Leopard 2: bojový tank z Německa, který používá celá řada armád

Tanky Leopard 2 začala vyrábět mnichovský zbrojovka Krauss-Maffei Wegmann v tehdejším Západním Německu už v roce 1979 jako nástupce o generaci staršího typu Leopard 1.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ten sloužil od poloviny šedesátých let nejen v západoněmecké armádě, ale třeba také v Austrálii, Nizozemsku, Turecku nebo Norsku. Zkušenosti a zpětnou vazbu vojáků z celého světa výrobce zúročil při konstrukci první verze Leopardu2

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V terénu dokáže tank ujet až 220 kilometrů

Přes dvacet variant

Leopard 2 už je vyráběn více než 40 let a za tu dobu vznikla spousta různých variant na stejném podvozku. Oficiálně je jich kolem dvaceti, některé armády si však tanky upravily na vlastní pěst. Následující specifikace je platná pro zmodernizované typy Leopard 2A4, 2A5 a 2A6, které výrobce aktuálně nabízí nejčastěji:

  • Počet členů posádky: 4
  • Nejvyšší rychlost: 68 km/h směrem vpřed, 31 km/h při couvání
  • Dojezd: 340 km na silnici, 220 km v terénu
  • Výzbroj: 120mm hladce vrtaný tankový kanon Rheinmetall, dva kulomety

Češi a Leopard 2

V roce 2016 proběhly tuzemskými médii informace o tom, že by česká armáda mohla od té španělské odkoupit nevyužívané tanky typu Leopard 2A4 jako náhradu za zastaralé sovětské tanky T-72, kterými disponuje. Z obchodu však nakonec sešlo, neboť podle neoficiálního vyjádření, které se objevilo v zahraničních periodicích, nebyly španělské Leopardy v odpovídajícím stavu. Španělé však několik stovek Leopardů 2 i nadále využívají.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Leopard 2 je určený až pro čtyři členy posádky

Leopard 2 ve světě

Z tovární linky od konce sedmdesátých let až do dnešního dne sjely téměř čtyři tisíce Leopardů druhé generace. Kromě Německa a Španělska si je pořídila řada dalších zemí z celého světa, 350 jich má ve výzbroji Řecko, stovka Leopardů slouží v Kanadě, z exotičtějších destinací můžeme zmínit třeba Indonésii, Katar nebo Singapur. Leopardy se pak v různých armádách zúčastnily celé řady mezinárodních bojových misí, například KFOR, SFOR či ISAF.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články