Scarabee, nové francouzské armádní vozidlo, které zaujme už na první pohled. Hybrid se skvělou výzbrojí

Scrabee je nový armádní obrněné lehké vozidlo, které se může přepravovat ve vrtulníku nebo v letadle. Pojme až čtyři členy posádky.

i Zdroj fotografie: Uživatel DefenseWebTV / Public Domain
                   

Francie přidala mezi své výrobky další armádní vozidlo. Tentokrát se jedná o nový typ, který má to nejlepší vybavení. Vyvinula ho společnost Arquus a jedná se o lehké obrněné vozidlo s názvem Scrabee. Mezi jeho velké výhody patří hybridní pohonné ústrojí a dobrá výzbroj. Má také schopnost krabí chůze, kterou předvedl na GMC Hummer EV.

Lehké obrněné vozidlo Scrabee vyvinula společnost Arquus

Společnost Arquus byla původně Renault Truck Defence a výrobu nového armádního vozidla zahájila v roce 2021 v Abú Dhabí. Pro pohon mu slouží dvě pohonné jednotky. Jednou je motor V6, který produkuje výkon 300 koní, a druhým pohonem je elektromotor s výkonem 94 koní. V kombinaci tvoří ohromující hybridní pohon. Při použití čistě elektrického pohonu je Scrabee schopen tichého pohybu, jako zvíře, a ještě k tomu snižuje svou tepelnou stopu.

iZdroj fotografie: Uživatel DefenseWebTV / Public Domain

Velkou výhodou je možnost čistě elektrického pohonu

Je vybaven 12 kWh baterií a na tuto energii může jet rychlostí až 130 km/h. Mezi jeho inovativní schopnosti patří i funkce řízení všech čtyř kol, která mu umožní diagonální pohyb. V praxi to vypadá jako chůze kraba. V nabídce se budou prodávat tři různé varianty tohoto lehkého obrněného vozidla – Patrol SAS, Security / Counter Terrorist a Reconnaissance. Jeho výzbroj tvoří řetězové dělo o průměru 12,7 nebo 30 mm.

iZdroj fotografie: Uživatel DefenseWebTV / Public Domain

Rozměry mu umožňují přepravu letadlem nebo vrtulníkem

Jeho délka je 5,2 m, šířka 2,1 m a výška necelé 2 m. Na obrněné armádní vozidlo jsou jeho rozměry poměrně kompaktní a dovolují mu přepravu v letadle C-140 nebo dokonce i vrtulníku. Všechny modely jsou dodávány s 20 palcovými koly. Scrabee je určen pro řidiče a maximálně tři další členy posádky. Právě řidič je umístěn hodně vepředu, což mu umožňuje dobrý výhled.

Zdroj: Topspeed

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka