Německá vláda jedná o dodávkách systémů protivzdušné obrany IRIS-T na Ukrajinu, jedná se o velmi moderní zbraně

IRIS-T je střela krátkého dosahu vybavená infračerveným naváděním a vektorovatelnou tryskou, kterou lze propojit s přilbovým zaměřovačem.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Německo zvažuje dodávku systémů protivzdušné obrany IRIS-T SLM typu země-země vzduch na Ukrajinu. O záležitosti jednala bezpečnostní rada německého kabinetu, a i přesto, že oficiální vyjádření ze strany německé vlády prozatím nepřišlo, předpokládá se, že návrh dostane zelenou. V takovém případě by mohly první kusy systému IRIS-T SL z výrobních linek společnosti Diehl Defense nasazeny na Ukrajině již v listopadu a další pak během následujících 2 až 3 let.

Pokrokový protiletadlový systém

IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail) je německý program, jenž se zabývá vývojem moderních střel typu vzduch-vzduch krátkého dosahu, které by mohly v blízké budoucnosti kompletně nahradit oblíbené střely AIM-9 Sidewinder. I přesto, že do služby vstoupil Sidewinder již v 50. letech minulého století, velké oblíbenosti se těší dodnes. A to především díky opakovaným modernizacím. Kromě Německa má Sidewinder ve svém arzenálu i několik dalších členských zemí NATO.

Vývoj střel IRIS-T byl pak zahájen v roce 1995 ve spolupráci s Itálií, Řeckem, Švédskem, Norskem a Kanadou. V porovnání s AIM-9L Sidewinder je IRIS-T znatelně odolnější proti ECM (Electronic Countermeasure, klamavé elektronické systémy) a klamavým světlicím. Rovněž se pyšní 5x až 8x většímu čelnímu dostřelu než AIM-9L. Mimo to dokáže střela zasáhnout rovněž cíle, které se nacházejí za odpalovací platformou. Střely se totiž vyznačují vysokou manévrovatelností a obratnostní při rychlosti do 60°/ s přetížením až 60 G. A to i v těsné blízkosti.

Ukrajinské síly pak žádají o dodávku střel verze země-vzduch, které dostaly označení IRIS-T SLM (Surface Launched). Jedná se o zdokonalenou verzi řízené střely vzduch-vzduch IRIS-T, která vstoupila do služby v prosinci 2005. Model IRIS-T SLM byl navržen pro budoucí potřeby německého letectva v oblasti protivzdušné obrany středního dosahu.

Tento pokrokový systém lze využít proti všem typům bojových letadel, vrtulníků, řízených a naváděných střel, protilodních střel i protiradarových raket. Vysoké pravděpodobnosti sestřelu se systém těší i v rámci boje proti bezpilotním letounům a dalším manévrujícím cílům malých rozměrů. 

Německo posílá těžké zbraně

Zatímco Moskva obrací vesměs veškerou svou palebnou sílu na východ a jih napadené země, ukrajinské ozbrojené síly opakovaně žádají západní spojence o intenzivnější dodávky těžkých zbraní. A na samém vrcholu dlouhého seznamu těžké vojenské techniky, kterou by Ukrajina nyní nutně potřebovala, stojí právě protiletadlové raketové systémy, jež by Ukrajincům pomohly výrazně upevnit jejich pozice.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Dostřel u jednotlivých verzí systému je: IRIS-T SLS = 12 km, IRIS-T SLM = 40 km a IRIS-T SLX = 80 km.

Německá vláda, která byla zpočátku v dodávce zbraní Ukrajině poněkud zdrženlivá, po těžké kritice veřejnosti zvrátila víceméně veškerá svá dřívější rozhodnutí týkající se neposílání těžkých zbraní na Ukrajinu. A v posledních týdnech výrazně navýšila pomoc. Minulý týden Německo například oznámilo, že dodá ukrajinským silám 7 samohybných houfnic PzH 2000 i moderní radarové systémy COBRA a SPEXER.

Co se IRIS-T SLM týče, podle posledních zpráv by mohla Ukrajina obdržet těchto sofistikovaných německých systémů celkem 10. Ovšem s ohledem na náročnost výroby, a především pak samotné náklady, budou dodávky nejspíš rozprostřeny v časovém rozmezí následujících 3 až 4 let. S tím, že první kus by mohl na Ukrajinu dorazit již v listopadu letošního roku.

Co si myslíte o německém systému protivzdušné obrany IRIS-T?

Zdroj: Airforce-Technology, Reuters

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články