Italové pošlou na Ukrajinu samohybné houfnice M109, PzH 2000 a především protiletadlové obrněnce Sidam 25 s Oerlikony

Stále častěji se hovoří o protiofenzivě ukrajinské armády. K tomu nezbytně potřebuje letectvo, dělostřelectvo a těžkou techniku, ta je poskytována stále častěji.

i Zdroj fotografie: Italská armáda / Public domain
                   

Italský deník Corriere della Sera zveřejnil informaci, že italský premiér Mario Draghi chystá balíček pomoci pro napadenou Ukrajinu. Mělo by se jednat o americké pásové houfnice M109, velmi moderní německé samohybné PzH 2000 a v neposlední řadě také italské obrněnce Sidam 25, které mají čtyři protiletadlové kanóny Oerlikon. Jedná se o poměrně pragmatickou zbraň s vysokou účinností proti nízko letícím cílům.

Věž je na podvozku amerického M113A1

Výroba vozidla byla zahájena v roce 1987 italskou firmou OTO Breda, která zkonstruovala otočnou věž se čtyřmi rychlopalnými protiletadlovými kanony Oerlikon KBA. Systém se stal poměrně levným a relativně snadno dostupným díky použití trupu amerického obrněného transportéru M113. Ten firma mírně předělala pro potřeby ovládání věže a umístění munice.

Oerlikony mají optický a laserový zaměřovací systém, ale Sidam postrádá radar, takže může útočit pouze na viditelné cíle. Kanón Oerlikon KBA má efektivní dostřel asi 2 000 m a dokáže zasáhnout nízko letící cíle s přesností v rámci tohoto dosahu. Každá hlaveň má rychlost střelby 570 ran za minutu a celý komplet tedy 1 280 výstřelů v minutě. Běžná střelba činí krátkou dávku 15 až 25 ran.

Ráže zbraní je 25 mm a jsou schopny zasáhnout cíle letící rychlostí 1 000 kilometrů v hodině. Jsou také účinné proti lehce obrněným vozidlům. Na ty je používána munice Armor-Piercing (AP), které Sidam veze 30 kusů. Proti vzdušným cílům jsou používány střely HE-FRAG (High-Explosive Fragmentation), zásoba činí 600 nábojů. Střelba je přesná pouze za dobrých povětrnostních podmínek.

Věž je otočná o 360 stupňů a elevace činí 87 stupňů či 5 stupňů pod horizontální polohu. Sidam 25 je poháněn jedním 6válcovým motorem Detroit 6V-53, který vozidlu dodává 215 koní (160 kW) a maximální rychlost na silnici 65 km/h. Zvládne překonat překážku o výšce 0,6 metru, vyjet svah s 60% sklonem a překonat příkop o šířce 1,7 metru.

Pancíř o síle 38 mm ochrání posádku proti střelbě z ručních zbraní a střepinám. Je zjevné, že zbraň rozhodně nepatří mezi to nejmodernější, co lze na bojištích 21. století najít, ale na obranu pěchoty proti vrtulníkům či bitevním letounům je stále více než dostačující. Kumulace těchto vozů může vytvořit ocelovou stěnu pro protivníka při příletu na bojiště a je klasickým vzorem přímé podpory pěchoty.

Jak může Sidam 25 pomoci Ukrajincům proti ruskému letectvu?

Zdroj: Military-history, Military-today

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články