Malý, ale pekelně silný: italský kolový stíhač tanků Centauro II slaví, zájem o něj má i Brazílie. Nabízí vysokou pohyblivost a pořádné dělo

Centauro II dostaly nejdříve do výzbroje italské těžké jednotky, které s ním dělají divy. Má skvělou prostupnost terénem i silný kanón, netradičně přitom jezdí na kolech.

Stíhač tanků Centauro II i Zdroj fotografie: Armáda Itálie / Creative Commons / CC BY
                   

Itálie má aktuálně jednu z nejsilnějších armád v Evropě, a to včetně těžkých jednotek. Ve výzbroji má přitom řadu zajímavých strojů, například hlavní bitevní tank C1 Ariete. Ale kromě něj je nyní hodně diskutovaný a oceňovaný kolový stíhač tanků řady Centauro. V současné době je jeho nejnovější verzí Centauro II, která by měla také nově zamířit do brazilské armády.

Stíhače tanků Centauro mé Itálie od 90. let

První vozidla Centauro začala do výzbroje italské armády vstupovat na začátku 90. let. Ovšem vylepšený typ Centauro II byl představen až v roce 2016. Oproti předchozí verzi má mnohá vylepšení, především vyšší ochranu posádky, větší palebnou sílu, lepší mobilitu, a ke všemu poskytuje mnohem lepší přehled o dění na bojišti. Italská armáda si těchto vozidel objednala 150, Brazílie jich pak v příštích 15 letech obdrží 98.

Stíhač tanků Centauro II iZdroj fotografie: Armáda Itálie / Creative Commons / CC BY
Italský stíhač tanků Centauro II

Vozidlo Centauro II je společným dílem společností Iveco a OTO Melara; první ze zmíněných má na starosti především podvozek 8×8 a pohonný systém s automatickou převodovkou, díky němuž se může stroj na silnici pohybovat rychlostí až 105 kilometrů v hodině a dojede až 800 kilometrů. Zároveň má i velmi dobrou prostupnost terénem, překonat může i 60 centimetrů vysoké překážky, dvoumetrový příkop nebo 60procentní stoupání.

Stíhač tanků Centauro II střílí totéž co tanky

OTO Melara má pak na starosti hlavně výzbroj. Standardně disponuje Centauro II dělem ráže 120 milimetrů o délce hlavně 45 ráží, ale je možné ho osadit i dělem ráže 105 milimetrů. Standardní zbraň dokáže používat stejnou tankovou munici ráže 120 milimetrů jako většina tanků NATO. Vozidlo je vybaveno poloautomatickým nabíjením, v automatickém zásobníku je 6 střel, ale možné je i ruční nabíjení. Výzbroj doplňuje koaxiální kulomet a na vozidlo lze namontovat dálkově ovládanou věž s těžkým kulometem či granátometem.

Osádku Centauro II tvoří 4 vojáci, kteří ovládají stroj o celkové délce 8,25 metru, šířce 3,38 metru a hmotnosti kolem 30 tun. K dispozici mají nejnovější verzi optických systémů a moderní systém řízení palby s možností zasažení cíle do 30 sekund po jeho spatření. Pancíř vozidla odolá v přední části projektilům ráže 20 milimetrů, ale lze namontovat i přídavné kompozitní nebo reaktivní pancéřování a úroveň ochrany tak zvýšit. Navíc je vozidlo zkonstruováno tak, aby bylo mimořádně odolné proti minám.

Mohou být kola lepším řešením než pásy?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články