Davidův prak „aka“ Kouzelná hůlka má 2násobný dosah než americký Patriot, na uzdě udrží i ruské bombardéry Tupolev Tu-160 a Tu-95

NÁZOR: Izrael potřebuje velice silnou protivzdušnou obranu, a právě jeho systém Davidův prak si dokáže poradit s mnoha cíli mnohem lépe než americký Patriot.

Davidův prak, systém protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Rafael Advanced Defense Systems
                   

Kvůli hrozbě útoků od islámských radikálů nebo z Íránu vystavěl Izrael velice silnou a mnohovrstvou protivzdušnou obranu, aby si dokázal poradit s různými typy cílů. Většinu systémů, které jsou součástí, přitom vyrobily samy izraelské společnosti, a často ve spolupráci s americkými. Jedním z nejnovějších je systém nazývaný David’s Sling, v češtině také označovaný jako Davidův prak nebo Kouzelná hůlka. V jistém smyslu ho lze považovat za izraelskou verzi systému MIM-104 Patriot, který má ve výzbroji Izraele postupně nahrazovat.

Systém lepší než americký Patriot

Ačkoliv je Izrael chráněný americkým Patriotem, jeho ozbrojené síly se rozhodly pořídit si vlastní systém s mnoha vylepšeními. Požadovaly zbraň se schopností vypořádat se s cíli jako jsou balistické střely krátkého a středního doletu, hypersonické zbraně, ale i řízené střely, letadla nebo velké drony. Vývoj David’s Sling začal kolem roku 2006, a kromě izraelské společnosti Rafael se na něm podílel americký Raytheon. Do služby pak vstoupil v roce 2017.

Testovací odpal střely systému David's Sling (Davidův prak) iZdroj fotografie: Protiraketová agentura USA
Testovací odpal střely systému David’s Sling (Davidův prak)

Davidův prak má podle dostupných údajů velmi dobré parametry. Je schopen zasahovat cíle ve vzdálenosti od 40 do 300 kilometrů, což je dvojnásobek toho, čeho je schopen známý MIM-104 Patriot, a do výšky má mít dosah až 150 kilometrů. Dokázal by si tak poradit třeba s letícími strategickými bombardéry Tupolev Tu-160 Blackjack nebo Tupolev Tu-95 Bear, tedy pokud by nepoužily z dálky odpalované řízené střely. Určitě by ale ohrozil nebo zcela zničil letouny shazující klouzavé pumy, z nichž některé mají dolet i přes 100 kilometrů.

Střely jsou odolné proti rušení

Střely systému David’s Sling mohou dosahovat rychlosti Mach 7,5, což naznačuje, že by se mohly vypořádat dokonce i se střelami hypersonickými. Jejich navádění je založeno na kombinaci vlastního radaru typu AESA, ale disponují i elektrooptickým a infračerveným vyhledávačem. Takové duo zajišťuje nejen vysokou přesnost, ale také odolnost proti různým typům rušení. Střela přitom zničí cíl nárazem.

Izrael měl možnost vyzkoušet systém i v praxi, v dubnu 2018 s jeho pomocí zlikvidoval dvě rakety OTR-21 Točka vypálené ze Sýrie, a v květnu 2023 střelu vypálenou z pásma Gazy. Kromě Izraele má o systém enormní zájem i Finsko, které se již dohodlo s izraelskou vládou a společností Rafael. Davidův prak by měl Finsko primárně chránit proti hrozbám z Ruska, a nejspíše by byl účinný i proti jeho hypersonickým balistickým raketám Ch-47M2 Kinžal.

Systém David’s Sling v akci

Jak hodnotíte kvality Davidova praku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články