Nejmodernější hlavní bitevní tanky Evropy a Ruska jsou mocné stroje, které by se dokázaly zničit. Rozhodla by osádka

Tanky stále patří k hlavním úderným silám armád. T-90M a Leopard 2 jsou velmi kvalitní MBT, souboj by rozhodovaly maličkosti.

i Zdroj fotografie: Uživatel AMB Brescia / Creative Commons / CC BY
                   

Válkou na Ukrajině se mohla přiblížit událost, která byla pro většinu lidí před několika týdny jen pouhou spekulativní teorií. Mohly by proti sobě stanout tankové jednotky Ruska a evropských států. Evropské země ale nemají jednotnou tankovou výzbroj a disponují různými typy tanků. Velkou otázkou proto zůstává, jak by si vedly ty nejmodernější stroje, které jsou v těchto ozbrojených silách zastoupeny.

Armata je stále pasé, vede T-90M

Rusko se sice již několik let chlubí tankem T-14 Armata, ale pravdou je, že se stále sériově nevyrábí. Má také mnoho modernizovaných tanků T-72, často paradoxně i se systémy z Armaty, ale jeho nejmodernějším obrněncem je nejnovější verze T-90M. Evropské země NATO mají také mnoho tanků, ale tím nejpočetnějším jsou bezesporu německé Leopard 2. Nejnovější verze má označení A7+.

iZdroj fotografie: Uživatel Tuchačevský / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-90M na přehlídce

Svým pojetím jde o rozdílné druhy tanků, které se v mnoha ohledech liší. Ruský stroj vychází ze sovětské koncepce, která preferuje menší vozidla s nižší siluetou, a tím i menší hmotností. T-90M i se všemi vylepšeními je sice těžší než základní verze, ale i tak má kolem 50 tun. Německý tank je mnohem větší a robustnější, což je znát na jeho hmotnosti, která je již 66,5 tun.

Leopard 2 je tank, jenž je známý svou mimořádnou odolností zvláště v čelním pancíři. Verze A7 by měla i se všemi druhy přidané ochrany zajišťovat ochranu přední části v síle 1 000 milimetrů RHAe. Verze A7+ měla být ještě posílena. Což je ochrana, která jde jen velmi obtížně překonat. Leopardy nemají prvky aktivní ochrany, ale intenzivně se testují například ve spolupráci s Izraelem. Dá se tedy předpokládat, že se na tanku velmi brzy objeví ve větším počtu.

Ruský tank má i aktivní ochranu

Ochrana ruských tanků bývala jejich slabinou, ale u T-90M se to konstruktéři pokusili napravit přidáním mnoha prvků. Velmi důležité je použití moderního modulárního reaktivního pancéřování Relikt, které ochranu tanku výrazně zvýšilo. Navíc jsou na stroji použity i prvky aktivní ochrany, které by měly mít schopnost likvidovat přilétající střely.

Důležitou součástí tanku by byly hlavní zbraně. Nejnovější Leopard 2 je vybaven kanónem Rheinmetall 120 mm/L55 s hladkým vývrtem. Jeho výhodou je možnost využívat různé druhy munice, včetně té, která se v posledních letech vyvíjela s cílem překonat obranu a ochranu tanku Armata. Dá se předpokládat, že by tedy měla být schopna méně chráněný původní T-90 bez velkých problémů často už prvním zásahem zničit.

Leopard 2A7+

Zveřejnil(a) Warfare and Military Technology – válka a vojenská technika dne Čtvrtek 28. července 2016

U modernizovaných T-90M s přídavným pancířem, aktivní a pasivní ochranou přejatou z Armaty, to může být do jisté míry problém. Ale německé tanky mají také velmi pokročilé řízení palby a dokážou tradičně zasahovat s velkou přesností na dlouhé vzdálenosti.

Nejnovější T-90M jsou ale vybaveny kanónem 2A82-1M ráže 125 milimetrů s hladkou hlavní vyvinutým pro Armatu. Ten dokáže vystřelovat i speciální granáty Vacuum-1 z ochuzeného uranu a má mít průraznost 1 000 mm RHAe. To je na hraně čelní ochrany Leopardu. I když byla u zbraně vylepšena její přesnost a řízení palby, nepočítá se s tím, že by byla tak kvalitní jako u moderních západních strojů.

Těžší tank je rychlejší na silnici

Důležitou roli by na bojišti hrála i pohyblivost tanků. T-90 je menší, ale obecně dosahuje menší rychlosti, a to jen kolem 60 kilometrů v hodině na komunikaci. Nejnovější verze má silnější motor než dřívější, ale je také kvůli přidané ochraně a dalším prvkům těžší. Německý tank má sice objemný, ale velmi silný motor, který i těžkému stroji dodává na pevné silnici rychlost 70 kilometrů v hodině. Důležitá je i možnost akcelerace v terénu a obratnost na méně únosném povrchu. Zde mají mírně navrch lehčí ruské tanky.

Co porovnat nejde, a přitom jde o nejdůležitější složku bojové hodnoty tanků, je kvalita osádek. Ruský tank má tříčlennou, německý čtyřčlennou, ale ta má uvnitř většího stroje i větší pohodlí. Ruský tank má automatické nabíjení, což se může zdát být výhoda. Ale díky nabíječi první tři rány vycvičená osádka německého tanku většinou stihne vypálit rychleji.

T-90M Ruských ozbrojených sil. Tento tank má v budoucnu kompletně nahradit tank T-90A
Slider

Zveřejnil(a) Tanky Světa dne Středa 29. srpna 2018

Válka na Ukrajině ukazuje, že i přes značná zlepšení mají ruské ozbrojené síly tradičně stále značné mezery ve výcviku, což by mohla být výhoda západních vojsk, které na něj naopak dbají. Pokud by se ale teoreticky případné boje protahovaly, tato výhoda by zřejmě brzy padla, podobně jako kdysi za druhé světové války.

Na závěr je nutné napsat, že přímé setkání pouhých tanků v boji proti sobě je spíše méně pravděpodobné. Pěchota a další vozidla dnes disponují celou řadou zbraní, které dokážou tanky zničit či alespoň poškodit. Proto se stroje až na výjimky samostatně nenasazují. Lze proto předpokládat, že by se utkaly tankové jednotky tvořené mnoha druhy zbraní, minimálně za doprovodu BVP a dalších obrněných vozidel s pěchotou, což by na bitvu mělo velký vliv.

Jak by dopadl souboj nejnovějších německých a ruských tanků?

Zdroj: GlobalSecurity, Military Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články