Německá vláda jedná o dodávkách systémů protivzdušné obrany IRIS-T na Ukrajinu, jedná se o velmi moderní zbraně

IRIS-T je střela krátkého dosahu vybavená infračerveným naváděním a vektorovatelnou tryskou, kterou lze propojit s přilbovým zaměřovačem.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Německo zvažuje dodávku systémů protivzdušné obrany IRIS-T SLM typu země-země vzduch na Ukrajinu. O záležitosti jednala bezpečnostní rada německého kabinetu, a i přesto, že oficiální vyjádření ze strany německé vlády prozatím nepřišlo, předpokládá se, že návrh dostane zelenou. V takovém případě by mohly první kusy systému IRIS-T SL z výrobních linek společnosti Diehl Defense nasazeny na Ukrajině již v listopadu a další pak během následujících 2 až 3 let.

Pokrokový protiletadlový systém

IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail) je německý program, jenž se zabývá vývojem moderních střel typu vzduch-vzduch krátkého dosahu, které by mohly v blízké budoucnosti kompletně nahradit oblíbené střely AIM-9 Sidewinder. I přesto, že do služby vstoupil Sidewinder již v 50. letech minulého století, velké oblíbenosti se těší dodnes. A to především díky opakovaným modernizacím. Kromě Německa má Sidewinder ve svém arzenálu i několik dalších členských zemí NATO.

Vývoj střel IRIS-T byl pak zahájen v roce 1995 ve spolupráci s Itálií, Řeckem, Švédskem, Norskem a Kanadou. V porovnání s AIM-9L Sidewinder je IRIS-T znatelně odolnější proti ECM (Electronic Countermeasure, klamavé elektronické systémy) a klamavým světlicím. Rovněž se pyšní 5x až 8x většímu čelnímu dostřelu než AIM-9L. Mimo to dokáže střela zasáhnout rovněž cíle, které se nacházejí za odpalovací platformou. Střely se totiž vyznačují vysokou manévrovatelností a obratnostní při rychlosti do 60°/ s přetížením až 60 G. A to i v těsné blízkosti.

Ukrajinské síly pak žádají o dodávku střel verze země-vzduch, které dostaly označení IRIS-T SLM (Surface Launched). Jedná se o zdokonalenou verzi řízené střely vzduch-vzduch IRIS-T, která vstoupila do služby v prosinci 2005. Model IRIS-T SLM byl navržen pro budoucí potřeby německého letectva v oblasti protivzdušné obrany středního dosahu.

Tento pokrokový systém lze využít proti všem typům bojových letadel, vrtulníků, řízených a naváděných střel, protilodních střel i protiradarových raket. Vysoké pravděpodobnosti sestřelu se systém těší i v rámci boje proti bezpilotním letounům a dalším manévrujícím cílům malých rozměrů. 

Německo posílá těžké zbraně

Zatímco Moskva obrací vesměs veškerou svou palebnou sílu na východ a jih napadené země, ukrajinské ozbrojené síly opakovaně žádají západní spojence o intenzivnější dodávky těžkých zbraní. A na samém vrcholu dlouhého seznamu těžké vojenské techniky, kterou by Ukrajina nyní nutně potřebovala, stojí právě protiletadlové raketové systémy, jež by Ukrajincům pomohly výrazně upevnit jejich pozice.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Dostřel u jednotlivých verzí systému je: IRIS-T SLS = 12 km, IRIS-T SLM = 40 km a IRIS-T SLX = 80 km.

Německá vláda, která byla zpočátku v dodávce zbraní Ukrajině poněkud zdrženlivá, po těžké kritice veřejnosti zvrátila víceméně veškerá svá dřívější rozhodnutí týkající se neposílání těžkých zbraní na Ukrajinu. A v posledních týdnech výrazně navýšila pomoc. Minulý týden Německo například oznámilo, že dodá ukrajinským silám 7 samohybných houfnic PzH 2000 i moderní radarové systémy COBRA a SPEXER.

Co se IRIS-T SLM týče, podle posledních zpráv by mohla Ukrajina obdržet těchto sofistikovaných německých systémů celkem 10. Ovšem s ohledem na náročnost výroby, a především pak samotné náklady, budou dodávky nejspíš rozprostřeny v časovém rozmezí následujících 3 až 4 let. S tím, že první kus by mohl na Ukrajinu dorazit již v listopadu letošního roku.

Co si myslíte o německém systému protivzdušné obrany IRIS-T?

Zdroj: Airforce-Technology, Reuters

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti