Česká armáda obdrží 14 starých tanků Leopard 2A4, a to darem od Německa za pomoc Ukrajině. Ta už s nimi má své plány

Česká armáda potřebuje náhradu za dosluhující tanky T-72. Z Německa dostane starší Leopardy 2A4, podle všeho je ale neplánuje využívat k boji.

Leopard 2A4, česká armáda i Zdroj fotografie: Böhringer Friedrich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prvních osm českých vojáků již mělo šanci vyzkoušet si, co bude umět nová „obrněná pěst“ české armády. V Německu se zúčastnili intenzivního kurzu, při němž se učili, jak ovládat tanky Leopard 2, které budou brzy zařazeny do výzbroje AČR a proběhne tak přezbrojení ze současných tanků T-72. Německo je daruje České republice jako kompenzaci za pomoc odeslanou Ukrajině; konkrétně se má jednat o 14krát starší Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo.

Řízení tanku Leopard 2 není složité

Dle vojáků není jízda s Leopardem o tolik jiná než s modernizovaným tankem T-72, který používá česká armáda nyní, díky čemuž by neměly mít tankové osádky s přechodem velký problém. Stroje mají shodně automatickou převodovku a čtyři rychlostní stupně dopředu. V některých aspektech jsou německé tanky lepší, protože disponují mnohem jednodušší palubní deskou a mají systém protiběžných pásů, který jim umožňuje otáčet se na místě.

Výcvikový Leopard 2 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Výcvikový tank Leopard 2

Čeští vojáci měli k dispozici čtyři tanky pod vedením německých instruktorů (těm asistovali překladatelé), neseděli však v klasických bojových strojích, ale v tréninkových, které jsou vybaveny speciální prosklenou kabinou. Hodně času strávili s tanky s gumovými pásy na silnici, kde se dokonce předjížděli s cyklisty a vyzkoušeli i jízdu po kruhovém objezdu. Nejobtížnější údajně bylo dobře zastavit na křižovatce tak, aby do ní nepřesahovalo dělo.

Dobrý, ale nikoliv nejmodernější tank

Leopardy 2A4 pochází z 80. a 90. let 20. století a rozhodně o nich tedy nelze mluvit jako o nových strojích; mají však výhodu, že jde o jejich nejpočetnější verzi vůbec. Bohužel se však nejedná ani o zrovna moderní tanky, mnohé armády je buď převádí do skladů a záloh nebo je zásadně modernizují. Oproti nejmodernějším verzím je hlavním rozdílem jiná věž a dělo. Zbraň má ráži 120 milimetrů, což je hlavní standard NATO, ale její délka je jen 44 ráží, zatímco u moderních děl dosahuje délka 55 ráží. Kratší děla jsou nejenom slabší, ale také nemohou používat některé druhy nové munice.

Kvůli starší věži a absenci dalších vylepšení má Leopardy 2A4 menší odolnost než nejnovější typy. Je proto i o něco lehčí, váží 55 tun a je schopen pohybovat se rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Česká armáda ale 14 darovaných tanků nehodlá používat k boji, mají sloužit pouze k výcviku. Ministerstvo obrany chce totiž koupit zhruba 50 nejnovějších Leopard 2A7+ nebo nějakou podobnou verzi. Není také vyloučeno, že by darované tanky v pozdějších letech prošly modernizací.

Jaký tank je lepší, Leopard 2A4 nebo modernizovaný T-72M4CZ?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články