Video: jak i přes 60 let starý dvojitý protiletadlový kanon ZU-23-2 posílá k zemi ruské sebevražedné drony Lancet z korby náklaďáku

Boj s drony dává vojákům zabrat, na Ukrajině se ale často osvědčují i desítky let staré protiletadlové zbraně, do nichž je navíc velmi levná munice.

Protiletadlový kanon ZU-32-2 i Zdroj fotografie: Operační velitelství „Jih“ / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina i Rusko potřebují na frontě ve velkých počtech systémy, díky nimž by si vojáci poradili s průzkumnými, a hlavně pak sebevražednými drony. Ukázaly se totiž jako nesmírně účinné, a za zlomek ceny mohou napáchat veliké škody, neboť zničí i tu nejcennější techniku. Ale sestřelovat je drahými protiletadlovými raketami je velmi neefektivní, a ani jich není na tuto úlohu dost. Do hry tak často vstupuje improvizace, třeba protiletadlový kanon ZU-23-2.

Dělo stačí namontovat na náklaďák

Na videu pod článkem je vidět ukrajinská úprava protiletadlového děla ZU-23-2 namontovaná na korbě nákladního automobilu, díky čemuž se změnila v mobilní. Ukrajinští vojáci ho v této podobě používají hlavně proti účinným sebevražedným dronům ZALA Lancet. Dělo má sice jen optický zaměřovač, ale proti pomalým a křehkým dronům to stačí. Střelce navíc doplňuje pomocník s dalekohledem, s jehož pomocí na obloze pátrá po letícím stroji.

Dělo ZU-23-2 je dnes opravdu stará zbraň s kořeny v roce 1960; vyrobena byla v počtu více než 140 tisíc kusů, které se dostaly do výzbroje mnoha zemí, a to nejenom Východního bloku. Tvoří ho dvojice hlavní vypalující projektily ráže 23 milimetrů, každá má přitom k dispozici zásobník na 50 nábojů. Pálit dokáže rychlostí až 2 tisíce ran za minutu, ačkoliv v praxi bývá kadence menší, a většinou se střílí v krátkých dávkách, což je vidět i na videu. Pokud totiž hlaveň vypálí 100 ran hned ta sebou, rozžhaví se a potřebuje vyměnit nebo vychladnout.

ZU-23-2 zasáhne cíl až na 2,5 km

Efektivní dosah ZU-23-2 je 2,5 km, pročež se hodí proti dronům létajícím v nevelkých výškách, mezi něž patří i ZALA Lancet. Jeho rychlost je 110 km/h, při střemhlavém útoku až 300 km/h, a má jen 12 kg, takže je malý, a přesto velmi zranitelný. Z děla to přitom „schytává“ fragmentační municí, která je proti němu více než dostačující, a navíc je velmi levná – především ve srovnání s protiletadlovými střelami. Naopak proti průzkumným dronům jako Orlan-10 se dělo nehodí, neboť takové drony už létají ve výšce 5 kilometrů.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Ačkoli jsou stará sovětská děla účinná, vojáci musí být opatrní. Zbraně jsou totiž pro sebevražedné drony snadným cílem, a jejich obsluhy na ně samozřejmě velice často míří. Zničení zbraně v sektoru pak může dávat prostor pro útok dalších dronů. Pomáhá sice instalace děla na nákladní automobil, což mu umožňuje měnit pozici, ale naopak z něj také dělá větší cíl. Je to ale řešení, které je velice rychle k dispozici, je levné a není obtížné se ho naučit obsluhovat.

Dělo ZU-23-2 střílí proti dronu

Jaké další staré zbraně se podle vás ještě hodí proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články