Video: německý Leopard 2 byl už v době svého vzniku tak propracovaný, že provezl terénem tuplák piva bez ztráty jediné kapky

Stabilizátory moderních tanků umožňují střílet z děla velmi přesně i za jízdy. Konstruktéři proto za pomoci piva předvedli, jak moc dobrý je ten u Leopardu 2.

Leopard 2 veze pivo i Zdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA, Pixabay
                   

Pokud chce tank za jízdy vystřelit a zničit cíl, musí pochopitelně na cíl nejdříve zamířit – ovšem jak je to vlastně obtížné, si asi nedovede představit každý. Pomoci může připodobnění, když jedete po nerovné silnici v automobilu a snažíte se v ruce udržet sklenici s nápojem. Že to moc nejde? To řada tanků něco takového zvládá, doslova proslulý je tím pak německý Leopard 2. Video pod článkem ukazuje, jak voják položil na konec děla tuplák piva, s nímž záhy vyjel do terénu.

Konec děla by se neměl ani pohnout

Střelbu tanku za jízdy umožňuje takzvaný stabilizátor – moderní stroje jsou stabilizované v horizontálním i vertikálním směru. V podstatě to znamená, že pokud velitel tanku na něco zamíří, tankový kanon zůstává automaticky zaměřený na tento cíl a drží se ho nepřetržitě i tehdy, kdy obrněnec překonává nějaké překážky. Konec tankového kanonu by přitom měl v ideálním případě fungování systému zůstat zcela nehybný.

Konstruktéři Leopardu 2 vymysleli již před lety atraktivní ukázku s typickým německým korbelem piva, který naplnili až po rysku a dali na konec tankového děla. Jeho stabilizátor je natolik dobrý, že se ze sklenice ani v těžkém terénu nevylila jediná kapka. To v podstatě znamená, že když osádka vystřelí za jakékoli situace, měla by svůj cíl trefit. Podobné testy pak předvedlo i několik dalších tanků, právě Leopard 2 je ale tím ikonickým.

Staré tanky střílely jen za klidu

Stabilizátory nejsou žádnou novinkou, na tancích se objevily již za 2. světové války, velmi kvalitní měl například tank M26 Pershing. V některých filmech jsou přitom scény, jak tanky v tomto období střílely za jízdy, ale skutečnost je taková, že pokud by se o to pokusily, nejspíše by netrefily ani velikou stodolu. Když měl tank vystřelit na cíl, musel vždy zastavit a zamířit. Měnit to začaly právě až stabilizátory, i když rané verze nebyly samozřejmě moc kvalitní, ale postupem doby byly vyvinuty do velmi dobře fungujících zařízení.

Ani tank se stabilizátorem však nemá vyhráno, vše má totiž své limity. Největším z nich je elevace tankového děla, tedy úhel, pod nímž je možné ho zdvihnout nebo sklonit od vodorovné osy. Pokud tank přejíždí nějakou náročnou překážku, v určitém okamžiku dělo narazí na limit a ani stabilizátor nepomůže. Horší je potom situace v nízkých tancích, kde jsou kvůli nízkému profilu úhly menší – jedná se často o sovětské konstrukce. Naopak tanky vysoké jsou na tom lépe, i když jejich výška je zase dělá zranitelnější.

Pivo na dělu tanku Leopard 2

Který tank má nejlepší stabilizaci děla?

Zdroj: ForcesNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články