Dubajská firma vyvinula magnetický štít na obranu proti špionážním dronům

O společnosti Cusp Technologies ze Spojených arabských emirátů, konkrétně z Dubaje, jste pravděpodobně doposud neslyšeli. Nejedná se o zbrojařskou firmu v pravém slova smyslu, věnuje se především moderním technologií a IT.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostatně, nejde o žádnou velkou společnost. Ale s tím, jak i do armády pronikají složité autonomní stroje, ať už pozemní vozidla nebo létající drony a špionážní letadla, roste také počet technologických firem, které na trh pokročilých zbraňových, nebo jako v tomto případě obranných, systémů vstupují.

Válka bez vojáků

Moderní válka směřuje k doktríně, která se snaží co nejméně riskovat lidské životy. Trend začal už před několika desetiletími první generací samonaváděcích střel, které bylo možné odpalovat z vysoko letících strategických bombardérů. V posledních letech se však stále více prosazují technologie, které umožňují autonomní boj bez lidské účasti.

Mezi ty nejzajímavější patří:

  • Americký systém autonomních bojových i průzkumných letounů Skyborg
  • Estonský autonomní tank Type-X

Roste však také počet malých dronů, které začínají využívat armády po celém světě. A spolu s tím roste také potřeba se proti takovému útoku bránit.

iŠtít má poskytnout potřebnou ochranu

Štít jako z Matrixu

Magnetický Štít, se kterým nyní dubajská technologická firma přišla, vám může připomenout známou filmovou trilogii Matrix. Filmaři v tomto ohledu skutečně nebyli daleko od pravdy. Také ve filmu zastavoval elektromagnetický štít útok bezpilotních autonomních strojů tím, že jim lidově řečeno zamotal hlavu, respektive deaktivoval jejich naváděcí a ovládací prvky.

Na rozdíl od filmového štítu je však skutečná technologie směrovatelným magnetickým paprskem. Ten může zacílit na konkrétní prostor v rozsahu až 100 kilometrů od vysílače, podaří-li se firmě přijít s plánovanými vylepšeními. Pokud by se nejednalo o paprsek, ale celoplošné pole, štít by vyřadil z provozu i přátelské automatické systémy. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky