Současné čínské tanky jsou silné a moderní. Stačily by ovšem na ruské nebo západní stroje?

Čínská armáda má velkou tankovou armádu vyzbrojenou tanky domácí konstrukce. Ta se v posledních letech zásadně vylepšila.

i Zdroj fotografie: Max Smith / Public Domain
                   

Síla čínské armády v posledních letech prudce roste. Týká se to i tankových vojsk, která patří k nejpočetnějším na světě. Staré tanky začala na přelomu tisíciletí asijská velmoc nahrazovat mnohem modernějšími konstrukcemi. Ve své výzbroji má dva tanky, které většinou vznikly ve stejné době nebo později jako tanky západní a ruské. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by si vedly v souboji s nejmodernějšími obrněnci světa.

Tank druhé generace ZTZ-96 (Type 96)

Jde o nový typ tanku, který začal vznikat koncem 80. let minulého století. Do výzbroje vstoupil v roce 1999, je tedy mladší než většina západních a ruských soupeřů. Přesto jde o tank druhé generace, ale s mnoha vylepšeními oproti minulým typům. Vyzbrojen je kanonem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, oproti 105milimetrovým zbraním svých předchůdců. Jde o kopii ruského 2A46M. Řízení palby je prý lepší než u T-72.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Jednou ze slabin tohoto tanku je jeho pancéřování a pohon. Tank má ocelový a kompozitní pancíř staršího provedení, který neposkytuje dostatečnou ochranu. Základní verze neměla reaktivní pancéřování. To se změnilo u verze A, kdy bylo přidáno jak reaktivní pancéřování, tak byl pancíř zesílen. To ale vedlo k nárůstu hmotnosti tanku a jeho slabý motor nestačil. Čínští tankisté si na to stěžovali, když na tankovém biatlonu v roce 2014 soutěžili s ruskými T-72B3, které je nechaly daleko za sebou.

Problém byl vyřešen ve verzi B, která dostala nejen mnohem silnější motor, ale i nové odpružení a automatickou převodovku. To většinu nedostatků tanků vyřešilo, ale i přes přidané pancéřování jde o stále relativně slabě chráněný tank. Díky dobrému řízené palby se určitě dokáže úspěšně postavit tankům jako je T-72 a dalším starším strojům sovětské nebo západní konstrukce. Ale i ty ho dokáží relativně snadno zničit. Na moderní tanky ale nedostačuje.

ZTZ-99, tank třetí generace (Type 99)

Zcela jinou kategorií je ale novější konstrukce tanku třetí generace ZTZ-99. Do služby byl zařazen v roce 2001, jeho vývoj tedy probíhal souběžně s předchozím strojem. Je vybaven modulárním pancéřováním s kompozitními panely. Také je možno ho osadit reaktivním pancéřováním typu Relikt. Čelo věže je podobné americkým tankům Abrams a předpokládá se, že může mít podobnou odolnost. Tank je také vyzbrojen kanonem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA

Stroj je vybaven moderním řízením palby s infračerveným automatickým sledovačem cílů. Má pokročilý balistický počítač a laserový dálkoměr, což z něho činí nebezpečného soupeře. Otázkou je, jaké kvality jsou jeho termokamery a jestli by se vyrovnaly termokamerám třetí generace na tancích Abrams. Nevýhodou je i karuselový automatický nabíjecí systém. Moderní tanky třetí generace používají lepší a bezpečnější automatické systémy.

Dá se předpokládat, že díky své výzbroji, senzorům a síťového propojení by se ZTZ-99 dokázal postavit většině starších ruských i západních tanků třetí generace. Ovšem nestačí na nejnovější modernizované verze jako je M1A2D Abrams, ruská Armata nebo další. Zatím se nezdá, že by se Čína chtěla pustit do konstrukce nějakého nového hlavního bitevního tanku. Může ale začít s modernizací stávajících strojů a jejich bojeschopnost ještě zesílit.

Myslíte si, že by čínské tanky obstály proto nejnovějším ruským a západním strojům?

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články