Jižní Korea má tankový skvost čtvrté generace K2 Black Panther. Jde o nejdražší kousek na světě

Jižní Korea musí být schopna čelit hrozbě útoku svého severního souseda. Ten disponuje velkým počtem starších tanků sovětské a čínské konstrukce.

i Zdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud by se Severní Korea rozhodla zaútočit na jih, pravděpodobně by dopředu poslala kolony tanků. Papírově jich má přes čtyři tisíce, ale jde o zastaralé sovětské a čínské konstrukce jako je T-55 nebo Type 59. Jižní Korea se proto rozhodla vsadit ne na kvantitu, ale na kvalitu. Proto před sedmi lety vstoupil do služby hlavní bitevní tank čtvrté generace K2 Black Panther. Ve výzbroji jich armáda má více než 250.

Jižní Korea zvolila vlastní cestu

Již na konci 70. let se Jižní Korea rozhodla se s hrozbou severokorejských tanků vypořádat vlastní tankovou konstrukcí. Tak spatřil světlo světa tank K1, který severokorejské překonával. Ale v 90. letech začal vývoj ještě mnohem lepšího stroje, jehož výsledkem byl K2. Dnes jde o jeden z nejlepších tanků na světě, se kterým se jeho komunističtí soupeři nemohou rovnat. Spojuje v sobě řadu moderních technologií a je optimalizován pro boj v hornatém korejském terénu.

iZdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA

K2 je 55 tun těžký. Jeho motor mu umožňuje dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině a dojezd má 450 kilometrů. Má i speciální systém odpružení vhodné do zdejšího prostředí. To tanku umožňuje se například předklánět a zaklánět, čímž se zlepšuje schopnost střílet dolů z kopce a naopak mířit nahoru. A to včetně možnosti pálit na cíle jakými jsou letící vrtulník. Posádka tanku má tři členy. Unikátní možností je brodění až do hloubky čtyř metrů za pomoci šnorchlu, který slouží i jako věž velitele

Kanon vypalující unikátní střely

Hlavní zbraní tanku je kanon ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem o délce 55 ráží. Dělo je vybaveno automatickým nabíječem. Umožňuje vypalovat klasické tankové náboje s výbušnými hlavicemi a kynetickými penetrátory, ale i speciální korejské protitankové střely KSTAM. Ta je specifická, protože je vypalována po vysoké dráze. Pak je zpomalena padákem a může zaměřit cíl. Při jeho detekci udeří ze shora do nejméně pancéřovaného místa tanku. K2 má navíc velmi sofistikovaný systém řízení palby.

iZdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA

Black Panthera chrání speciálně vyvinutý kompozitní pancíř. Jeho parametry jsou tajné, ale předpokládá se, že v čelní části tank vydrží zásah děla ráže 120 milimetrů, které používají třeba státy NATO. Děla starších sovětských a čínských tanků by proti takové ochraně pravděpodobně neměla šanci. Tank má i radarový systém varující před blížící se střelou a systém detekce zaměření laserovým paprskem. V případě zaměření odpálí kouřové granáty. Uvažuje se i o systému na likvidaci přilétajících střel.

iZdroj fotografie: Uživatel Simta / Creative Commons / CC BY-SA

Jelikož je K2 bezesporu jedním z nejvyspělejších tanků světa, Jižní Korea se z něho snaží udělat i exportní artikl. Prvním úspěchem je dohoda s Tureckem, které na základě transferu jihokorejských technologií z K2 buduje vlastní tank Altay. O Black Panteru a jeho možné licenční výrobě uvažovalo Polsko. V současné době se tank účastní soutěže na dodávku do Norska, kde je jeho hlavním soupeřem německý Leopard 2. Tank ale stojí 8,5 milionu dolarů (187 milionů korun), což z něho dělá nejdražší obrněnec na světě.

Jak si podle vás vede K2 ve srovnání s jinými moderními tanky?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články