Na modernizaci české protivzdušné obrany bude mít výrazný podíl i tuzemský průmysl

Zajištění vzdušného prostoru je prioritou Ministerstva obrany, při kolapsu systému by byli následky bezpečnost ohrožující.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

V současné době se armáda uchyluje k zakoupení nového protiletadlového raketového kompletu, který s sebou nese krátký a střední dosah (SHORAD). Investice se odhaduje na 10 miliard Kč. SPYDER, jehož výrobcem je izraelská společnost Rafael, nahradí zastaralý sovětský protivzdušný systém KUB. To bude znamenat pro Českou republiku zásadní změnu v obraně vzdušného prostoru, jelikož nový systém poskytuje lepší zabezpečení proti všem prostředků vzdušného napadení.

Pouhý nákup nestačí

Neméně důležitou součástí projektu je smluvní zajištění technické podpory po celou dobu jeho používání a spolupráce se zahraničním partnerem. Pokud totiž vznikne nenadálá krize na území České republiky, podpora efektivně zajistí využití pouze domácího obranného průmyslu. Toto vyjednávání již začalo ministerstvem obrany a jeho největším cílem je tedy nejen zajištění podílu českého průmyslu pořízeného systému, ale zároveň vyjednání servisní smlouvy zabezpečení jeho rozhodujícího podílu na budoucí průmyslové podpoře a to po celou dobu jeho životního cyklu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Podpora od partnerského státu

Vzájemná spolupráce, jejíž debata probíhala mezi českým Ministerstvem obrany a izraelskými zástupci, s cílem podpory české průmyslové základny, byla vnímána velmi vstřícně a podpořena zástupci izraelskou stranou i společností Rafael. Hlavním průmyslovým partnerem byla vybrána společnost RETIA a.s. a Vojenský technický ústav. Ti společně s izraelskými partnery během ledna a února absolvovali již několik jednání a nechyběli ani virtuální prohlídky vozů vybraných společností.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Výhody modernizace systému

Nový systém včetně nových partnerských vztahů bude pro Českou republiky znamenat mnoho přínosů. Jednak modernizovaný systém, který s jeho podporou přinese přístup k novějším technologiím, tak i zahraniční spolupráce s novými příležitostmi. Ta přinese přidanou hodnotu do technických oborů a s tím přijde i návratnost prvotní investice. Je vhodné zmínit i rozvoj průmyslové podpory a nabytí nových informací, právě díky bateriím SPYDER, v budoucnu již tedy SPYDER CZE. 

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články