T90M představuje aktuálně nejúčinnější tank ruských ozbrojených sil, ovšem ani klecová ochrana proti Javelinům na Ukrajině nepomáhá

T-90M se prakticky rovná moderním západním tankům. Slabiny ovšem zůstaly, munice ve věži bez ochrany a slabý pancíř na horní části věže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv Ruská federace prezentuje na svých každoročních vojenských přehlídkách jako klenot svých tankových sil typ T14 Armata, dokončení jeho vývoje a dodání prvních kusů je předmětem spekulací. V současné chvíli tedy roli hlavního bitevního tanku Ruska přebírá modernizovaný T90M, který je výsledkem realizace projektu Proryv-3.

Vylepšený zaměřovač s integrovaným sdílením dat

T-90M se v podstatě konstrukčně neliší od exportní verze T-90MS. Ale výzbroj a elektronická a optická výbava je výrazně zmodernizovaná. Zatímco dřívější ruské tanky často postrádaly velitelský pozorovací přístroj a místo toho měly pouze nezávislé velitelské denní/noční zaměřovače, T-90M disponuje nezávislým velitelským panoramatickým pozorovacím a zaměřovacím přístrojem PK-PAN Sokolinyj glaz.

Kombinuje v sobě denní a termovizní kameru s dálkoměrem s přesností měření +-10 metrů na vzdálenost až 7 500 metrů. Tento přístroj je již ve velkém zaveden u modernizovaných tanků T-72B3. Zaměřovač střelce je také termovizní a je spřažen s laserovým dálkoměrem, jenž funguje i jako laserový ozařovač cíle. Tyto dva zaměřovače jsou propojeny s informačním systémem tanku, který je schopen označit cíl určený velitelem přímo v zaměřovači střelce.

Ruské zdroje uvádějí, že je to poprvé, co byla taková funkce implementována na domácím tanku. To je však již nějakou dobu standardní výbavou západních tanků. Výbušně reaktivní pancíř Kontakt-5 na dřívějších T-90 je nahrazen účinnějším Reliktem, který spolu s modulárním systémem na věži zvyšuje odolnost proti nejmodernějším kumulativním protitankovým střelám údajně až o 50 %.

Zbraňový systém a další vylepšení

Ačkoliv původním záměrem bylo opatřit tank nejnovějším 125mm kanónem 2A82-M1 z tanku Armata, z nějakého důvodu se tak nestalo a v modernizovaném T-90M byl nahrazen nejnovější variantou 125mm kanónu 2A46M-5 s novým elektronickým systémem řízení palby. S délkou 48 ráží disponuje lepší přesností než původní kanón. S kanónem je ve věži integrován kulomet 7,62 mm. Na věži je umístěna robotická věžička s kulometem 7,62 mm, někdy i 12,7 mm.

Její priority při zaměřování cílů určuje velitel tanku. Systém je vyšší než na předešlém typu a pravděpodobně poskytuje zvýšenou funkčnost podobnou americkým systémům CROWS. Zdá se, že T-90M se také vyznačuje zvýšeným komfortem posádky včetně namontování nových klimatizačních jednotek a APU. Modernizováno je i stanoviště řidiče, velkým pokrokem pro řidiče je přechod systému ovládání od pák dřívějších ruských tanků na třmenový typ podobný tomu, který se používal na M1A2 Abrams.

Součástí modernizace jsou rovněž vylepšené spojovací prostředky a logistické systémy. T-90M si částečně zachovává staré ruské uspořádání, přičemž munice v automatickém nabíjecím zařízení kanónu je umístěna v samostatném pancéřovém pouzdře uvnitř věže kolem dvoučlenné posádky. Ale část zásob munice byla z prostoru věže přesunuta do samostatného prostoru v zadní části prodloužené věže a tato schránka je od vnitřních prostor věže s posádkou oddělena speciální pancéřovou přepážkou. Proto je věž T-90M výrazně delší než běžná věž T-90 nebo T-72.

Na Ukrajině ani tato verze Javelinům neodolá

Tanků T-90 je v současné době ve výzbroji ruské armády kolem 400 kusů, dalších 200 kusů je v rezervě. Je to jen malá část z 3 200 tanků, které dnes Ruská federace provozuje. Všechny T-90 mají projít modernizací Proryv-3. To však bylo oficiálně vyhlášeno již v roce 2015. Kolik je dnes skutečně zmodernizovaných T-90M ve výzbroji Ruské federace, není úplně jasné. Chybí totiž finance.

Při současném konfliktu na Ukrajině je zjevné, že horní pancíř tanku je nadále příliš slabý a neodolá americkým Javelinům, které ho v kombinaci s nezabezpečeně položenou municí otevřou jako skořápku. Potvrzují se domněnky, že Rusové těchto modernizovaných tanků mají zřejmě málo, protože v absolutních číslech ve výzbroji armády Ruské federace na Ukrajině převažují T-72 a jejich různé verze.

K pesimismu v tomto směru svádí také skutečnost, že v Rusku dokážou vyvinout v různých oborech vojenství skvělé stroje, ale poté je nedokážou zavést do výzbroje. Typickým příkladem v oboru obrněné techniky může být nejen Armata, ale i její předchůdce, prototyp T-95, který by ještě dnes patřil k nejlepším tankům na světě. Dnes se na něj práší v muzeu a v Rusku se dál utrácí peníze za vývoj dalších strojů.

Myslíte, že je tank T-90M schopný konkurovat západním strojům?

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články