Největším dodavatelem těžké vojenské techniky Ukrajině je Rusko. Přenechalo jí i ty nejmodernější stroje

Ukrajinská armáda se bez dodávek ze zahraničí neobejde. Z tanků dostala jen starší sovětské modely. Výhodou je, že s nimi umějí ukrajinští vojáci velmi dobře zacházet.

i Zdroj fotografie: 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády / Public Domain
                   

Ukrajinská armáda měla na evropské poměry na začátku letošního roku relativně velký počet tanků. Nejčastěji se jednalo o modernizované T-64, ale ve službě byly i T-80 a další. Ovšem proti ruské armádě byla v tomto druhu zbraní v mnohonásobné početní nevýhodě. Proto od začátku bojů žádá o dodávky těžké techniky, jako jsou bojová vozidla a tanky. Nějaké dostala, ale především mnohé ukořistila.

Od spojenců přišly hlavně T-72

Ze spojeneckých zemí včetně České republiky odešly hlavně tanky T-72, respektive PT-91 Twardy, což je polský tank založený na konstrukci tohoto bývalého sovětského stroje. Mluví se ale i o dalších tancích, všechny sovětských konstrukcí nebo jejich modifikací. Výhodou je, že ukrajinští vojáci s nimi umí zacházet a udržovat je, protože stejné nebo velmi podobné tanky mají a používají. Nevýhodou je ovšem skutečnost, že ruské stroje nijak nepřevyšují, případně mohou být i horší.

Tedy až na tanky T-62, které Rusko muselo během letních měsíců nasadit, protože potřebovalo doplnit velké ztráty. A nejen za tanky zničené, ale i za stroje zajaté. Během neúspěšného pokusu obsadit Kyjev ruští vojáci nechali na silnicích a polích mnoho tanků v pojízdném stavu nebo jen mírně poškozených. Podobná situace se opakovala i v září během ukrajinské ofenzivy u Charkova a Izjumu. Nejznámější, ovšem ne jedinou kořistí je tank T-90M Poryv, což je nejmodernější ruský obrněnec. Jeho jedinou závadou byl přetržený pás, jinak byl zcela v pořádku.

Výzbroj pro dvě brigády

Některé informace z ukrajinské strany říkají, že kořist je tak velká, že z bývalých ruských tanků lze postavit plné dvě obrněné brigády. Odhaduje se, že v pojízdném nebo opravitelném stavu bylo minimálně 250 strojů, které za sebou ruští vojáci během svého ústupu zanechali. Další pak šly využít jako zdroje náhradních dílů nebo například reaktivního pancéřování. Pokud čísla sedí a mnohá zajetí byla zdokumentována na sociálních sítích, je největším dodavatelem tanků pro ukrajinskou armádu právě Rusko.

V ukrajinských rukách lze opakovaně spatřit třeba T72B3, což je ruská hluboce modernizovaná varianta T-72. Je snadné ji poznat především díky přídavnému reaktivnímu pancíři namontovanému na věži. Ukořistěny a zavedeny do výzbroje byly i různé varianty tanků T-80, z nichž také mnohé byly modernizovány. Ukrajina T-80 rovněž používá, ale s tím rozdílem, že je do nich namontován dieselový motor. Ruské tanky mají plynovou turbínu, která zajišťuje vyšší rychlost, ale má mnohem větší spotřebu.

I přes tato posílení Ukrajina volá po dodávkách dalších tanků. Nejraději by získala modernější západní typy jako Leopard 2 nebo Abrams. Ty jsou totiž mnohem odolnější než ruské tanky a převyšují je i v dalších parametrech. Právě silně obrněná vozidla jsou potřeba k útokům na opevněné pozice nepřítele. Boje u Chersonu ukazují, že při útocích na dobře zakopané jednotky v plochém terénu, který na Ukrajině převažuje, bude tento typ zbraní pro osvobození okupovaných území pravděpodobně klíčový.

Které tanky by se měly Ukrajině dodat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články