FMC M113: americký držák mezi obrněnými transportéry

Když někdo zmíní název firmy Food Machinery Corporation, asi vás nenapadne, že stojí za jedním z nejspolehlivějších a nejoblíbenějších obrněných transportérů v historii vojenství.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale je tomu opravdu tak, tenhle konglomerát z Pensylvánie už stihl vyrobit více než 80 tisíc transportérů M113. A s jejich výrobou zdaleka nekončí. Základní charakteristiky aktuálně vyráběných M113 jsou:

  • Počet členů posádky + počet pasažérů: 2+11
  • Maximální rychlost: 68 km/h na zemi, 6 km/h ve vodě
  • Dojezd: 480 km
  • Základní výzbroj: kulomet M2 Browning
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dojezd FMC M113 je až 480 kiolometrů

Odlehčená konstrukce

Obrovskou devízou pásového obrněného transportéru M113 je jeho odlehčená hliníková konstrukce, která při zachování maximální možné odolnosti vozidla a bezpečí přepravovaných vojáků umožnila výrazně snížit hmotnost tohoto obrněnce. Nižší hmotnost se samozřejmě pozitivně projevuje na jeho rychlosti, zvýšeném dojezdu a také lepší manévrovatelnosti v náročném terénu. A v neposlední řadě je i díky odlehčené konstrukci M113 obojživelný.

Desítky variant

Druhou velkou výhodou M113 je jeho variabilita. Za šest dekád existence tohoto stroje vzniklo několik desítek oficiálních a celá řada neoficiálních variant. Některé se liší jen výzbrojí, u jiných proběhly zásadnější změny. Varianta M163 Vulcan je například vybavena šestihlavňovým protiletadlovým kanonem, M901 je obávaným stíhačem tanků s řízenými střelami BGM-71 TOW. A existují i nebojové varianty, které slouží jako armádní ambulance nebo průzkumné či štábní vozidlo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vozidel FMC M113 už bylo vyrobeno přes 80 tisíc kusů

Zelený drak i Pouštní taxi

Díky svému rozšíření po celém světě si transportér M113 vysloužil celou řadu přezdívek. Zatímco vojáci Severního Vietnamu měli z těchto strojů strach, a tak jim říkali Zelený drak, Izraelci, kteří je mají ve výzbroji, M113 pro jeho rychlost přezdívají Gepard. V Austrálii mu pak vojáci říkají Pouštní taxi, zatímco v německé armádě se mu obvykle z nějakého důvodu říká Sloní bota, případně Vana.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka