S roji dronů si má poradit Leonidas na podvozku vozidla Stryker. Měl by jim doslova usmažit elektroniku nejvýkonnějším HPM na světě

Boj proti dronům je stále naléhavější potřebou armád. Bezpilotních strojů je čím dál více, mají různé velikosti a slouží k mnoha úkolům včetně útoku.

i Zdroj fotografie: Epirus
                   

Jedním z řešením, které se nabízejí proti stále rostoucím schopnostem a množství vojenských dronů, případně i civilních, jež jsou upraveny pro vojenské použití, jsou mikrovlnné zbraně. Ty by měly směrovanou energií svého mikrovlnného záření zneškodnit elektroniku dronů, její vodivé části v podstatě „upéci“, a tím je vyřadit z provozu. Jedním z nejnovějších a údajně nejvýkonnějších systémů, který je nabízen i americké armádě, je systém Leonidas. Jeho výhodou je i vysoká mobilita.

Systém namontovaný na transportéru

Jde o systém, jenž vznikl vzájemnou spoluprací zbrojního koncernu General Dynamics a technologické firmy Epirus. Dohoda o jejich vzájemné spolupráci se zrodila v říjnu 2021 a po roce dostala konkrétní podobu v podobě systému nazývaného Stryker Leonidas. V podstatě GD poskytl obrněný transportér Stryker, který vyrábí pro americké ozbrojené síly. Na něj byl namontován protidronový mikrovlnný systém od společnosti Epirus. Tato rychle rostoucí společnost experimentuje s přenosem energie pomocí mikrovlnného směrového paprsku.

Ukázalo se, že vyvíjené systémy směrované energie produkují jako dosud vedlejší efekt i bezprecedentní protielektronické efekty, pokud jejich směrovaný mikrovlnný paprsek zasáhne nějaký elektronický systém. Odborníci to očekávali a po několika důkladných testech společnost zaměřila svoje úsilí i tímto směrem. Vyvinula systém Leonidas produkující směrované a dnes nejvýkonnější fázované pole HPM na světě. Ve spolupráci se společností General Dynamics Land Systems (GD) připravila v říjnu 2022 představení bojového komplexu Stryker Leonidas. 

iZdroj fotografie: Epirus / Public Domain
Stryker Leonidas

Stryker Leonidas, vyvinutý za méně než rok, byl nedávno demonstrován v terénu na testovacím zbraňovém polygonu americké armády (existují fotografie), kde systémem Leonidas úspěšně ničil jednotlivé letící drony i útočící roje dronů. Se Strykerem, nejnovějším a nejspolehlivějším bojovým obrněným vozidlem americké armády, přináší systém Leonidas nové schopnosti boje proti elektronice dronů i jiných nízkolétajících cílů do předních linií.

Po provedených testech se dá říci, že jde o prověřené technické řešení, které je navíc nákladově velmi efektivní a skvěle doplňuje systém vrstvené obrany v US ARMY pro útočné síly v poli. I když je řada výsledků testů v armádním polygonu utajována, společnost Epirus tvrdí, že zkoušky prokázaly vysokou účinnost její zbraně proti dronům a její komplex Leonidas dokázal zlikvidovat méně chráněnou elektroniku i různých jiných typů válečných i jiných strojů.

Zdůraznila ve shodě s koncernem General Dynammics, že velkou výhodou takové zbraně je skutečnost, že její provoz by byl relativně levný oproti dnes používaným nákladným protiletadlovým střelám nebo drahé munici do rychlopalných protiletadlových děl, která musí vychrlit velké množství projektilů, aby malý cíl v podobě dronu zneškodnila včas. Navíc současné zbraně se dají použít vždy jen na jeden cíl. Mikrovlnná zbraň by zvládla i celý roj dronů.

Výhodou je vysoká mobilita

Instalace na vozidlo Stryker není náhoda. Americké ozbrojené síly jich provozují téměř 5 tisíc, a bylo by tedy snadné stroj začlenit do výzbroje i zajistit údržbu podvozkové části tohoto komplexu. Stryker chrání posádku proti střepinám a projektilům do ráže 14,5 milimetru. Je navíc velmi mobilní. Dokáže se pohybovat rychlostí až 97 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 500 kilometrů. Zvládá i těžký terén. Česká veřejnost vozidla zná z přesunů amerických sil přes ČR na některá ze cvičení NATO.

Dá se předpokládat, že uvnitř stroje bude i zdroj energie jako generátor nebo baterie. Jaký je přesně dosah systému Leonidas, zatím společnosti nikde neprezentovaly. Tvrdí ale, že jde o zdroj nejvýkonnějšího fázovaného pole HPM na světě. Svojí funkcí by měl doplnit systémy SHORAD zajišťující obranu jednotek v poli, což umožňuje i jeho vysoká mobilita.

O tom, jak drony změnily bojiště, se lze přesvědčit i v současné válce na Ukrajině. Zde jsou v masivní míře využívány k průzkumu, ale také přímo útočí svými zbraněmi nebo se používají jako sebevražedná loudavá munice. Obrana proti nim je dnes stěžejní otázkou a úkolem všech moderních armád. Zdá se, že systém Leonidas je dobrou odpovědí na otázku, co by mohlo v této oblasti nejefektivněji fungovat.

Jak obstojí mikrovlnné zbraně proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články