K čemu jsou AČR tři různé platformy obrněnců?

Armáda České republiky se v nynější době nachází v období objemných nákupů výzbroje, jenž zahrnují mimo jiné i obrněnou pozemní techniku. Proběhly vojskové zkušební jízdy dvou nových verzí osmikolového vozidla Pandur II CZ, je podepsána smlouva na nákup dvaašedesáti vozidel TITUS 6×6 a běží výběrové řízení na 210 pásových bojových vozidel pěchoty.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Někdy se vyskytuje v této souvislosti otázka, jestli česká armáda opravdu potřebuje tři různé obrněné platformy a zda by jí nestačila jen dvě, nebo by popřípadě dokonce nestačila jen jedna. Čím se odlišují tyto tři platformy? Pro jaké účely jsou vyráběny, a jakým způsobem zapadají do nynějších plánů modernizace, výstavby a nasazení Armády ČR?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
TITUS 6×6 bude součástí tuzemské armády

Plány a stav dnešních nákupů

V této chvíli má Armáda České republiky v aktivní službě kolem 120 pásových bojových vozidel pěchoty BVP-1 a BVP-2. Mimo to i desítky kusů odvozených účelových variant také slouží, nicméně platformy BVP-1 a BVP-2 už rozhodně nestačí soudobým požadavkům, a právě kvůli tomu chce česká armáda koupit dalších 210 nových pásových vozidel. Valný počet těchto vozů má představovat základní bojová verze, avšak vojáci také požadují nějaké účelové varianty.

  • Velitelskou
  • Průzkumnou
  • Sanitní
  • Vyprošťovací
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom TITUS 6×6, ale i další technika bude potřeba

Jako další například dělostřeleckou pozorovací a ženijní. Do budoucna se však nevylučuje ani nákup dalších jiných verzí, jako jsou například minometné. Tři uchazeči, jimiž jsou General Dynamics European Land Systems s vozidlem ASCOD 42, BAE Systems s CV90 a Rheinmetall s Lynx KF41, postoupili do dalšího kola výběrového řízení. Ze sto sedmi kolových obrněnců Pandur II CZ, které česká armáda provozuje, odpovídá sedmdesát dva variantě bojové vozidlo pěchoty. A těch zbylých pětatřicet obrněnců připadá na dalších pět účelových verzí, jimiž jsou velitelská, průzkumná, průzkumná s radiolokátorem, ženijní a zdravotnická. Další čtyři kusy vozidel Pandur II CZ z dvaceti nových objednaných v roce 2017 přibyly koncem roku 2019 ve dvou variantách, a to ve velitelsko-štábní a spojovací. Zbylých šestnáct dostane česká armáda tento rok. Rovněž objednala Armáda ČR dvaašedesát obrněných vozidel TITUS 6×6 na podvozku Tatra ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a MKPP, místo koordinace palebné podpory.

Závěr

Na místě jsou tedy dvě důležité otázky. Jsou nutné dvě zcela odlišné kovové platformy, tedy vozidla Pandur II CZ a TITUS 6×6? A jsou nutné dva typy bojových vozidel, tedy kolový Pandur II CZ a nový pásový obrněnec? Pokud si důkladně pročtete, co pásoví a koloví obrněnci a dva druhy kolových vozidel obnáší, jaké výhody a nevýhody mají, co dokážou a co zase ne, a podobně, bude vám pak jasné, že Armáda ČR opravdu potřebuje tři různé platformy s vysokou odolností a terénní průchodností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky