Japonsko je opomíjenou tankovou velmocí s kvalitními stroji. Dokáže se postavit Západu i Rusku

Když se v Česku mluví o moderních tancích, většinou zaznívají jména strojů ze Západu a Ruska. Jen málokdo ovšem ví, že hlavní bitevní tanky srovnatelné s těmi nejlepšími má i Japonsko.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Po druhé světové válce nemělo Japonsko dovoleno provozovat tanky. Začátek studené války ale změnil názor USA a to Japonsko vyzbrojilo americkými stroji Sherman a Chaffee. Tanky z druhé světové války ale rychle zastaraly, a tak se Japonci rozhodli jít cestou vlastních konstrukcí.

Stroje studené války

V padesátých letech začalo Japonsko vyvíjet tank, který by mohl být vyzbrojen dělem ráže 90 milimetrů. V roce 1961 se tak do výzbroje armády dostal tank Typ 61. S příchodem ruského T-62 se ukázal jako nedostatečný a tak v sedmdesátých letech ozbrojené síly dostaly tank Typ 74 vyzbrojený dělem 105 milimetrů. I ten ale velmi brzy přestal dostačovat.

Moderní Typ 90

V roce 1990 začaly do výzbroje japonských ozbrojených sil přicházet tanky Typ 90. Vizuálně se podobají německým Leopard 2, i když stroj je o něco menší. Hlavní zbraní tanku je dělo Rheinmetall L44 ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem. Tedy ta samá zbraň, jakou jsou vyzbrojené třeba Leopard 2 nebo americký Abrams. Tank má nabíjecí automat a tříčlennou posádku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Problémy s hmotností

Problémem Typ 90 se nakonec ukázala jeho hmotnost přes 50 tun. Japonci zjistili, že je vhodný pro manévry jen na hlavním ostrově Hokkaidó. Členitý terén menších ostrovů a četná rýžová pole jeho nasazení jinde téměř znemožňují. Tank navíc nemá ani konstrukci umožňující instalaci moderních řídících systémů boje a velení, bez kterého se moderní tanková vojska neobejdou.

Menší Typ 10

Proto japonská armáda v roce 2010 začala dostávat nový stroj Typ 10, který těmito systémy disponuje. Je menší a lehčí než jeho předchůdce, ale díky modulárně pojatému a měnitelnému kompozitnímu pancéřování odolnější. Vyzbrojen je domácím dělem ráže 120 milimetrů. Umožňuje vystřelovat speciální penetrátor, který je navržený k prorážení pancířů s dynamickou ochranou. Zbraň ale umožňuje využívat i veškerou standardní munici NATO. I tento stroj má nabíjecí automat s vyšší rychlostí palby než Typ 90. Posádka má tři členy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Budoucnost japonských tanků

V aktivní službě je v současnosti více než 300 tanků Typ 90 určených pro hlavní japonský ostrov a více než 100 kusů Typ 10, které operují hlavně na zbývajícím území Japonska. V záloze zůstávají stovky kusů starších Typ 74. Japonská armáda starší typy tanků plánuje postupně nahrazovat strojem Typ 10. Ačkoli jde o velmi moderní tank, o který by mohl být ve světě zájem, kromě Japonska tanky nikdo jiný ve výzbroji nemá. Jejich export komplikují přísné japonské zákony.

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články