V reakci na invazi Ruska do Ukrajiny posiluje NATO obranné pozice na východě: Francie rozmístila raketové systémy MAMBA v Rumunsku

Systém MAMBA dokáže zaměřit a monitorovat až 100 raketových cílů najednou, přičemž je schopen zasáhnout 10 z nich současně.

i Zdroj fotografie: Ministry of Armed Forces France / Cretaive Commons / CC BY-SA
                   

Ve čtvrtek 19. května 2022 zveřejnilo francouzské ministerstvo obrany informaci o nasazení raketových systémů protivzdušné obrany SAMP/T, lépe známé pod označením MAMBA, na území Rumunska. Jedná se o reakci zemí NATO na ruskou agresi vůči Ukrajině, a lze tedy předpokládat, že novým strategickým cílem NATO bude znovuzavedení nepřetržité letecké, pozemní i námořní přítomnosti ve východní části Aliance. Pokrokové systémy mají jednak posílit obranyschopnost východního bloku, a jednak sloužit jako odstrašovací prostředek. 

NATO posiluje východní hranice

Ve světle únorové invaze Ruska na Ukrajinu se země NATO octly dnem 13. března 2022 v pohotovostním stavu. Stupeň ostražitosti, jakožto i bojové připravenosti v celé Evropě prudce vzrostl a primárním cílem Aliance se stala obrana bezpečnosti všech členských zemí před případnou ruskou agresí.  

Nejohroženějšími státy se staly země evropského východního bloku, například Rumunsko, kam Francie již od konce února aktivně posílá své síly v rámci úsilí Sil rychlé reakce NATO (NRF). Právě na Francii připadlo v letošním roce velení sil NRF nejvyšší pohotovosti, které se skládají z téměř 40 000 příslušníků pozemních, vzdušných, námořních i speciálních sil z řady zemí NATO. Jedná se o vojenské síly, jež může NATO v případě nouze nasadit do akce ve velice krátké době. 

AU Prancis Terima Sistem Rudal Jarak jauh yang Terakhir Mar-18-2016 Angkatan Udara Perancis telah menerima pengiriman…

Zveřejnil(a) INFO MILITER dne Pátek 18. března 2016

Rychlost operačního nasazení dokazují Francií vedené NRF také na své logistice, tj. na dodávkách zbraní a materiálu do krizového prostoru. Například během pouhých pěti dnů bylo na určené místo v Rumunsku dopraveno prostřednictvím 21 letadel přibližně 350 vojáků s vojenským materiálem, včetně obrněných vozidel. Součástí této nové mise je také jednotka, jež má na starosti zajištění vzdušného prostoru a protivzdušnou obranu. 

Jedná se o významný krok. Ukrajina upozorňovala východní země bloku NATO, nacházející se v blízkosti ukrajinských hranic, na nutnost zvýšené ochrany svého vzdušného prostoru již nesčetněkrát. Západní země se k této akci zpočátku příliš neměly, třeba takové Slovensko obdrželo raketové systémy protivzdušné obrany Patriot od Německa a Nizozemska teprve v posledních týdnech. 

Nejmodernější francouzský raketový systém

Zahraniční politika západních zemí se však pomalu, ale jistě utužuje. Ukrajině se momentálně dostává docela stabilní vojenské pomoci. Kmenové státy NATO navíc pochopily, že musí podpořit nové východoevropské členy Aliance a pomoci jim zabezpečit východní hranici celého NATO tak, aby Rusko dostalo jasný signál, že jeho případná agrese nezůstane bez odpovědi. Jihovýchodní hranici NATO v Rumunsku nyní pomáhá zabezpečit Francie.

Jedním z důležitých zbrojních systémů francouzských jednotek v Rumunsku je například i SAMP/T, nejmodernější raketový systém protivzdušné obrany ve francouzské výzbroji. Systém SAMP/T vzešel z výrobních linek společnosti Eurosam, odkud pochází například také rakety Aster 30 či multifunkční radar Arabel. Je to protiraketový a PVO systém určený k ochraně bojiště a citlivých míst (jako jsou např. letiště a námořní přístavy) proti všem současným a budoucím vzdušným hrozbám.

Včetně řízených střel, pilotovaných a bezpilotních letadel, taktických balistických střel třídy doletu do 600 km. Zjednodušeně řečeno dokáže nahradit naráz celou řadu stávajících systémů země-vzduch středního dosahu. Dnes existují dvě nové verze systému SAMP/T, navalizovaná neboli námořní, která je instalována přímo na lodích francouzského námořnictva a operuje s novými střelami Aster 30N, a především nejnovější verze SAMP/T NG (nové generace).

