Ruský robotický bojovník Marker: sám si zvolí cíl a zničí ho, tvrdí Rusové. Může se jednat o zásadní inovaci, ale už teď má jisté slabiny

Autonomní vozidlo Marker může být pro Rusko užitečné. samo by totiž mohlo plnit některé nebezpečné mise. Ale není jasné, zda opravdu dostojí očekáváním.

Ruský bojový robot Marker i Zdroj fotografie: NPO Androidnaya Tekhnika
                   

Rusko se již nějakou dobu snaží do své výzbroje zavést autonomní bojové systémy a nahradit tak vyzbrojenými roboty lidské vojáky. V Sýrii například poslalo do boje s velikou slávou vozidla Uran-9, ale ačkoliv se nejednalo o bojiště vysoké intenzity, díru do světa rozhodně neudělala. Svědčí o tom i fakt, že z ukrajinského bojiště o nich slyšet není. V současné době to Rusko zkouší s nový typem robotického vozidla, které nazývá Marker.

Po invazi na Ukrajinu prošel Marker přestavbou

Jde o výrobek soukromé ruské společnosti NPO Androidnaya Tekhnika. Marker existuje již delší dobu, ale firma se ho po zahájení války na Ukrajině rozhodla inovovat. Přišla například s nápadem, že by mohl být vybaven elektronickým systémem na rušení dronů. A testuje ho také jako elektronický strážní systém s řadou dalších systémů, aby zjistila jejich možnou životaschopnost. Nově navíc mají roboti Marker schopnost mezi sebou navzájem komunikovat.

Hmotnost vozidla jsou zhruba 3 tuny a je vybaveno pásovým podvozkem, aby se mohlo pohybovat i v těžkém terénu. Má být osazeno hybridním pohonným systémem se schopností zajistit dobu fungování až 3 dny. Telegramový účet provozovaný Dmitrijem Rogozinem (bývalý místopředseda vlády Ruska pro obranný a kosmický průmysl) tvrdí, že se robota podařilo konstruktérům vylepšit natolik, aby ho armáda mohla poslat na Donbas. Ale tradičně vyvstává otázka, jak moc lze těmto ruským zprávám věřit.

Způsob, jak označit cíle pro naváděné zbraně

Ruský bojový robot Marker má mít elektrooptický monitorovací systém, termokameru a laserový značkovač cíle, což by mu umožnilo označit cíl pro zbraně naváděné laserovým paprskem. Může se tedy jednat o nějaké druhy střel, ale Rusko má i laserově naváděnou dělostřeleckou munici. Robot má být údajně schopen i sám rozeznat přátelské a nepřátelské jednotky, ale nejspíše by v takovém módu nefungoval. Spíše se dá předpokládat, že nějaká rozhodnutí by prozatím dělal lidský operátor.

Zprávy zatím nezmiňují, zda by byl robot nějakým způsobem vyzbrojený, ale v minulosti byl testován s kulometem nebo raketami a údajně vedl velmi úspěšně. Ale jen praxe ukáže, jak moc může být podobný robot užitečný, protože na bojišti samozřejmě bude vystaven nepřátelské palbě. Může být možná schopen odolat střelbě z ručních zbraní, ale určitě ne protitankovým střelám, a to ani těm lehčího typu. Ukrajinští vojáci jich mají obrovské počty a jistě by je neváhali na nějakého robota použít. A sami také sestrojili improvizovaného robota na ničení tanků.

Jak schopný můře být ruský pokus o bojového robota?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články