp samohybné houfnice PLZ-05. Ta začala být do výzbroje čínských ozbrojených sil zaváděna v roce 2008. Její hlavní zbraň je ráže 155 milimetrů a má délku hlavně 52 ráží, což je hodnota jako u nejmodernějších západních dělostřeleckých systémů. Umožňuje velmi dlouhý dostřel a vysokou přesnost. Sekundární zbraní je protiletadlový kulomet ráže 12,7 milimetru.

Maximální dostřel se liší podle toho, jaká munice se do děla použije. Při použití střel WS-35 je to prý až 100 kilometrů. Zastavme se u tohoto zvláštního granátu. Čína ho představila v roce 2013 a uvedla, že tento dělostřelecký náboj váží pouhých 18 kg, avšak houfnice s ním má mít onen neskutečný stokilometrový dostřel. Ale pokud by raketou vybavený projektil měl doletět takto daleko, z důvodů platnosti fyzikálních zákonů by v něm prakticky nebylo místo pro výbušnou nálož.

WS-35 – výmysl, nebo realita?

Navíc kromě Číňanů samotných nikdo jiný ono střelivo v akci neviděl. Ti dále uvádějí, že náboje WS-35 mají využívat navádění přes čínský polohovací satelit Beidou a mají i sekundární inerciální navádění. Do vzdálenosti maximálního dostřelu 100 km mají dopadnout s odchylkou 40 m od cíle. Jednotný náboj přitom má shodné vizuální charakteristiky s dalšími náboji rekordního dostřelu 50 až 60 km. WS-35 byly vyvinuty společností Norinec výhradně pro samohybné houfnice Číny PLZ-05. 

WS-35 ráže 155 mm má stabilizátory v podobě výklopných křidélek na hlavici i zádi granátu, samotný náboj je dlouhý 1 620 mm a střelivo má vydržet schopné okamžitého použití po dobu 10 let. Náboj vypadá takřka totožně jako americký Excalibur Shell, jenž drží prokázanou a ověřenou dosud nejvyšší hodnotu (60 kilometrů s přesností do 20 metrů) rekordního dostřelu v dané kategorii 155 mm dělostřelectva.

K čínskému údaji o dostřelu 100 km se prakticky všichni odborníci staví velice skepticky. Do systému PLZ-5 existuje podle čínských údajů i laserem naváděná munice GP-155 a GO-155A opět o rekordním dostřelu až 60 km. I zde je skepse na místě, protože běžně laserem naváděná munice ve světě pro tuto ráži zvládne 20, respektive 25 kilometrů.

Ze střízlivých odhadů vojenských odborníků plyne, že dosah běžného granátu této čínské houfnice by v praxi neměl přesáhnout zhruba 30 kilometrů a při použití raketově poháněné munice při velmi optimistickém hodnocení jejích vlastností do 40 kilometrů. Houfnice používá i granát GP-155G s protitankovou submunicí s dostřelem 34 kilometrů, není však známo, kolik protitankových min vlastně nese, o jak výkonnou submunici jde a jakou plochu je schopen jeden granát pokrýt.

Houfnice váží 45 tun a má čtyři členy posádky

Pásový podvozek je zhruba šest metrů dlouhý a 3,6 metru široký. I s hlavní je systém dlouhý kolem 12 metrů a jeho hmotnost je až 45 tun. Obsluhuje ho čtyřčlenná posádka, která je uvnitř vozidla chráněna proti palbě z ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám. Vozidlo dosahuje rychlosti až 55 kilometrů v hodině a jeho dojezd na plnou nádrž je 550 kilometrů.

Houfnice je vybavena poloautomatickým systémem nabíjení. Podle všeho půjde o kopii systému, který je používán na ruských samohybných houfnicích Msta-S. Umožňuje velmi vysokou rychlost střelby. V první minutě má být čínská houfnice schopna vypálit až osm ran. Při dlouhodobé palbě je rychlost odhadována na čtyři až pět ran za minutu. Uvnitř by mohla být zásoba zhruba 40 granátů.

Zveřejnil(a) People’s Liberation Army Defence Update – PLADU dne Úterý 28. dubna 2020

Houfnice je ve výzbroji pouze čínských ozbrojených sil a nebude jí více než 500 kusů. Je údajně i na čínské poměry velmi drahá. Vyzbrojeny s ní jsou jak jednotky pozemního vojska, tak pobřežní ochrany. Existuje i derivát zvaný PLZ-52 vyzbrojený stejným dělem jako PLZ-05, ale více podobný starší PLZ-45. Ten má být určený na export. Stejně jako PLZ-04 s dělem o délce hlavně 54 ráží. Ten již prý měly koupit Kuvajt a Saudská Arábie.

Jak kvalitní ve srovnání se západními zbraněmi může být čínská houfnice?

Zdroj: MilitaryHistory, MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články