Japonsko se může vůbec poprvé vzdát „uzavřenosti“ a poskytnout své tanky Type 74 jiné zemi. Filipínám, které mají problémy s Čínou

Tanky Type 74 jsou sice starší, ale k některým účelům stále velmi schopné. Japonsko ale v novodobé historii dosud moderní obrněnou techniku ještě nikdy nevyvezlo.

Japonský tank Type 74 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Některé zprávy v zahraničních médiích naznačují, že by se Japonsko mohlo odchýlit od své politiky vývozu zbraní a dodat do zahraničí tanky. Konkrétně by se mělo jednat o již zastaralé tanky Type 74 vyřazované z výzbroje, jejich příjemcem by se měly stát Filipíny. Ale například podle prestižního filipínského portálu Rappler neexistuje v tuto chvíli japonské ani filipínské potvrzení takové transakce. Navíc nejsou ani pro ostrovní zemi tak vhodné.

Filipíny si pořizují tanky i na českých Pandurech

Filipínská armáda je známá tím, že patří její výzbroj ke starším, a například hlavní bitevní tanky v arzenálu vůbec nemá. Před nedávnem se ale rozhodla, že si v rámci modernizace pořídí lehké tanky s dělem ráže 105 milimetrů od izraelské společnosti Elbit. Pásová verze je umístěna na podvozku bojového vozidla pěchoty Ascod 2, kolová pak na v Česku vyrobených kolových podvozcích obrněných transportérů Pandur II.

Japonské tanky by pro filipínskou armádu znamenaly velikou posilu, ačkoliv je otázka, k čemu by je použila. Její hlavní operace spočívají v bojích proti islámským radikálům v jižní části souostroví, případně proti komunistickým povstalcům působících hlavně v některých horských oblastech země. Vzhledem k terénu a skutečnosti, že zemi tvoří 7 641 ostrovů, je jasné, že by mohly působit jen na největších ostrovech, a i tak se značným omezením kvůli terénu. Filipíny však také mají v posledních letech v Jihočínském moři velké problémy s Čínou.

Japonské tanky Type 74 kdysi vyráběla společnost Mitsubishi Heavy Industries, do výzbroje byly zařazeny v roce 1975. Japonsko je v posledních letech jako zastaralé vyřazuje, protože má ve výzbroji těžší a modernější stroje Type 90, a hlavně tanky čtvrté generace Type 10. Celkem bylo v Japonsku postaveno téměř 900 kusů Type 74. Obrněnci jsou 38 tun těžcí a jejich pancíř má být silnější než u německého Leopard 1, ale zároveň slabší než u sovětského T-62.

Tanky Type 74 mají dělo ráže 105 milimetrů

Hlavní zbraní Type 74 je dělo ráže 105 milimetrů, což už je dnes zbraň považovaná za slabou; vedle toho má obrněnec ještě lehký a těžký kulomet. V tanku je zásoba 55 granátů, a to včetně munice typu APFSDS. K obsluze slouží 4členná osádka, která může Type 74 rozpohybovat rychlostí až 53 kilometrů v hodině a dojet s ním nejvýše 300 kilometrů daleko. Některé stroje Japonsko modernizovalo, přidalo k nim třeba infračervené snímače nebo digitální řízení palby.

A ačkoliv zprávy o dodávce tanků (zatím) potvrzeny nebyly, je jisté darování vrtulníků UH-1J, což je v Japonsku licenčně vyráběný americký UH-1 Huye, ale se značným vylepšením. Disponuje například výkonnějším motorem, systémem nočního viděním, nebo je na něm nainstalovaný systém obrany proti tepelně naváděným střelám. Kolik přesně Japonsko filipínské armádě strojů dodá, se zatím neví.

Japonský vrtulník UH-1J

Proč se Japonci zdráhají vyvážet svoji obrněnou techniku?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články