Důsledek války na Ukrajině: Přední technologická společnost vyvíjí radar pro obrněnce, schopnost detekce projektilů je nezbytná

Konflikt na Ukrajině ukázal zranitelnost všech typů obrněných vozidel. Společnost Indra vyvíjí radar schopný včas detekovat střely přenosných protipancéřových systémů

i Zdroj fotografie: Defence Imagery / Creative Commons / CC BY-NC-SA
                   

Nejen Javeliny, ale třeba i ukrajinská Stugna-P, případně ruský Kornet, ukázaly, že v současnosti přenosné protipancéřové zbraně mají jasně navrch nad ochranou dokonce i hlavních bojových tanků (MBT). Přidání pancíře je naprosto nereálné, jedinou cestou obrany je kvalitní detekční systém a včasná reakce obrněnce proti střele. Podobné radary budou muset implementovat prakticky všechny zbraně, tudíž se dá očekávat rozsáhlá modernizace a změny ve způsobu vedení moderní války.

Radar je velmi sofistikovaný

Indra, přední světová technologická inženýrská společnost pro letectví, obranu a mobilitu, vyvinula nový radar aktivní ochrany, který zahrnuje nejpokročilejší digitální technologie k ochraně obrněných vozidel a tanků, před stále rozmanitějšími hrozbami vojenského konfliktu. Aktuální problémy pozemních vojenských technologií jsou v zásadě dva. Malé drony a protipancéřové střely. Ty, i přes svou nízkou cenu, dokáží bez větších problémů ničit neporovnatelně dražší techniku nepřítele.

Nový elektronický skenovací radar Indra detekuje, identifikuje a sleduje všechny typy projektilů. Od tradičních protitankových střel, granátometů nebo konvenční munice, až po nové hrozby, které se v současnosti objevují. S obrovskou přesností určuje trajektorii a odhadovanou dobu dopadu levných a široce používaných řízených střel. Dále je schopen detekovat i malé drony, což je záležitost, se kterou má současná radarová technika poměrně velký problém.

Indra se mj. zaměřila na detekci takzvané poflakující se munice, malé sebevražedné drony, které operují v určené oblasti a čekají na objevení se vhodného cíle. Radar dokáže detekovat různá experimentální a dokonce hypersonická zařízení. Inovativní systém si zachovává své schopnosti v extrémních podmínkách, horku i chladu, a dokonce při vysoké vlhkosti, dešti nebo sněhu. Odolává všem typům pohybů, vibracím a nárazům, a pracuje v elektromagneticky nasyceném prostředí s vysokým radarovým šumem, tedy nežádoucími radarovými signály.

Nabízí také výjimečný stupeň přesnosti a rychlosti v městském prostředí, kde je ochrana ještě potřebnější. Systém zahrnuje umělou inteligenci pro rozlišení falešných cílů a vyhýbání se možným nepřátelským pokusům o zasahování do jeho provozu pomocí technik rušení, používaných k nasycení senzorů a obcházení konvenčních ochranných opatření. Jeho plná digitalizace umožňuje zpracování signálu od okamžiku příjmu až po aktivaci konvenčních obranných prostředků.

Má nákup 2A7+ bez podobného vybavení smysl?

Systém je založen na nejmodernější platformě skenovacích radarů (AESA). Jednotkám poskytuje ochranu v prostoru 360 stupňů a ve formátu 3D, je vysoce modulární, což znamená relativně snadnou instalaci do vybraných bojových systémů a stísněných prostor, jako jsou věže tanků nebo obrněné transportéry. Navíc má velmi malý radarový podpis, který zásadním způsobem znesnadňuje detekci nepřítelem. Pokud jsou všechna tvrzení společnosti Indra pravdivá, jedná se o velmi žádoucí systém, který najde široké uplatnění.

Indra je španělská společnost, koordinuje FCAS, největší a nejpokročilejší obranný program v Evropě, kde spolupracuje s francouzským Dassaultem, výrobcem úspěšných letadel Rafale, Airbusem či skupinou Thales, která je zaměřená na elektronické systémy. Nabízí nejmodernější řešení v pozemní, námořní a vzdušné, kosmické a kyberprostorové oblasti. Indra se dá označit za lídra v branži inovací umělé inteligence a podílí se na velkém množství obranných projektů, jako je třeba Eurofighter.

Konflikt na Ukrajině jasně ukázal na nedostatky obrněných vozidel vůči moderním dronům a protipancéřovým střelám. Je naprosto jasné, že další posílení fyzické ochrany strojů, jako jsou pancíře a reaktivní ochrana, je naprosto nesmyslné, protože nárůst váhy obrněnců by již byl nepřijatelný. Jedinou cestou je tedy včasná detekce nebezpečí. Je třeba si uvědomit, že aktuálně tento problém nemají jen Rusové, ale týká se všech MBT na planetě. Česká republika plánuje nákup nových Leopardů 2A7+.

Tyto stroje jsou asi jedinou rozumnou alternativou současnosti pro AČR, ale ani ony nemají v současnosti tolik žádoucí ochranu, kterou aktuálně nabízí Indra. Důsledkem bude, že i přes nákup této techniky, dostaneme stroje, které jsou aktuálně na bojišti výrazně hendikepované. Rychlá modernizace bude nezbytná. Proto se nabízí otázka, zda určitou dobu nepočkat na technologické důsledky konfliktu na Ukrajině. Již jen z toho důvodu, že aktuálně Rusko z hlediska konvenčního konfliktu nepředstavuje evidentně větší nebezpečí pro členy Severoatlantické aliance.

Jak by měla probíhat modernizace AČR?

Zdroj: autorský komentář Jaroslava Červenky, MilitaryLeak

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články