Jaká je jízda v americkém hlavním bitevním tanku A1M1 Abrams? Místa tam moc nenajdete, ale střelba je nezapomenutelný zážitek

Dostat se do vnitřku amerického hlavního bitevního tanku Abrams není pro civilistu běžná záležitost. Pokud se to některému z nich poštěstí, čeká ho nevšední zážitek.

i Zdroj fotografie: Uživatel mark6mauno / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud si fanoušek vojenské techniky říká, jaké je to projet se s asi nejznámějším tankem současnosti, americkým Abramsem, může mu v tom pomoci zážitek reportéra Billa Dalaneyho. Tomu se poštěstilo být hostem ve výcvikovém středisku Fort Irwin v Kalifornii. Zde mu členové 111. obrněného jízdního pluku, kteří tu působili jako síly protivníka při výcviku tankistů, ukázali, co jejich 65 tun těžké tanky vlastně dovedou.

Věk je v tanku nevýhoda

Dostat povolení k návštěvě výcvikové základny nebyl žádný velký problém. Po příjezdu se reportéra ujal veterán války v Perském zálivu. Spolu s ní doslova prolezl jeden ze strojů, které jednotka používá. První dojem byl, že tank je neuvěřitelně masivní stroj, ale vše je na něm poskládáno účelně a elegantně. Druhý poznatek byl o něco horší. Ve 45 letech, kdy tělo ztrací pružnost, není prolézání tankem zas taková legrace. Proto také tankisté bývají mladí muži.

iZdroj fotografie: Pixabay

Druhou lekcí je, že v tanku je mnoho vybavení, o které se můžete snadno praštit do hlavy. Dostat se do prostoru střelce je jako se soukat se průmyslové sušičky na prádlo obklopení ocelí. Ve výcviku se určitě naučíte všem nástrahám vnitřního prostoru vyhnout, pro nováčka to ale znamená řadu boulí a bolestivých podlitin. Když se ale dostanete na místo, zjistíte, jak je pohodlné a se skvěle vyřešenou ergonomií. Třeba jako v pohodlném automobilu.

Střelba je nevšední zážitek

Jízda v tanku je opravdu pohodlná, možná více než v Humvee, Ale předchází jí výcvik na simulátoru, který je takovou počítačovou hrou. Ale lze se tady naučit zaměřovat a ničit cíle podle mnoha předem daných scénářů. Ale také virtuálně zemřít, pokud selžete. Samozřejmě ve vlastním tanku je vše jiné než v simulaci, tam cítíte sílu motoru a tíhu pancíře kolem. Při zkoušení zbraní je možné volit koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetru nebo padesátku umístěnou na věži.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nic se ale nevyrovná palbě z hlavní 120 milimetrové zbraně tanku. Když reportér dostane povel k palbě a stiskne spoušť, ozve se rachot a tankem to škubne. Pro někoho hrůza, pro jiného opojení, které pacifista nemůže pochopit. Následuje několik dalších ran. Co Abrams dokáže, by mohli vyprávět hlavně iráčtí tankisté, kteří proti němu s ruskými T-72 neměli šanci. A nakonec se ukáže že i řízení tanku řídítky podobným těm z motocyklu, není těžké. Ani když se řítíte sedmdesátikilometrovou rychlostí. Je to zážitek na celý život.

Zdroj: Car and Driver

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články