K čemu jsou AČR tři různé platformy obrněnců?

Armáda České republiky se v nynější době nachází v období objemných nákupů výzbroje, jenž zahrnují mimo jiné i obrněnou pozemní techniku. Proběhly vojskové zkušební jízdy dvou nových verzí osmikolového vozidla Pandur II CZ, je podepsána smlouva na nákup dvaašedesáti vozidel TITUS 6×6 a běží výběrové řízení na 210 pásových bojových vozidel pěchoty.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Někdy se vyskytuje v této souvislosti otázka, jestli česká armáda opravdu potřebuje tři různé obrněné platformy a zda by jí nestačila jen dvě, nebo by popřípadě dokonce nestačila jen jedna. Čím se odlišují tyto tři platformy? Pro jaké účely jsou vyráběny, a jakým způsobem zapadají do nynějších plánů modernizace, výstavby a nasazení Armády ČR?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
TITUS 6×6 bude součástí tuzemské armády

Plány a stav dnešních nákupů

V této chvíli má Armáda České republiky v aktivní službě kolem 120 pásových bojových vozidel pěchoty BVP-1 a BVP-2. Mimo to i desítky kusů odvozených účelových variant také slouží, nicméně platformy BVP-1 a BVP-2 už rozhodně nestačí soudobým požadavkům, a právě kvůli tomu chce česká armáda koupit dalších 210 nových pásových vozidel. Valný počet těchto vozů má představovat základní bojová verze, avšak vojáci také požadují nějaké účelové varianty.

  • Velitelskou
  • Průzkumnou
  • Sanitní
  • Vyprošťovací
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom TITUS 6×6, ale i další technika bude potřeba

Jako další například dělostřeleckou pozorovací a ženijní. Do budoucna se však nevylučuje ani nákup dalších jiných verzí, jako jsou například minometné. Tři uchazeči, jimiž jsou General Dynamics European Land Systems s vozidlem ASCOD 42, BAE Systems s CV90 a Rheinmetall s Lynx KF41, postoupili do dalšího kola výběrového řízení. Ze sto sedmi kolových obrněnců Pandur II CZ, které česká armáda provozuje, odpovídá sedmdesát dva variantě bojové vozidlo pěchoty. A těch zbylých pětatřicet obrněnců připadá na dalších pět účelových verzí, jimiž jsou velitelská, průzkumná, průzkumná s radiolokátorem, ženijní a zdravotnická. Další čtyři kusy vozidel Pandur II CZ z dvaceti nových objednaných v roce 2017 přibyly koncem roku 2019 ve dvou variantách, a to ve velitelsko-štábní a spojovací. Zbylých šestnáct dostane česká armáda tento rok. Rovněž objednala Armáda ČR dvaašedesát obrněných vozidel TITUS 6×6 na podvozku Tatra ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a MKPP, místo koordinace palebné podpory.

Závěr

Na místě jsou tedy dvě důležité otázky. Jsou nutné dvě zcela odlišné kovové platformy, tedy vozidla Pandur II CZ a TITUS 6×6? A jsou nutné dva typy bojových vozidel, tedy kolový Pandur II CZ a nový pásový obrněnec? Pokud si důkladně pročtete, co pásoví a koloví obrněnci a dva druhy kolových vozidel obnáší, jaké výhody a nevýhody mají, co dokážou a co zase ne, a podobně, bude vám pak jasné, že Armáda ČR opravdu potřebuje tři různé platformy s vysokou odolností a terénní průchodností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články