Západní tanky na Ukrajině nově zachraňuje americký Hercules: jde o vyprošťovací vozidlo i pojízdnou dílnu těžkou jako samy tanky

Američané propůjčili napadené Ukrajině jedno z nejtěžších vyprošťovacích vozidel ve své třídě. M88A2 Hercules pohne i s největšími Západními tanky nebo je na místě opraví.

Americké vyprošťovací vozidlo M88A2 Hercules i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Pokud zůstane tank nehybně stát, ať už z důvodu poškození nebo jenom zapadnutí v terénu, vyjedou pro něj „zachránci“ s vyprošťovacím vozidlem (nebo vozidly, záleží na hmotnosti tanku a dalších podmínkách). Některé země přitom disponují opravdovými giganty ve svém oboru; například americké armáda, v jejíž výzbroji jsou velmi těžké tanky Abrams o hmotnosti přes 70 tun, k tomu využívá vyprošťovací vozidlo M88A2 Hercules.

Starší vyprošťovací vozidla byla příliš lehká

Koncepce vyprošťovacích vozidel řady M88 vznikla již na začátku 60. let 20. století, kdy byla stavěna na podvozku tanku M48 Patton nebo M60 Patton. Později na ně navázala modernizovaná verze M88A1 označovaná jako střední vyprošťovací vozidlo, které mělo lepší motor a některé vymoženosti. Na tehdejší tanky bez problémů stačila; když ale začal do výzbroje americké armády přicházet nový těžký tank M1A1 Abrams, bylo jisté, že vojáci potřebují mnohem silnější techniku.

V roce 1997 proto začala americká armáda dostávat vozidla označení M88A2 Hercules určená pro těžké tanky. Oproti předchozím typům bylo nové vyprošťovací vozidlo větší, plných 8,6 metru dlouhé a 3,7 metru široké. Jeho hmotnost dosáhla 63 tun, což je samo o sobě hodně, ale přesto si dokáže poradit s více než 70 tun těžkými tanky Abrams. V případě potřeby je odtáhne z bojiště nebo vyprostí z bahna.

Angkatan Bersenjata Ukraina dilaporkan menerima kendaraan pemulihan lapis baja M88A2 Hercules. Dia memang tidak…

Zveřejnil(a) Military circle ID dne Úterý 7. února 2023

M88A2 Hercules má standardně 3člennou osádku, ale je na něm místo pro další 4 členy pomocného personálu. Disponuje mohutným pásovým podvozkem, díky němuž se dostane do všech míst stejně jako tanky. Jeho rychlost je 67 kilometrů v hodině na silnici a 40 kilometrů v hodině v terénu. Osádku chrání pancéřování, které odolá střelám ze zbraní ráže 30 milimetrů. K obraně, hlavně v místě bojů, je pak na vozidle namontován těžký kulomet.

M88A2 Hercules může tanky i opravovat

Toto vozidlo není jenom vyprošťovací, současně jde o pojízdnou dílnu na opravu tanků. Disponuje jeřábem, který uzvedne díly o hmotnosti až 35 tun, což značně usnadňuje odstranění a výměnu poškozených částí. Kromě toho je na M88A2 Hercules i radlice sloužící buď k zemním pracím, anebo jako dodatečná opora. Vozidlo je vybaveno i pomocnou napájecí jednotnou, nemusí proto mít při práci spuštěn hlavní motor; jednotka navíc slouží i pro startování jiných strojů nebo jako zdroj pro rázový utahovák.

Vozidla řady M88 jsou rozšířena u mnoha spojenců Spojených států, samy americké ozbrojené síly mají disponovat zhruba 700 vozidly různých verzí. USA také v rámci pomoci slíbily osm z nich dodat Ukrajině, kde už podle zveřejněných záběrů operují, nebo s nimi ukrajinští vojáci minimálně cvičí. Vyprošťovací vozidla budou nutná v okamžiku, až ukrajinská armáda začne používat západní tanky, jejichž hmotnost je znatelně vyšší než u současných strojů sovětského typu.

Jak nutné jsou pro tankisty stroje jako je M88A2?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články