Také Německo pošle na Ukrajinu těžkou techniku. Nepůjde přímo o zbraně, ale těžké tahače pro tanky

Ukrajina potřebuje těžkou techniku pro boj s Rusy v rovinách Donbasu. Už mnoho zemí, včetně Česka, se rozhodlo dodat jí tanky nebo děla, přibývají i další.

i Zdroj fotografie: Uživatel UndateableOne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I Německo, které bylo dlouhou dobu zdrženlivé k dodávkám těžkých zbraní na Ukrajinu, se rozhodlo jí pomoci. Ale nepůjde zatím o zbraně, se kterými by mohli Ukrajinci na ruské okupanty střílet. Pomoc bude spočívat v dodávkách obrněných nákladních vozidel a taktických autobusů a především v téměř stovce těžkých tahačů HX81, které mohou převážet například tanky a další objemnou techniku.

Dodávky smrtících zbraní jsou pro Němce problém

Jde možná o způsob, jak chce Německo pomáhat a stále si alespoň zdánlivě udržet dojem, že neposílá těžké zbraně. I když se to nemusí tak zdát, mohou být tato vozidla v rozlehlých oblastech Ukrajiny velmi užitečná. Zvládají rychle na místo dopravit těžkou techniku a zásoby. Třeba ke kritické oblasti fronty. Jak je logistika ve válečných operacích důležitá, ukázal případ Ruska, které nezvládlo zásobování jednotek útočících na Kyjev a muselo ustoupit.

Tyto tahače vycházejí ze skupiny těžkých dopravních vozidel HX a HX2, které od roku 2007 vyrábí společnost Rheinmetall MAN. Snoubí v sobě technologie využívané v civilním a vojenském sektoru, aby dosáhla co největší efektivity. Kromě velmi dobrých jízdních vlastností v terénu a vysoké nosnosti mají tato vozidla i pancéřované kabiny, aby v případě útoku byla jejich osádka chráněna.

Daleký dojezd a vybavení na těžký náklad

Jde o vozidla s nápravou 8×8. Téměř shodný model HX77 má podvozek a kabinu těžkou 13,5 tuny. Je 10,34 metru dlouhé a 2,5 metru široké. Posádku tvoří řidič a dva další vojáci. Naložené vozidlo má dojezd 480 kilometrů a může se pohybovat rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Tahač HX81 má dva navijáky, každý o nosnosti 20 tun, které umožňují naložení nákladu. Vpředu je pak vyprošťovací naviják.

iZdroj fotografie: Uživatel UndateableOne / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo HX77

Pravdou zůstává, že Ukrajina po Německu chtěla hlavně zbraně. Například tanky Leopard 1, které se ale země zdráhá poslat, nebo houfnice PzH 2000. Ty pošle nakonec Nizozemí a Německo zajistí výcvik a munici. Němci také jednají se Slovinskem, že by na Ukrajinu poslalo tanky M-84, což je jugoslávská úprava T-72. Německo by na oplátku dodalo obrněná vozidla Slovinsku.

Které zbraně by mělo Německo poslat na obranu Ukrajiny?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články