Jak probíhá evakuace z Afghánistánu? To a více prozradil tajemník Pentagonu s generálmajorem armády

Prezident Joe Biden nařídil evakuaci amerických vojáků z Afghánistánu. Podle plánů by se o tuto evakuaci mělo postarat NEO.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dne 19. srpna proběhla tisková konference, na které se mělo rozebírat téma stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Zde tiskový mluvčí Pentagonu a generálmajor americké armády prozradili, jak vypadá evakuace z míst, jako je Afghánistán. Zároveň také nastínili probíhající americké operace v těchto zemích.

Americká armáda se snaží dostat svůj personál z Afghánistánu

Nebojařské evakuační operace, zkráceně také NEO, jsou nouzové vojenské akce, prováděné mimo území Spojených států, kdy podmínky v konkrétní zemi ohrožují americký personál. V takovém případě musí vláda Spojených států okamžitě evakuovat svůj personál z postižené země. Právě takový případ nastal v Afghánistánu, odkud se snaží americká armáda dostat všechny Američany. Po vyhlášení rozkazu evakuace následují úkoly pro příslušné jednotky k provedení NEO.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro úspěšné akce NEO jsou důležité rozsáhlé přípravy

Příklad klasického NEO by byla politická nestabilita, ze které by vyplývala krize v africké zemi. Nasazená síla by se následně skládala z čety Navy Seal, roty Fleet pro boj s terorismem, leteckých a námořních bojových nebo evakuačních prostředků a pohotovostních vojenských sil.  NEO se rychle mění a je náročný na provoz. Z toho důvodu jsou nutné rozsáhlé tréninky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

NEO v Afghánistánu je stále ve fázi přípravy

NEO ve všech případech vyžaduje rychlost. Jen tak totiž dokáže zvýšit šance na úspěch, na kterém často závisí lidské životy. Současné Afghánské NEO je stále ve fázi přípravy, protože armáda pracuje na evakuaci Američanů a vybraných Afghánců ze země. Operace je plynulá, náročná a také náchylná k eskalaci rizika v okamžiku.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články