Také Německo pošle na Ukrajinu těžkou techniku. Nepůjde přímo o zbraně, ale těžké tahače pro tanky

Ukrajina potřebuje těžkou techniku pro boj s Rusy v rovinách Donbasu. Už mnoho zemí, včetně Česka, se rozhodlo dodat jí tanky nebo děla, přibývají i další.

i Zdroj fotografie: Uživatel UndateableOne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I Německo, které bylo dlouhou dobu zdrženlivé k dodávkám těžkých zbraní na Ukrajinu, se rozhodlo jí pomoci. Ale nepůjde zatím o zbraně, se kterými by mohli Ukrajinci na ruské okupanty střílet. Pomoc bude spočívat v dodávkách obrněných nákladních vozidel a taktických autobusů a především v téměř stovce těžkých tahačů HX81, které mohou převážet například tanky a další objemnou techniku.

Dodávky smrtících zbraní jsou pro Němce problém

Jde možná o způsob, jak chce Německo pomáhat a stále si alespoň zdánlivě udržet dojem, že neposílá těžké zbraně. I když se to nemusí tak zdát, mohou být tato vozidla v rozlehlých oblastech Ukrajiny velmi užitečná. Zvládají rychle na místo dopravit těžkou techniku a zásoby. Třeba ke kritické oblasti fronty. Jak je logistika ve válečných operacích důležitá, ukázal případ Ruska, které nezvládlo zásobování jednotek útočících na Kyjev a muselo ustoupit.

Tyto tahače vycházejí ze skupiny těžkých dopravních vozidel HX a HX2, které od roku 2007 vyrábí společnost Rheinmetall MAN. Snoubí v sobě technologie využívané v civilním a vojenském sektoru, aby dosáhla co největší efektivity. Kromě velmi dobrých jízdních vlastností v terénu a vysoké nosnosti mají tato vozidla i pancéřované kabiny, aby v případě útoku byla jejich osádka chráněna.

Daleký dojezd a vybavení na těžký náklad

Jde o vozidla s nápravou 8×8. Téměř shodný model HX77 má podvozek a kabinu těžkou 13,5 tuny. Je 10,34 metru dlouhé a 2,5 metru široké. Posádku tvoří řidič a dva další vojáci. Naložené vozidlo má dojezd 480 kilometrů a může se pohybovat rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Tahač HX81 má dva navijáky, každý o nosnosti 20 tun, které umožňují naložení nákladu. Vpředu je pak vyprošťovací naviják.

iZdroj fotografie: Uživatel UndateableOne / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo HX77

Pravdou zůstává, že Ukrajina po Německu chtěla hlavně zbraně. Například tanky Leopard 1, které se ale země zdráhá poslat, nebo houfnice PzH 2000. Ty pošle nakonec Nizozemí a Německo zajistí výcvik a munici. Němci také jednají se Slovinskem, že by na Ukrajinu poslalo tanky M-84, což je jugoslávská úprava T-72. Německo by na oplátku dodalo obrněná vozidla Slovinsku.

Které zbraně by mělo Německo poslat na obranu Ukrajiny?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky