Rusové našli nové využití pro odminovací vozidlo Meteorit. Krom své práce zvládá excelentně také likvidaci budov, vesnic i měst

Vozidlo Meteorit slouží standardně k hromadnému ničení min. Stejně efektivně ale pomůže s demolicí budov a dokonce celých městských čtvrtí.

UR-77 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chtějí vojáci při útoku projít minovým polem, potřebují zneškodnit nastražené miny, jinak by to byla pro první útočnou vlnu doslova sebevražda. K tomu však již nevyužívají ženisty s minohledačkami, ale speciální systémy umožňující svým silným výbuchem odpálit miny v dostatečně širokém a dlouhém pásu. Rusko i Ukrajina k tomu mají speciální vozidlo UR-77 Meteorit z dob SSSR, ale Rusové přišli i na jeho další další využití.

Systém je na podvozku samohybné houfnice

Sovětští konstruktéři začali s konstrukcí speciálního „odminovacího“ vozidla v 70. letech 20. století. Chtěli vytvořit systém, s nímž by se jednotky mohly přiblížit k položenému minovému poli a v jednom okamžiku vytvořit průchod. K tomu byl použit podvozek pásové sovětské samohybné houfnice 2S1 Gvozdika. Její 20 milimetrů silný pancíř posádce zaručoval ochranu proti palbě z ručních zbraní a pásy zase dobrou pohyblivost i v těžkém terénu. Hmotnost vozidla je kolem 15 tun, rychlost 60 kilometrů v hodině.

Na podvozku schopném i plavby rychlostí 4 kilometry v hodině samozřejmě není umístěna věž s dělem, proto také bylo možné zredukovat posádku jen na dva členy. Místo věže s dělem je v zadní části umístěno odpalovací zařízení s dvojicí liniových náloží. Ty jsou po odpálení roztaženy přes určenou oblast minového pole za pomoci speciální rakety. Posádka vozidla je následně odpálí a vytvořená silná rázová vlna spolehlivě zneškodní miny v okolí.

Průchod je až 90 metrů dlouhý

Dosah rakety je bezmála 100 metrů a nálože vytváří průchod o délce až 90 metrů, přičemž je široký kolem 6 metrů. Tedy dostatečný na to, aby tudy i s velikou rezervou projely tanky. Po odpálení se však musí vozidlo vrátit na bezpečné místo, kde ho vojáci opět naloží další „odminovací“ náloží. Počet těchto vozidel není nijak vysoký, ale Rusko jich ztratilo na Ukrajině již více než 10.

Ruští vojáci nicméně přišli už před několika lety i na další způsob, jak Meteorit využít. Destruktivní rázová vlna poslouží také k ničení, nebo alespoň poškození, dlouhého úseku městských ulic a okolních budov, případně lze za pomoci nálože zlikvidovat celé budovy. Tuto taktiku využila ruská armáda například při zničení objektu vysoké školy ve městě Rubižne (Rubežnoje). Známá je i ze Sýrie nebo z Čečenska, kde měla ruská armáda takto likvidovat doslova celé části vesnic v jednom okamžiku.

Jaký je nejsnadnější postup k překonání minového pole?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články