Střepiny nasměrovány na cíl

Systém SAMP/T MAMBA se skládá z jednotky pro řízení palby, založené na multifunkčním elektronickém skenovacím radaru ARABEL na podvozku nákladního automobilu, jednotky vertikálního pozemního odpalovacího zařízení s raketovými střelami Aster 30, opět na platformě stejného vozu 8×4, a spojovacího modulu vybaveného operačním počítačem Mara. K systému patří přebíjecí vozidla, vozidlo s generátorem a vozidlo servisu, údržby a oprav včetně malé dílny.

Odpalovací vozidlo Renault – KERAX 8×4 původní verze SAMP/T MAMBA je vybaveno osmi kontejnery na zadní polovině podvozku. Italská verze využívá platformu podobných vozidel Astra/IVECO. Každá střela může být odpálena z jednoho kontejneru za méně než 10 sekund. V palebné pozici jsou kontejnery raket vztyčeny na zadní hraně nákladního vozu. Vozidlo je během střelby stabilizováno čtyřmi hydraulickými stabilizátory opřenými o zem.

Systém SAMP/T používá rakety Aster 30 block 1, které mají vlastní vyhledávač, pojistku proti předčasnému výbuchu, elektronickou část pro zpracovávání signálu vysoce odolnou proti rušení a směrovou výbušnou hlavici. Ta dokáže po výbuchu nasměrovat 90 % letících úlomků a střepin přímo na cíl. Střela Aster 30 má dvoustupňový raketový motor, první stupeň je na tuhá paliva, je odhozen po startu a navedení střely na trajektorii ve směru k cíli. 

Střela po odhozu prvního startovacího stupně využívá inerciální navádění, přičemž aktualizovaná data pro korekce navádění jsou přenášena z pozemního střediska řízení palby prostřednictvím uplinkového datového kanálu multifunkčního radaru Arabel.

Podpora mobilních vojenských formací

Systém MAMBA je rovněž schopen zaměřit a monitorovat až 100 raketových trajektorií najednou, přičemž je schopen zaútočit na 10 z nich současně. A to s pomocí až 48 raket připravených k odpálení. Maximální rychlost střel Aster 30 je přitom 1,4 km/s. Rakety jsou schopny zachytávat cíle ve výšce od 50 m do 20 km, maximální dolet střel je 100 km. Pro letecké cíle ve výškách pod 3 km se dosah pohybuje kolem 50 km.

Celý systém je možné transportovat letecky pomocí nejnovějších taktických transportních letounů NATO, jako jsou například Airbus A400M nebo Lockheed-Martin C-130J Super Hercules. První francouzská MAMBA dosáhla operačního statusu v říjnu roku 2011. Ve stejném roce nasadilo francouzské letectvo jednotku SAMP/T MAMBA k zajištění protivzdušné obrany pro summit G8 v Deauville. V březnu 2012 pak systém při vojskových zkouškách prokázal schopnost podporovat mobilní formace armády při manévrovém způsobu boje.

Beim polnischen Raketenabwehrprogramm Wisla zeichnet sich SAMP/T als anscheinend bevorzugte Lösung ab. Polen plant unter…

Zveřejnil(a) Europäische Sicherheit & Technik dne Středa 28. května 2014

Vzápětí si systém SAMP/T aktivovala italská armáda už jako trvalou součást své výzbroje, a Singapur podepsal smlouvu o nákupu systému. Ale čas nelze zastavit, a tak firma Eurosam, společný podnik MBDA a Thales v poměru 50:50, představila novou generaci SAMP/T NG. Ta má již vylepšenou střelu ASTER Block 1 NT (nová technologie) s novým vlastním zaměřovacím systémem a novým počítačem naprogramovaným čelit i všem současným protiopatřením.

Odpalovací systém dostal nové elektronické vybavení. Zcela zásadní inovací je i multifunkční otočný aktivní radar s elektronicky řízeným paprskem. Také řídící a zaměřovací centrum používá novou otevřenou architekturu příkazového a řídicího softwaru a výrazně si polepšilo díky inovované on-line konektivitě v reálném čase.

Jak si podle vás stojí systém MAMBA v porovnání se systémem Patriot?

Zdroj: ArmyRecognition, ArmyRecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články