Nedotčená integrovaná protivzdušná obrana je pro letadla smrtelná. Rusko tu ukrajinskou evidentně nedokáže zničit

Dobře postavená a vybavená protiletadlová obrana dokáže eliminovat převahu nepřátelského letectva. Ale jen v případě, že nemá schopnosti ji zničit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Diko / Creative Commons / CC0
                   

O tom, jak nebezpečné může být operovat v oblasti se silnou integrovanou protivzdušnou obranou, se přesvědčili například Američané nad Vietnamem nebo Izrael za Jomkipurské války. Ale ani ta nemusí znamenat vše, pokud ji umíte zničit třeba jako Spojené státy v Iráku v roce 1991. Nyní se to ukazuje i na Ukrajině. Papírově velmi silné a početné ruské letectvo se neodvažuje nad ukrajinské území, protože mu hrozí neúměrně vysoké ztráty. Není tomu schopné nijak zabránit.

Rusko nejspíše nemá potřebné zbraně

Podle všeho ruské letectvo zaspalo nebo nedokázalo využít prvních dnů konfliktu. Tehdy se mělo primárně soustředit na ukrajinskou protivzdušnou obranu a jeho letectvo. To ale neudělalo. Jistou roli hrála skutečnost, že ji Ukrajina rozptýlila a letadla stáhla daleko na západ do relativního bezpečí. Faktem ale zůstává, že Rusko dle všeho nemá schopnosti, tedy potřebné zbraňové systémy, které by takovouto silnou obranu zničily.

Například velitel amerických vzdušných sil v Evropě a Africe generál James Hecker během nedávné konference Air Force Association Sea-Air-Space prohlásil, že na Ukrajině Rusko přišlo minimálně o 55 letadel s pevnými křídly. Jde o opravdu potvrzená sestřelení, i když například ukrajinská strana udává, že sestřelů bylo již více než 200. Většinu z nich mají mít na svědomí především rakety protiletadlových systémů. Nejčastěji z S-300 a Buk, ale i jiných.

Přitom nejde o ty nejmodernější systémy, pocházejí ještě z období Sovětského svazu. První z nich dokáže podle typu střel zasahovat cíle do výšky až 25 kilometrů a vzdálenosti 150 kilometrů. Jednu baterii navíc Ukrajina dostala ze Slovenska. Systém Buk má kratší dosah, maximálně kolem 40 kilometrů, ale Ukrajina nejspíš má střely ještě s menším dosahem. Byly ale zaznamenány i sestřely systémem Osa, který je schopen likvidovat letouny jen do vzdálenosti 15 kilometrů.

iZdroj fotografie: Jurij Lapitskij / Creative Commons / CC BY-SA
Střely 9M317 na systému BUK

HARM terorizuje Rusy

Ukrajinské letectvo podle Heckera navíc zůstává silné. Tvrdí, že mu mohlo zůstat až 80 procent strojů, tedy stíhacích letadel MiG-29 a Su-27. Na ně se během léta podařilo ve spolupráci s americkými techniky instalovat protiradarové střely AGM-88 HARM. Ty dokážou zaměřit radary protivzdušných systémů. Ukrajinskému letectvu se řadu z nich podařilo zničit. Přinutilo tak Rusko část systémů stáhnout dále od fronty. Nebo je mnohem častěji přesouvat. I proto mohla Ukrajina při nedávných ofenzivách letadla alespoň omezeně nasadit.

Situace se pro ruské letectvo nejspíše jen tak nezlepší, naopak. Ukrajina má slíbené, nebo již možná nějaké dostala, západní systémy, které její obranu jistě posílí. Španělsko by mělo dodat starší systém středního dosahu Aspide. Mnohem důležitější ale budou moderní zbraně, jež zvládají likvidovat nejen letadla, ale i řízené střely. První z nich je norsko-americký NASAMS. Německo zase slíbilo Iris-T. Ukrajinští vojáci se je musí naučit používat. Zavedeny do výzbroje by měly být v průběhu týdnů až několika málo měsíců.

Proč Rusko nebylo schopné zlikvidovat ukrajinskou obranu?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články