Čínský tank Typ 99A je nejlepší ve výzbroji asijské velmoci. Je mixem ruských a domácích technologií

Čína v posledních letech značně investuje do svých ozbrojených sil a pořizuje si i nové zbraně. Jejich schopnosti se zlepšují, vojákům však chybí praxe.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V posledních měsících se mluví o střetu ruských, respektive starších sovětských, tanků s protitankovými zbraněmi západních konstrukcí. Ty se proti nim v probíhajících bojích na Ukrajině ukázaly jako velmi účinné. Možná se budou však používat i proti jiným tankům, a to čínským, pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan. V čele útoku by pravděpodobně jely nejmodernější čínské tanky Typ 99A, které by Čína na ostrov samozřejmě musela přepravit přes moře.

Protitanková výzbroj Tchaj-wanu se podobá ukrajinské

V mnoha případech by se musely čínské tanky vypořádat s podobnými protitankovými zbraněmi, jaké kosí ruské tanky na Ukrajině. Tchaj-wan má ve výzbroji rakety Javelin, AT4, M72 LAW či TOW. Tedy přesně ty samé, jako ze západu obdržela Ukrajina. A několik dalších, jako jsou rakety Hellfire, ale i stovky tanků, od starších amerických modernizovaných M48 a M60 až po nejnovější Abrams, které si nyní pořizuje.

Čína začala tanky Typ 99 konstruovat v roce 1989, tehdy ještě pod názvem Typ 98, a to na základě nakoupených ruských tanků T-80. Hlavním konstruktérem Typu 98 a následně i Typu 99 byl Ču Jušeng z Čchung-čchingu. Když v první polovině 80. let práce na projektu Typ 98 začaly, byl Ču Jušeng už v důchodu (pracoval již v roce 1948 v ČLR jako konstruktér zbraní a přišel tehdy při zkouškách minometu o ruku), ale vzhledem k nedostatku zkušených konstruktérů se vrátil.

Zástupcem hlavního konstruktéra byl Wang Čerung. Po zkouškách vývojových kusů verze Typ 99, která je známá také pod označením ZTZ-99 nebo WZ-123, pak definitivní konstrukce Typ 99 vyšla v roce 2001 z verze Typ 98G. Patří do třetí, nejpokročilejší generace bitevních tanků armády Číny. Avšak i nadále je vylepšovala a v roce 2007 se objevil prototyp verze A. Finanční nákladnost výroby tanku Typ 99A je však oproti třeba masově vyráběnému předchozímu typu Typ 96 minimálně třikrát vyšší.

Cena za jeden kus Typ 99A byla v té době velmi vysoká (cca 45 milionů korun). To vedlo čínské vojenské velení k rozhodnutí vyzbrojit těmito tanky pouze vybrané útvary, a navíc pomalejším tempem, než se původně plánovalo. Proto v roce 2014 podle odhadů disponovaly čínské obrněné jednotky jen asi 600 tanky tohoto typu. Ty byly oficiálně představeny na přehlídce v roce 2015. Kolik přesně těchto tanků Čína dnes má skutečně ve výzbroji se neví. Odhady hovoří o množství kolem 1 200, ale řada z nich bude zřejmě i ze starších verzí.

Hbitý tank se silným pancířem

Typ 99A jako zatím poslední verze se má v mnohém odlišovat od svých předchůdců. Především vylepšenou zbraní a ochranou, ale i integrací nejmodernější elektroniky. Stroj je 7,6 metru dlouhý a 3,7 metru široký. Jeho hmotnost je 55 až 58 tun. I přes to je velmi pohyblivý. Jeho maximální rychlost má být až 80 kilometrů v hodině. Dojezd 600 kilometrů, s přídavnými nádržemi ještě o 200 kilometrů více. Má tříčlennou posádku. Disponuje novým typem reaktivního pancéřování ERA, které má odolat tandemovým hlavicím.

Má balistický počítač, noční a denní zaměřování i laserový dálkoměr. Tank má též aktivní laserovou obranu. Čínské zdroje udávají, že tank je schopen zjistit jeho zaměření pomocí laseru, vzápětí je schopen automaticky lokalizovat přesné umístění tohoto útočníka, na které okamžitě zaútočí výkonný laser s cílem poškodit, nebo zničit nepřátelskou optiku. Laser může být též použit pro bezpečné komunikační zařízení. V tanku jsou digitální displeje a komunikační systémy umožňující sdílení informací on-line i na bojišti.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
Bloky pancéřování ERA na Typ 99A

Tank je vybaven vylepšeným typem děla s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů, automatickým nabíjením a uvnitř je zásoba 41 nedělených granátů. Kanon umožňuje vystřelovat i nejnovější munici typu APFSDS. Kromě toho jsou z něho odpalovány i protitankové řízené střely 9M119M Refleks s průrazností až 700 milimetrů RHAe a doletem 5 kilometrů. Tank má i koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetru a na věži těžký kulomet ráže 12,7 milimetru. Pohonná jednotka s převodovkou vychází z domácího motoru z Typu 98G „150HB” o výkonu 1 500 koní (1 100 kW).

Ačkoli se předpokládá, že tank nejspíše nedosahuje kvalit nejmodernějších západních strojů, zřejmě nejde o špatný systém. Navíc Čína pracuje na novém tanku čtvrté generace, který by měl z Typu 99A vycházet, ale zároveň se velmi lišit. Nový stroj má mít bezosádkovou věž a jen dvoučlennou posádku. Byl by tedy velmi automatizovaný a mohl by disponovat některými technologiemi vyvinutými pro ruský T-14 Armata. Posádka by seděla v mimořádně silně chráněné kapsli v korbě stroje. Vyloučena není ani instalace nového kanonu ráže 140 milimetrů.

Jak srovnatelný může být Typ 99A a moderní západní tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články